Hoşgeldiniz  

“Gençler Hafızlığa Özendirilmeli’’

admin | 06 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Evrensel Hafızlar Derneği  2009 yılında alınan karar ile,  üç ayların başlangıcı olan Recep ayının birinci

7 Mart 2019 Perşembe günü kutlanacak olan ‘’Dünya Hafızlar Günü’’ kutlayan EHAD  başkanı  Mehmet DOKUZ  ‘ Temennimiz bundan sonraki yıllarda  Diyanet işleri Başkanlığı gözetiminde bu faaliyetlerin tüm yurt genelinde yaygınlaştırılması, halkımızın, özellikle de gençlerimizin bu şerefli mertebeye özendirilmesi sağlanmalıdır’ dedi.

Dokuz; ‘Kur’an-ı Kerim’in Allah tarafından  insanlığa sunulan en büyük lütuf ve aynı zamanda bir hidayet kaynağı olduğunu, insanları karanlıklardan aydınlığa çıkaran yüce ve kusursuz bir kaynak olan Yüce Kitabımız bütün kitapların ve ilimlerin başıdır’ dedi.

Dokuz, Kalpleri ürperten, çağlara meydan okuyan, bir benzeri asla olmayan Kitabımıza ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Kur’an’ın bir harfinin dahi değişmeden bu günlere gelmesinde Hafızların büyük rolü vardır dedi. Hafızların yaşayan ve yürün Kur’an olarak nitelendirildiğini de  belirten Dokuz; ‘’Bu kadar öneme haiz bir ‘Hafızlık’ ne yazık ki hak ettiği konumda değildir. Hafızlarımız biraz olsun gereken desteği alsa da  yeterli olmamaktadır” diye konuştu.

Türkiye ve dünyada korkunç denilen boyuta ulaşan bir ahlaki tahribat yaşandığını da belirten Mehmet Dokuz sözlerini şu şekilde sürdürdü:  “Hemen her gün cinnet noktasına ulaşmış vahşet ve cinayetlerle sarsılıyoruz. Ahlaki ve manevi değerler yok ediliyor, ruhsuz bir toplum oluşturulmak isteniyor. Stres, cinnet, şiddet, vahşet gibi toplumu huzursuz eden olaylar sıradanlaşıyor. Aile faciaları gün geçtikçe artıyor, toplum tam anlamıyla bir kaos ortamına itiliyor. Ülkemizin manevi tahribatın eşiğinde olduğu bu zaman diliminde hafızlık müessesesini ihya etmenin önemi giderek artmaktadır. Zira mevcut tahribatın en önemli sebepleri arasında yetersiz din eğitimi ve öğretimi ile birlikte insanların maneviyattan uzaklaşmaları bulunmaktadır. Unutulmasın ki ahlaki ve manevi tahribatın ilacı Kur’andır.


Kur’anın tahrif edilmeden yayılıp yaygınlaşmasında ve bugünlere gelmesinde hafızların büyük rolü vardır. Hafızlar kültürümüzde yaşayan ve yürüyen Kur’an olarak nitelendirilmişlerdir. Gerçekleştirdiği programlarla mukaddes kitabımız Kur’an- ı Kerim’i merkezine alan derneğimiz, hafızlık eğitimi gören öğrencilere maddi ve manevi desteğin yanında, insanların Kur’anla irtibatlarını sağlamlaştıran faaliyetler yürütmeye devam etmektedir. İnsanları maneviyatla yeniden irtibatlandırmak bizim en büyük vazifemizdir. Ülkemizde ve tüm Dünyada bu mukaddes makama erişen bütün Hafız ve hafız adayı kardeşlerimi tebrik ediyor, bu kutlu dava da onlara Allah’tan  kolaylıklar diliyor, bir ömür Kur’an ile yaşamalarını Yüce Rabbimden temenni ediyorum.” Dedi

 İslam Çelik

88 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.