Hoşgeldiniz  

Esen KONYSİAD’a konuk oldu

admin | 16 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

CHP Konyaaltı Belediye Başkan Adayı Semih Esen, “Asla ideolojik yaklaşımlarda bulunmayacağım. Benim için önemli olan üretmek” dedi. 

Konyaaltı Sanayici ve İşadamları Derneği (KONYSİAD) yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının konuğu CHP Konyaaltı Belediye Başkan Adayı Semih Esen oldu. Bölgenin gelişimi açısından KONYSİAD’ın çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Esen, 30 Mart’ta belediye başkanı seçilmesi halinde ilçeyle ilgili konularda dernekle etkileşim halinde olacağını vurguladı.

“Gelişmiş toplumlarda göremezsiniz”
Seçilmesi halinde siyasi etkileşim konusunda nasıl bir yol haritası çizeceği hakkında bilgi veren CHP Konyaaltı Belediye Başkan Adayı Semih Esen, “Siyasetçilerin en zor konuşma yapacağı yerlerden birisi istihdama katkı sağlayan insanların önünde yapacağı konuşmadır. Kendine farklı bir misyon biçme girişimi maalesef gelişmiş ülkeler dışında tüm ülkelerde mümkün. Nedir peki bu? Ülkeyle ilgili her konuda kendin karar vermek, her şeye karar vermek. Bunu bir tek gelişmiş batı toplumlarında göremezsiniz. Bunların dışındaki gelişmekte olan ülkelerde siyaset her şeyin üstünde ve her şeyi yönetebilecek bir akıl biçmiştir kendisine. Bu son derece yanlış bir tutumdur. Gelişmiş ülkelerin hiçbirini siyaset geliştirmemiştir. O ülkeleri geliştiren ve mutlu hale getirenler sizlersiniz, üretenlerdir. Konyaaltı Belediye Başkanlığı’nın yapacağım tarz budur.Benim istediğim tek şey görev sürem bittiğinde bölgesine ‘katkı sağladı, dürüstçe yaptı’ diye söyletmek” dedi.

“Önemli bir grup”
KONSİYAD’ın bölge için önemli bir dernek olduğunu da vurgulayan Esen, “KONYSİAD 2 buçuk milyar civarında bir ciroyu yöneten bir grup. Konyaaltı gibi bir ilçe için bu rakam son derece büyüktür. Bu derecede iş ve istihdam üreten bir kesimin o ilçenin yönetiminde de söz sahibi olması gerekir. Konyaaltı’nda işbirliği yapabileceğim en önemli gruplardan birisi sizsiniz; çünkü üreten ve istihdam sağlayan sizlersiniz. İçinizde her sektörden insan var. Bu insanlar bir araya gelmişler ve ‘bilgimizi buraya sunmak istiyoruz’ diyorlar. Bu danışmanlığı dışarıdan alsam her halde belediyenin bütçesi yetmez. Böyle bir danışmanlığı kaçırmam. Bunu yapmaktaki hedefimiz gerçekten Konyaaltı’na katkı sağlamak. Sizlerle iletişim sürecimizde asla eski iletişim yöntemlerini uygulamayacağım. Demode iletişim yöntemlerini dünyada kullanan kimse kalmadı. Bunların yerine direk etkileşim kuracağız. Hareketten ve hızlılıktan yanayım ve kesinlikle makamlardan dolayı bir prosedür peşinde değilim” ifadelerini kullandı.

“Buranın benzeri yok”
Esen konuşmasına şöyle devam etti: “Konyaaltı’nda yaş ortalaması incelendiğinde ciddi bir dinamizm var. Konyaaltı’ndan dâhiler çıkarabiliriz. Çakırlar’ı imara açalım mı tartışmalarını bırakmamız lazım. Belediye sadece imar çalışmalarından ibaret değil. Bu anlayışın dışına çıkmamız lazım. Sizlerden özel ricam, lütfen bir konu hakkında bilgi almak istediğiniz de direk beni arayın. Sizlerle ilgili bir konu olduğunda muhakkak sorunlara bir çözüm bulacağımıza inanıyorum. 24 tane köyden biz bir şey çıkarabilir miyiz? Bu köylere baktığınızda birçoğunun Avrupa ülkelerinde olmayan doğal güzellikleri mevcut. Buralardan muhakkak bir şey çıkmalı. Düzce’de ekolojik köy oluşturmuşlar ve pazar günü 50 bin kişi burayı ziyaret ediyor. Yapacağımız çok şey var ve bakış açımı biraz anlayabilmeniz adına bu örnekleri veriyorum. Her şeye hazır olalım. Bugün 180 bin nüfusla seçime giriyoruz ve 5 sene sonrası nüfusumuz 250 bin. Hızlı nüfus artışıyla ilerlerken burayı ya Avcılar yapacağız ya Yeşilköy yapacağız. Tüm sorunları aşarak hızlıca hareket etmemiz lazım. Burası Yeşilköy olmalı; çünkü Antalya’da buranın benzeri yok, Türkiye’de de yok. Buradan Muhittin Başkan’a da teşekkür ediyorum; çünkü yapılaşma yaparken ilçenin doğasını kentleşmeye kurban etmedi.”

“Farklılık üretmemiz lazım”
Konuşmasının ardından katılımcıların sorularını alan Esen, “İleride bir kapalı havuz yapma gibi bir fikriniz var mı” sorusu üzerine, “Belediyenin böyle bir bütçesi varsa ve uygun bir yer bulabilirsek gönlümden ilçemize bir yüzme havuzu yapılması geçiyor” cevabını verdi. Bugüne kadar üretilen projelerin nicelik anlamında ağır geldiğinin hatırlatılmasına karşın Esen’in yanıtı, “Projelerde nicelik kavramı gelişmiş ülkeler dışındaki siyasetçilerin hoşlandığı bir durum. İlerisi için büyük katkı sağlayacak projelerin içinde yer almayı önemsiyoruz. Çalışmalarımız hemen sonuç vermeyecek; ama şu yolda ilerledik diyebileceğiz. Köylerimizden 1 tane Zuckerbergçıkar tüm Konyaaltı’nı uçurur. Siyaset bunun önünü açmalı, bunun önünü tıkamalı. Bir çocuğun Zuckerberg olmasının yolunu siz gösterirsiniz, sizlerden beklentim bu. Eğer bu tarz projeler geliştirmezsek 10 sene sonra geldik, gidiyoruz deriz, yolları iyi asfaltladık deriz. Bu nedenle farklılık üretmemiz lazım. Bu tarz işler ekonomik fayda ortaya çıkana kadar ifade edilemeyen yatırımlar ve kimsenin hoşuna gitmez. Nitelikli ve nicelikli projeler bizim için çok önemli” biçiminde oldu.

“Esneklik göstermek lazım”
Bölgenin sorunlarına yönelik nasıl bir yol izleyeceğinin sorulması üzerine Esen’in verdiği cevap, “Siyaset mümkün kılma sanatıdır. Mümkün kılmak zaman zaman esnemektir. Birinin lehine birinin aleyhine olmayacak çerçeveler içinde biraz esnekliktir. Bunun sınırı da TCK’ya ve başkalarının hak ve özgürlüklerine dayanır. Bir tarafı da kurallara uyup-uymama değerine dayanır. Yani suç işlemeden mümkün olan esnekliği göstermektir. Bu diyaloglarla olur, her şeyi yasalarda ararsak evin yolunu bulamayız. Biz Türk Milleti’yiz, insanların sizi sokakta görmesi lazım. Öyle belediye binasında ya da bayraklı arabada olmayla bu işler olmaz” şeklinde oldu. Üniversitenin oy potansiyelinin kullanılmasıyla ilgili bir soru üzerine, “Üniversitede 65 öğrenci var ve bu öğrencilerin burada oy kullanmasını nasıl mümkün kılarız diye düşündüm. Aslında öyle bir imkân yok. Bu öğrencilerimizi bir araya toplamak için bir çalışma yapmak lazım ve bu da kütüphane çalışması. Antalya’mızda dünya standartlarında bir merkez kütüphane yok. Bu kütüphane bildiğiniz bir kütüphane değil de biraz daha sıcak bir ortama sahip olmalı. Konyaaltı’na böyle bir proje yapılsa çok iyi olur ve benim de en büyük hayallerimden birisi. Böyle bir projeyi ilçemize kazandırırsak üniversite öğrencilerinin çoğunu burada görebiliriz” diye konuştu.

“Her türlü desteğe hazırız”
Dernek faaliyetleri hakkında bilgi veren KONYSİAD Başkanı İlhami Kaplan ise “9 yıldan bu yana KONYSİAD’ı siyasetin içinde taraf olmaya hiçbir zaman yönlendirmedik.  Ocak ayında CHP adayı Semih Esen’i konuk ediyoruz. Şubat ayında AK Parti Konyaaltı Belediye Başkan adayını konuk edeceğiz ve Mart ayında da Büyükşehir adaylarını ağırlayacağız.Partilerimizin başkan adaylarını tanımak ve yapacakları projeleri gerçekleştirmek için bu tarz toplantılara önem veriyoruz. İlçemiz önemli bir yerleşim yeri haline geldi. Yaz aylarında binlerce kişi bölgemizde konaklıyor. Konyaaltı, her geçen gün cazibesi yükselen bir bölge ve beklentimiz bölgemize yapılacak projeler hakkında bilgi sahibi olmak. İnanıyorum ki sayın başkanın göreve gelmesi halinde Konyaaltı’nın gelişmesi için elimizden gelen desteği vereceğiz. İstenildiği takdirde bu bölgede size her türlü desteğe vermeye hazırız. Bu donanıma sahibiz; çünkü burası bizim evimiz, yuvamız ve bizler burada istihdama katkı sağlıyoruz. İyi bir başlangıç yarı yarıya başarmak düşüncesindeyim. Bu yolda sayın başkan adaylarımıza yollarının açık olmasını diliyorum” diye konuştu.
Veli AKOĞLU-Gonca ÖZTÜRK

112 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.