Hoşgeldiniz  

Genel cerrahların yüzde 50’si hasta!

admin | 28 Şubat 2019 | Yerel Haberler A- A+

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfusta hızlı artış olduğunu söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Aykent , yaşlandıkça çeşitli cerrahi müdahale gerektiren geriatrik hasta sayısında çarpıcı bir artış gözlendiğine dikkat çekti.

Genel cerrahların iş yoğunluğunun %60’ını ve tüm acil ameliyatların % 50sini 65 yaş üstü hastaların oluşturduğuna vurgu yapan Aykent, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfus hızla artış göstermektedir. 65 yaş üstü insan sayısı 2010-2050 yılları arasında iki katına çıkacak. 2030 yılına kadar 65 yaş üstü insanlar nüfusun %15’ine ulaşması bekleniyor. Nüfusumuz yaşlandıkça çeşitli cerrahi müdahale gerektiren geriatrik hasta sayısında çarpıcı bir artış beklenmektedir. Genel cerrahların iş yoğunluğunun %60’ını ve tüm acil ameliyatların % 50sini 65 yaş üstü hastalar oluşturmaktadır. Fizyolojik yaş, ameliyat düşünülen cerrahi hasta için kronolojik yaştan daha önemlidir. Yaşlanma ile birlikte gelişen fizyolojik rezervdeki değişiklikler ve yandaş hastalıklar cerrahi tedavinin düzenlenmesinde, ameliyat ve sonrası dönemdeki başarı için önemlidir. Kırılganlık skoru fizyolojik yaşı gösteren önemli bir göstergedir. Yaşlı hastalarda hastalık belirtileri değişiklikler gösterebilir. Bu etkiye bağışıklık sistem fonksiyonlarda azalma, medikal sorunlar ve demans, enfeksiyon ve dehidratasyonun tetiklediği mental durumdaki değişiklikler neden olmaktadır. Doğru tanı  koymada zorluğa  ve  cerrahiyi hastalığın daha ileri dönemlerinde yapılmasına neden olmaktadır. Akut apandisit ve Akut kolesistit yaşlı hastalarda geç ve yanlış tanı konulması nedeniyle tedavinin geciktiği en yaygın cerrahi sorunlardır” diye konuştu.

Genel Cerrahi, Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Aykent; tazelenme üniversitesinin 65 yaş üstü öğrencilerine, geriatrik cerrahi, akut apandist, Laparoskopik Cerrahi, safra kesesi iltihabı, mide kanseri, kasık fıtığı, kalın bağırsak hastalıkları ve meme kanseri hakkında bilgiler verdi.  60 yaş ve üstü hastalarda görülmesi muhtemel hastalıklara karşı uyarılarda bulunan Op. Dr. Cem Aykent,  meme kanseri konusunda da şu bilgileri verdi: “40-59 yaşlarında 24 kadından birinde 60-79 yaşlarında 14 kadından birinde  yeni meme kanseri gelişmektedir. Tüm meme kanserlerinin %50’si 65 yaşından sonra  görülür. Yaşlı kadınlarda  ölüm oranı %1’in altındadır. Yandaş hastalığı olanlarda klinik gidiş kötü etkilenmektedir. Meme kanseri risk faktörleri 75 yaş üstü kadınlar ile gençler arasında aynıdır. (Doğum yapmamış olmak, ailede meme kanseri olması, geç menopoz ve obezitedir).Yaşlı kadınlarda daha ileri evrelerde tesbit edilmesine rağmen daha yavaş ilerleyen tümörlerdir. Meme kanserli yaşlı hastalar için standart tedavi genç hastalarla aynı olmalıdır. Meme tarama programı yaşam beklentisi ve yandaş hastalıklara göre ayarlanmalıdır. Kalın bağırsağın iç yüzeyini örten hücrelerden gelişir. 60 yaşından sonra daha sık görülür. Lenf ve kan yollarıyla karaciğer ve uzak organlara yayılır”

Op. Dr. Cem Aykent’in toplam 1 saatlik sunumu, konuşmayı dinlemeye gelenler pür dikkat dinledi. Aykent’in ameliyat videolarını izleyen vatandaşlar,  “Yaşlılıkta genel cerrahi sunumu bizim için çok faydalı bir sunum oldu. Hepimiz belli bir yaşın üzerine gelince, bir takım rahatsızlıklarla karşılaşıyoruz. Bu rahatsızlıkları bazen önemsiyor, bazen de önemsemiyoruz. Genel cerrahi kapsamına giren hastalıklar, tazelenme üniversitesine giden öğrencilerin çok sık karşılaştığı hastalıklar oldu. İlk de bu sunumda canlı ameliyat videoları izledik. Bizim için etkileyici ve güzel bir sunumdu” ifadelerini kullandılar.

Cengiz TAŞKIRAN

98 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.