Hoşgeldiniz  

Esnaf isyan etti

admin | 30 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya’da Şarampol Caddesi’nde çok sayıda market bulunmasından şikâyetçi olan esnaf, çevre bölgelerde bulunan market sayılarının düşürülmesini ve düzenleme getirilmesini istiyor.

Günümüzde yaygınlaşan zincir marketlerin her caddeye kurulması esnafı ve diğer marketleri olumsuz etkiliyor. Belirli bir esnaf haritasına göre market açılmasını isteyen esnaf bu şekilde kurallara uygun olmadığını ve bu kadar kolay ruhsat verilmemesi gerektiğini düşünüyor. Bölgede bulunan esnaf, vatandaşların her adımlarında başka bir marketle karşılaşmalarının doğru olmadığını ve yan yana açılan bu marketlere bir düzenleme getirilmesi gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Rekabeti arttırıyor

En hızlı perakende satış hacmi marketlerindir. Market açarak kısa sürede iş potansiyeli elde etmek isteyen herkes market açma yoluna gidiyor. Hal böyle olunca her sokağın başında vatandaş birbirinden farklı marketlerle karşılaşıyor. Rekabeti arttıran ve kontrolsüzce açılan marketler esnafı olumsuz etkiliyor.

Zincir marketler ucuz değil

Bölgede bulunan esnaf, vatandaşların zincir marketlerin diğer esnafa göre daha ucuz olduğunu düşündüklerini ancak böyle bir şeyin mümkün olmadığını ve zincir marketlerin içinde bulunulan dönemde fiyatlarının ne kadar pahalı olduğunun altını çiziyorlar. Zincir market fiyatlarıyla ilgili ve zincir marketlerin piyasayı etkilediği iddialarına karşın açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da konuyla ilgili, “Küçük esnafımız, bakkallarımız etkileniyor. Zincir marketlerin çok küçük nüfuslu, hane halkı sayısı çok az olan yerlerde dahi vücut göstermesi küçük esnafımızı tedirgin ediyor” dedi.

Adlıhan Dere: “Kontrolsüzce açılan yaklaşık 35 bine yakın zincir market oluştu”

Konuyla ilgili konuşan Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, “Cumhurbaşkanlığına ve gerekli merceklere bu konuyla ilgili dosya verdik. Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’la da konuyla ilgili konuştuk. Kontrolsüzce açılan yaklaşık 35 bine yakın zincir market oluştu. Bu marketlerin belirlenen kurallara uyması ve her yere açılmaması gerekiyor. Kanuni bir düzenleme yapılması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

“ Her şeyin bir kuralı ve düzeni olmalı”

Neredeyse herkesin zincir marketi olduğunu söyleyen Dere, “ Ruhsat ile ilgili düzenleme getirilmeli ve bu market sayıları azaltılmalı. Herkes istediği yere istediği şekilde market açmamalı. Her şeyin bir kuralı ve düzeni olmalı” şeklinde konuştu.

Gonca ÖZTÜRK

171 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.