Hoşgeldiniz  

Esnafın yüzü gülecek

admin | 06 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Konyaaltı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (KONESKOOP) Başkanı Durali Kolpak her zaman esnafın sıkıntılarına koşmaya hazır olduklarını söyledi ve ekledi “Esnaf her zaman baş tacımız”

Kolpak: “Biz bu kooperatifi 1999 yılında kurduk bende kurucu başkanım. Antalya’ya ve Türkiye’ye örnek bir kooperatif olduk. Bugün Antalya’nın en çok üyesine sahip olan kooperatif olmamızın yanında, esnafa en çok destek olan kooperatif de biziz. Her zaman için esnafımızı baş tacı ettik sağ olsunlar onlarda bizi baş tacı etti” ifadelerini kullandı.

Kefaret kooperatifçiliği konusunda farkındalığı yaratan önemli bir kurum olduklarını açıklamalarına ekleyen Kolpak : “İSO kalite belgeli bir kurumuz. Personellerimizin hepsini de bakanlığın açtığı kurslara gönderdik, hepsi sertifikalı elemanlarımız. Biz bu işi profesyonelce yapıyoruz. Personellerimizin hepsi güler yüzlü ve esnaf odaklı hizmete odaklanan kişiler olduğu için esnafa en iyi hizmeti vermek için çabalıyorlar” dedi.

72 milyon lira dağıttık

2018 yılında kendilerine yapılan müracaatların oldukça arttığını belirten Kolpak kredilerin hiçbir zaman kapanmadığını ancak esnafın sıkıntılarının fazlalığı sebebiyle ihtiyaçlara yeterince cevap veremediklerini belirtti.

Esnafın bu sıkıntılı durumunu gören hükümetin kredi miktarını biraz daha artırmasıyla rahat bir nefes aldıklarını ve esnafın ihtiyacını karşılayacak hale geldiklerini söyleyen Kolpak 2018 yılının verilerini paylaştı.

Kolpak: “2018 yılında 650 esnafımıza sermaye sağlamada, işyerlerini restore etmede veya borçlarını ötelemede yardımcı olduk. 30 milyon lira dağıttık buradan da 42 milyon lira bir geri dönüş sağlayarak toplamda 72 milyon lira para kullandırdık” dedi.

Bankalardaki faizlerin çok yüksek olması sebebiyle esnaf kefalet kooperatiflerine taleplerin oldukça arttığını sözlerine ekleyen Kolpak bu taleplere cevap veremez duruma geldiklerini ancak şuan için bir sıkıntılarının kalmadığını söyledi.

Kolpak “Devletimiz esnafın sıkıntılı olduğunu görerek kooperatiflere aylık ve yıllık limitleri biraz daha artırdı. Gönderdiği ödenekler sayesinde bir sıkıntımız yok. Biz şuan için esnaflara 200 bin liraya kadar destek vermeye devam ediyoruz. Ötv’siz araba alımında, işyerlerini yenilemede, altyapısında, borçlarında ve daha pek çok şeyde yardımcı oluyoruz. Birinci sınıf bir kooperatif olaraktan esnafın ihtiyacını gidermeye çalışıyoruz. Çok şükür şuan için sıkıntılı esnafımızda yok” dedi.

Yüzde 5 faize devam

Faizlerde herhangi bir değişiklik yaşanmadığını ifade eden Kolpak yıllık Yüzde 5 faizle kredi vermeye devam ettiklerini dile getirdi. Kolpak: “Banka faizleri çok yüksek olduğu için esnaf bize yöneliyor. Bankalarla kıyaslayınca arada çok büyük bir fark oluyor. Bu farkı gören esnafta bize başvuruyor. Bankalar da zaten esnafa kredi vermiyor Talebin artmasının en büyük sebebi bu. Biz ayda 4 veya 5 milyon lira para veriyoruz yaklaşık olarak. Bu miktar yeterli mi derseniz tabi ki değil. Bir bu kadar daha para dağıtsak muhtemelen yine yeterli olmaz” dedi.

Ellerinden geldiğince esnafın yardımına koşmaya çalıştıklarını söyleyen Kolpak tasarrufa giderek olabildiğince fazla esnafın işini görmeye gayret etiklerini belirtti. Kolpak: “200 bin lirayı tek bir esnafa vermek yerine bu parayı 2 esnafa eşit olarak bölüştürmeyi tercih ettik. Elimizdeki parayı olduğunca bölüştürmeye çalıştık. Sadece dört ya da beş kişiye parayı dağıtmadık. Herkese eşit davrandık. Esnafın yanında olduk. Her zamanda olmaya devam edeceğiz” diyerek esnaf dostu oldukları vurgusunu yaptı.

Üreten esnaf baştacımız

Üreten esnafın kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Kolpak her gün beş ile on beş arası müracaat aldıklarını ve bu müracaatları aciliyet durumuna göre değerlendirip sıraya koyduklarını belirtti. Kolpak: “Aciliyeti olanları ön sıralara alıyoruz. Acelesi olmayanları sonraki aylara sarkıtıyoruz. Şu ana kadar hiçbir esnafı mağdur etmedik çok şükür” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Yalçın KÜÇÜK / Ceylan YAŞAR

88 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.