Hoşgeldiniz  

Fenomen başkanlar mı geliyor?

admin | 23 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Yerel seçimlerde ses ve görüntü kirliliğinin engellenmesi yönündeki siyasi partilerin kararı sonrasında sosyal medya ön plana çıktı.

Sosyal medyayı kullanan siyasetçi bir adım önde

Avrupa ve Amerika da siyasetçilerin kendi ülkelerinde severek izlenen popüler talk show programlarına çıkması hiçte öyle nadiren rastlanan bir durum değil. Aksine siyasetçiler bu tarz programlara çıkarak seçmenin sempatisini topluyor.  Barack Obama Amerika’ da başkanlığı döneminde bir talk showa konuk olan ilk başkan olarak tarihe geçmişti. Daha sonraları da pek çok programa katılan Obama bu programlardaki esprili ve sempatik tavırlarıyla büyük beğeni toplamıştı. Obama bazen bu programlara eşiyle veya ailesiyle de katılmış hem Amerika’ya hem de tüm dünyaya siyasetçi tavrının yanı sıra tam bir aile babası olduğunu da kanıtlamıştı.

Bunun yanı sıra Amerika ve Avrupa da sosyal medyayı akıllıca kullanan liderler her zaman için takipçilerinden birer adım önde oluyor. Son birkaç yıldır da siyasetçilerin kendi takipçileriyle paylaştığı komik yorumların internette hemen fenomen olması dikkat çekiyor. Liderlerin ünü böylelikle sadece kendi ülkeleriyle sınırlı kalmıyor ve tüm dünyada tanınır hale geliyor.

Sosyal medya en iyi yol

Peki Facebook’ta 43, Instagram’da 37, Twitter’da ise 9 milyonluk kullanıcı sayısını aşan 2019 Türkiye’sinde böyle bir siyasetçi profili mümkün olabilir mi?

Beki’nin bu sorusu 2010 yılında gündeme geldiğinde o dönemin ünlü talk show sunucuları da bu tartışmaya katılmıştı. Beyazıt Öztürk kendi programında Erdoğan’ı ağırlamayı çok istediğini ifade etmiş, aynı şekilde Okan Bayülgen de Amerika’ daki meşhur talk showlara çıkmayan siyasetçilerin seçimi kazanamayacağını, siyasetçilerin bu tarz programlara çıkmasının siyaset dünyasını daha da renklendireceğini belirtmişti.

Aradan geçen 9 yılın ardından hala herhangi bir siyasetçi herhangi bir talk showa katılmadı ancak siyasetçilerin sosyal medyayı daha etkin kullanmaya başladığı ve seçim çalışmalarında önceliği sosyal medyaya verdikleri görülüyor. Şüphesiz ki bir partinin seçim çalışmasında gençlere hitap etmesinin en kolay yolu sosyal medya. Bunun farkına varan siyasetçiler kişisel sosyal medya hesaplarını bu amaca yönelik kullanmaya gayret ediyor.

Fenomen başkanlar görebiliriz

Ercan’ da yaptığı açıklamada bu noktaya dikkat çekti. Ercan:”Bundan sonraki seçimlerde fenomen veya influencer belediye başkan adayları görebiliriz. YouTuber’ların yükselişi sürüyor, yerel seçimde de sosyal medya kampanyalarını sıklıkla görebiliriz. Aday ve fenomen buluşmaları, sosyal medya kullanıcılarıyla etkinlikler, sosyal medya hediye kampanyaları, canlı yayınlar gibi bir çok etkinlik bu seçimde aktif bir şekilde kullanılacaktır” dedi.

Ercan ayrıca oy kullanmaya çok istekli olmayan gençlerin sosyal medya aracılığıyla sandığa çekilmeye çalışılacağını belirtti. Ercan, seçmenle birebir iletişime geçen, onları dinleyen, sorularına cevap veren partilerin ve adayların sempati oluşturmasının ve seçmeni ikna etmesinin daha kolay olacağını da sözlerine ekledi.

Antalya’nın yerel siyaseti renklenebilir

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ da bu seçimlerde sokaklardan ziyade sosyal medyanın daha etkin kullanılacağını söylemişti.

Antalya’da şu sıralar sosyal medyayı oldukça etkin kullanarak dikkatleri üzerine çeken isim ise Mustafa Ünal. 2016 yılından beri Akdeniz Üniversitesi Rektörü olan Ünal twitter’da attığı tweetler ve öğrencilerine verdiği cevaplarla son dönemde çok konuşuluyor. “Maşallah kafelerde oturacak yer yok. İnşallah sınav zamanları da böyle mutlu olursunuz” gibi tweetler atarak takipçilerini kahkakaya boğan Ünal kendisine yöneltilen soruları da yanıtsız bırakmıyor.

Ancak Antalya’daki belediye başkan veya başkan adaylarının sosyal medyayı yeterince etkin kullanamadığı da aşikar. Kim bilir belki bu seçimler Antalya’daki siyasetçilerin sosyal medyanın gücünü keşfederek daha geniş kesimlere ulaşmasına da vesile olur. Böylelikle ilerleyen zamanlarda fenomen başkan adayları ile Antalya’nın yerel siyaseti çok daha renkli görüntülere sahne olur.

Ceylan YAŞAR

 

106 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.