Hoşgeldiniz  

Evyapan: “Desteklemeler 2019’da sürmeli”

admin | 06 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

Antalya Marangozlar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Kemal Evyapan,  mobilyadaki KDV indiriminin yıl sonuna kadar devam etmesi gerektiğini belirtti.

Yeni yıla girerken tüm sektörleri sevindiren bir müjde veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ÖTV ve KDV indirimlerinin yeni yılda 3 ay süreyle devam edeceğini söyledi. Bakan Albayrak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Enflasyonla Topyekûn Mücadeleye, ekonomide dengelenmeye ve istihdama destek amacıyla başlattığımız ve bu gece sona erecek olan ÖTV ve KDV indirimlerini yeni yılda 3 ay süreyle devam ettiriyoruz. İndirimlerimiz milletimize ve sektörlerimize hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Rüzgâr tersine dönebilir
Bakan Albayrak tarafından yapılan açıklamayı sevindirici bulduklarını aktaran Marangozlar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Kemal Evyapan, “Hükümetimiz tarafından atılan adımlar son derece olumlu ve umut verici gelişmeler; fakat bildiğiniz üzere 2018 yılı dövizdeki artış nedeniyle sektörümüzdeki kira, malzeme gibi girdilerimizin çok üst düzeylere çıkmasına neden oldu. Bunun sonucundaysa esnafımız maalesef artan maddi yük altında ezildi ve iş yapamadığı için de bir borç batağına saplanıp kaldı. ‘Vergi Affı’ ve bir takım kredilerle esnaf borçlarını yapılandırabildi; fakat yine içinde bulunduğu kötü maddi tablodan bir çıkış yolu bulamadı. 2018’i işsiz geçiren sektörümüzde geçtiğimiz yıl kepenk indirmeler görülmedi; ancak bu tablo içinde bulunduğumuz 2019 yılında değişebilir. Yani bu yıl rüzgâr tam terse dönebilir ve bu durumda sonucunda kepenk indirmeleri gözlemleyebiliriz. Geçtiğimiz yıl yaşanan maddi olumsuzlukların faturasını, maalesef bu yıl elimize alabiliriz. Şu an için borcunu ödeyemeyen ve nakite ihtiyaç duyan esnaf sayımızı tahmin edilenin üzerinde ki bu tablo kepenk indirmelerin artacağı endişesini derinleştiriyor” diye konuştu.

“Yelpaze genişletilebilir”
Sektör açısından 2019’un çok zorlu olacağına işaret eden Başkan Evyapan, “Yeni yıl, yeni umutlar demek olduğu kadar yeni zamlar, yeni hayal kırıklıkları anlamına da geliyor. Sektörümüzden gelen verileri topladığımız zaman, bu yıl ortaya çıkacak tablonun pek iç açıcı olacağını söyleyemeyiz. Bildiğiniz üzere asgari ücrette bir artış söz konusu ve bu artışlar yanlarında işçi çalıştıran orta ve küçük ölçekli esnaflarımız için büyük bir külfet haline dönüştü. Gönül ister ki elimizde olsun da çalışanlarımıza daha fazla ücret ödeyelim; ama olmayınca olmuyor. Zaten iş yok ve bu tabloya asgari ücret, vergiler ve artan girdileri eklediğimiz de esnafın kepenk indirmeme gibi bir durumu bulunmuyor. Bu nedenle Sayın Bakanımızın açıkladığı ÖTV indiriminin 2019 yılı süresince devam etmesi taraftarıyız. Bu sayede satışlar artacaktır ve esnafın ayakta kalma umudu artacaktır. Ayrıca esnaflarımızın birçoğu borçlu ve sektörün finansmana erişim konusundaki sıkıntıyı en yüksek noktaya ulaştı. Bu nedenle sektörümüze yönelik ekonomik destek programlarının ivedilikle hayata geçirilmesinde büyük fayda var diye düşünüyorum. Yerel yönetimlerde ilan reklam vergilerini erteleyebilecekleri gibi devletimiz de sektörümüzden alınan vergi kalemleri üzerinde erteleme veya indirim yelpazesini daha da genişletebilir” dedi.

“İstihdam artar”
Sektöre yönelik uygulanan KDV indiriminin uzatılması halinde istihdamın da artacağına değinen Başkan Evyapan, “KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi 3 ayla sınırlı kalmamalı. KDV indirimi yıl bazına yayılırsa esnaf ayakta kalacağı gibi ülke ekonomisine de büyük kazanımlar sağlar. KDV indirimi sayesinde sektörün iş hacminin yılın ilk 3 ayında yüzde 30 sevilerinde artacağını tahmin ediyoruz.  Artan maliyetlerle nedeniyle zaten mobilyanın üretimi pahalandı ve KDV yüzde 18’e döndüğü zaman fiyatlar aşırı yükselecek. İndirimin devam etmesi halinde hem iş hacmi hem de istihdam artar; fakat indirimin sonlanmasıyla iş hacmi azalacağı için esnaf yine maddi sıkıntılarla baş başa kalacak ve bu durum ilk önce istihdamın azalmasına neden olacak. İstihdamın korunması ve arttırılması adına KDV indiriminin yıl boyunca devam etmesi gerekiyor. Eğer indirim kalıcı olursa ilk aşamada sektörün iş hacmi artacak, bir sonraki aşamadaysa kendisini toplayan sektör bu sefer istihdam sayısını arttıracak. Özetle KDV indiriminin 2019 süresince devam etmesi hem sektörü, hem de ülke ekonomisine büyük katkı koyacak” diye konuştu.

“Başaramayacağımız konu yok”
Evyapan’ın son olarak üzerinde durduğu husussaAntalya’da dünya çapında ihracat yapan mobilya firmalarımız var. Antalya, birlik ve beraberlik içinde olduğu sürece başaramayacağımız bir konu yok. Birlik olmayı başarırsak için iyi şeyler yapabiliriz.  Sektörümüz turizmi, özel imalat yatları destekleyen bir sektör durumunda. . Antalya’da 50 milyon dolar civarından mobilya ihracatı var. Tek eksiğimiz sektördeki tasarımları ön plana çıkarmaktı ve buna yönelik ilk adımımızı 2018’in Ekim ayında gerçekleştirerek ‘Antalya Mobilya Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdik. 2015’te tüketicilerin mobilya değiştirme sıklığı 9 yıl olarak belirlenmişti. 2018 yılında değiştirme sıklığı 8 yıla düştü ve bu yıl daha aşağı seviyelere inecektir. Tüketicilerin mobilya alırken en çok dikkat ettikleri konu ürün kalitesi ve fiyatı. Şehrimizde gerçekleştirilen mobilya üretimleri çok kaliteli ve bunu uygun fiyatlarla destekleyebilirsek 2019’u olumlu verilerle kapatabiliriz” ifadeleriyle pazar ve fiyat ilişkisi oldu.
Veli AKOĞLU

84 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.