Hoşgeldiniz  

Ersoy yatırımcıları uyardı

admin | 13 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Üyesi ve Emlak Komisyoncuları Başkanı Halil Ersoy, emlak piyasası hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Antalya’nın kenevir üretimine izin verilen 19 il arasında yer almasıyla kentteki arsa satışlarına olan talebin arttığını belirten ATSO Meclis Üyesi ve Emlak Komisyoncuları Başkanı Ersoy, satılık ve kiralık konutlar üzerine de açıklamalarda bulundu. Konut fiyatlarında düşme yaşandığını aktaran Ersoy, kira fiyatlarındaysa bir düşüş gözlenmediğini söyledi.

Tarla satışları arttı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından alınan kararla Türkiye’nin 19 ilinde izin alınması şartıyla kenevir üretimine izin verildiğini belirten Ersoy, “Kenevir yetiştiriciliği Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerinde ve bu illerin bütün ilçelerinde yapılabilecek. İhtiyaç duyulması durumunda yetiştiricilik bölgelerinin genişletilmesi veya daraltılmasıyla ilgili Bakanlık yetkili. İzinli kenevir üretiminin yer aldığı Antalya’da da diğer illerde olduğu gibi tarla satışlarında bir hareketlilik söz konusu. İzinli kenevir yetiştiriciliğine kentimizdeki ilginin yoğun olduğunu gözlemliyoruz. Dünya bazında üretimi yapılan endüstriyel kenevir pazarının büyüklüğünün önümüzdeki 5-6 yıl içinde 11 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Ülkemizde izinli kenevir üretimine alınan 19 ilde satılık tarla piyasasındaki hareketlenme dikkat çekici. İzinli kenevir yetiştiriciliği yapmak isteyenler tarlalara yoğun ilgi gösteriyor. Ülkemizde 1 dekar kenevir üretiminden ortalama 100 kilogram lif alınabiliyor. Lifin kilosu 15 liradan alıcı buluyor ki bu da üreticinin kazancının bin 500 lira olması demek. Buna karşılık üreticinin maliyetiyse 800 civarında. Üretici ayrıca 1 dekar kenevirden 50 kilogram tohum elde edebilir ve bunu da kilosunu 30 liradan satabilir” dedi.

Kısa sürede amortisman
Kenevirin kullanım alanlarına ve yatırımcısına sağladığı ekonomik faydaya da değinen Ersoy, birçok  “Bir dönümlük kenevirden dört dönüm ağaca eş kâğıt çıkar, kenevir 8 kez kâğıda dönüştürülebilir, çok az suya ihtiyaç duyar, böceklerden koruması için tarım ilacına ihtiyacı yoktur, petrokimya ürünlerinin üretiminde kullanılabilir. Kenevir, ilaç sanayiinde, kâğıt yapımı, yakıt yapımı, kumaş yapımı, otomotiv sektörü, kozmetik sanayiinde kullanışlıdır. Antalya’da kenevir üretiminin yapılacağı alanlarda uygun fiyatlar bulunuyor. İzinli kenevir üretiminin gerçekleştirileceği alanların ortalama dönüm fiyatı 8 ile 10 bin lira arasında değişiyor. Bizler de sektör temsilcileri olarak çeşitli alternatifleri içinde barından zengin tarla portföylerine sahibiz. Üretici, kentimizdeki tarlalarda izinli kenevir üretimi yaptığında yılda 1 kez hasat alsa dahi tarlaya yaptığı yatırımın karşılığını en fazla 4 yıl içinde amortisman edebilir” diye konuştu.

Konut stoğu yükseldi
Öte yandan konut sektörüne yönelik önemli tespitlerde de bulunan Ersoy, “Konut stokunun artması fiyatları aşağı çekti. Antalya’daki konut fiyatları düşmeye devam ediyor. Konuttaki stoğun yüksek olmasından ötürü düşen fiyatlar ortaya cazip fırsatlar çıkarıyor. Şu an fiyatları makul seviyelerde olan birçok konut bulunuyor ve bunların bir kısmı krediyle alınsa dahi kiraya verildiği dahilde kendi ödemelerini yapabilecek durumda. Yani bir vatandaş krediyle dahi ev alsa dahi kiracısından aldığı parayla evinin kredi borcunu ödeyecek bir durum var. Şu an konut stoğunun artmasıyla birlikte satılık konut fiyatlarında bir düşüş var; fakat kiralık konutlarda aynı düşüş söz konusu değil. Satılık fiyatları aşağı yönlü ivme gösterirken kiralık konutların ücretleri aynı duruyor. Şu an en uygun kiralık konutlar Varsak civarında yer alırken en yüksek kira oranlarıyla Lara ve Konyaaltı mevkiinde.  Antalya’da vatandaşlarımızın ev sahibi olması için odamız bünyesinde önemli adımlar atıldı. ATSO ile Ziraat Bankası arasında, inşaat sektörünü canlandırmak, bölgemizdeki konut stokunu eritmek amacıyla 0.98 oranlı konut kredisi anlaşması imzalandı. Anlaşmayla kentimizde çalışmalarını sürdüren ATSO üyesi müteahhitlerin yeni konutları için Ziraat Bankası tarafından 0,98 oran ve 60 ay vade ile 750 bin liraya kadar kredi kullandırılacak. Bu çalışmayla hem odamıza kayıtlı müteahhitlerin elindeki konut stoğunu azalacak hem de vatandaşlarımız uygun faiz oranıyla ev sahibi olabilecek” ifadelerini kullandı.
Veli AKOĞLU

75 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.