Hoşgeldiniz  

Ersoy: “Desteklemeler 2019’da da sürmeli”

admin | 04 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Üyesi ve Emlak Komisyoncuları Başkanı Halil Ersoy, sektöre yönelik desteklemelerin 2019 süresince devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Bugünkü röportajımızda gayrimenkul sektörünün geçtiğimiz yıl nasıl bir grafik çizdiğini masaya yatırdık. 2018 yılında dövizdeki artışla birlikte sektörün zor günler geçirdiğini belirten Başkan Ersoy, devlet tarafından verilen desteklemelerle sektörün cansuyu bulduğuna değindi. 2019’un da sektör adına zor bir yıl olacağına işaret eden Ersoy ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızın içeriği şöyle devam etti:

Sektörle ilgili kampanyalarla ilgili neler söylersiniz?
 Gayrimenkul sektöründe Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde Emlak Konut, İller Bankası ile sektörün derneklerine üye firmaların destek verdiği kampanyalar Ağustos ayıyla birlikte hayata geçirildi. Sektör açısından beklenen bir gelişmeydi ve gerçekleşti. Kampanya kapsamında konut fiyatlarında yüzde 10 ile 20 arasında indirime gidildi, kredi faizleri 0.98’e çekildi ve peşinatlar da yüzde 20’den yüzde 10’a düşürüldü. Kampanyayla İstanbul gibi büyük kentlerde sektörde ciddi bir hareketlilik yaşandı; ancak bu hareketlilik Antalya’yı teğet geçti. Bu durumun en büyük nedeni hareketliliğin yaşandığı şehirlerde büyük inşaat firmalarının faaliyet göstermesi. İlimizdeyse böyle bir durum söz konusu değil. Büyük inşaat firmaları kentimizde faaliyet göstermediği için kampanyadan yararlanamadık diyebiliriz.

Konut kredisi faiz oranlarıyla ilgili düşünceleriniz?
Birkaç banka tarafından açıklanan kredi faiz oranları şu an için çok iyi seviyelerde. 0.98’lik faiz oranı konut kredisi kullanmak isteyenler açısından çok büyük bir fırsat ve mutlaka yararlanılması gerekir. Bildiğiniz üzere, döviz kurundaki yükselme nedeniyle vatandaşın alım gücü düşerken bankaların konut kredisinde uyguladığı faiz oranları yükseldi. Yüzde 2’yi aşan faiz oranları varken ev sahibi olmak ciddi anlamda zor bir durum; ama şu an uygulanan kampanyayla bu durum bertaraf edilmiş durumda. Geçmiş yıllarda konut kredisindeki faiz oranlarının düşük olmasının ilimizdeki yansımaları gayet güzel olmuştu. Söz konusu dönemlerde kentimiz genelinde yapılan konut satışlarının tamamına yakınında konut kredisi kullanıldığını tespit ettik. Ne zaman faizler yükseldi, o zaman satışlar durdu. Eğer düşük faizli konut kredisi uygulaması yılsonuna kadar sürdürülürse Antalya’da sektör 12 ay süresince iş yapar, hareketliliğini kaybetmez.

Yabancılara konut satışı konusundaki fikirleriniz?
 Antalya’da geride bıraktığımız 2018 yılı süresince yabancılara yapılan konut satışları 7 binin üzerine çıktı. Antalya, ‘Dünyanın en çok ziyaret edilen 100 şehri’ arasında yer alıyor ve bu potansiyeli lehine çevirmeyi başardı. Ekim ayında yabancılara en çok konut satışı yapılan iller sıralamasında 2’nci sırada yer alan Antalya, Kasım ayında da yerini korudu. Yaklaşık 30 ülke vatandaşı Antalya’dan konut alımı gerçekleştirdi. İlimizden en çok konut alan ülke vatandaşları sırasıyla Irak, İran, Afganistan, Rusya ve Suudi Arabistan kimliği taşıyanlar oldu. Bunları Kuveyt, Almanya, Azerbaycan, Ürdün, İngiltere, Filistin, Yemen, Libya, İsveç, Katar, Lübnan, ABD, Mısır, Kazakistan, Ukrayna ve diğer ülkelerin vatandaşları takip etti. 2017’de 4 bin 329 olan yabancılara konut satışı sayısı 2018’de 7 bin 194’e yükseldi.

Kira sözleşmelerinin dolardan TL’ye çevrilmesini nasıl değerlendirirsiniz?
Döviz kurundaki yükseliş nedeniyle dolar karşısında değer kaybeden Türk Lirası’nı korumak için kolları sıvayan hükümet, döviz üzerinden kira dönemini sona erdirdi. 12 Eylül’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararnamede, gayrimenkul alım satım ve kiralama sözleşmelerinde Türk Lirası kullanılacağı ve döviz cinsinden yapılmış olan sözleşmelerin de 30 gün içinde Türk Lirası’na dönüştürüleceği bilgisi kamuoyuyla paylaşıldı. Bu gelişmenin ardından sözleşmeler hızla TL’ye çevrildi. Sektör ve ekonomimiz adına sevindirici bir gelişme olduğu kanısındayım. Hem TL’miz değer kazandı hem de dolarla kiralarını ödemekte zorlanan kiracılar rahatladı.

Desteklemelerin 2019 süresince devam etmesi gerekir mi?
 Gayrimenkul sektörünü hareketlendirmeye yönelik yapılan hamlelerin başarıya ulaşması için bir sürekliliğe ihtiyaç duyulduğu aşikar. Yıl içinde konutta KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e, tapu harcı binde 20’den binde 15’e düşerken ofis ya da dükkân alacaklar için de müjdeli haberler geldi. Desteklemelerle birlikte sektör genelinde yaşanılan hareketlilik Antalya’da da etkili oldu. Sektörü ayakta tutmak için açıklanan desteklemelerden en iyi şekilde sonuç alınması için bu tarz kampanyaların 2019’da da sürekliliğini koruması lazım. Özellikle yüksek tapu harçları hususunda sıkıntı yaşıyoruz. Yüzde 3 olan oranın yüzde 1’e düşürüldü ve süre uzatıldı; ancak bunun yıl boyunca devam etmesi gerekiyor. Ayrıca konut kredisi faiz oranlarının daha aşağı seviyelere çekilmesi ve açıklanan düşük faizli kredilere tüm bankaların dâhil olması sektörde büyük hareketlilik yaşanmasını sağlayacaktır.

Konuta yatırım yapıp-yapmama konusu?
Şu an konut kredisi faiz oranları birkaç bankanın dışında çok yüksek olduğu için krediyle konut almak isteyenlere olumsuz cevap veririm; çünkü insanların kredi taksitlerini ödeyememe durumu söz konusu. Bizler, sektör temsilcileri olarak bu nedenden ötürü zaten faizlerin yüzde 1’in altına çekilmesini talep ediyoruz. Elinde parası olanlara gelirsek, bu kişilerin çoğu parasını mevduatta tutuyor; ancak bu onlara uzun vadede kar değil zarar getirir. Aslına bakarsanız parası olan için konuta yatırım yapmanın tam zamanı; çünkü fiyatlar en düşük seviyelerde. Ne döviz ne de mevduat gayrimenkulün size sağlayacağı karı veremez. Uzun vadede toprak, konut her zaman kazandırır. Hem size hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlar.

Yetki belgesiyle ilgili değerlendirmeniz?
 Bildiğiniz üzere sektörümüzdeki en büyük sorun merdiven altı emlakçılar. Neredeyse her önüne gelen gayrimenkul satışı yapabiliyordu. Bizler büro kirası, çalışan ücreti ve vergi ödüyoruz; ama bu kişilerin hiçbir harcaması yok. Bu tarz kişilerin satış yapması sonucu devlet vergi, bizlerde kazanç kaybediyorduk. Yeni Emlakçılık Yasası ile birlikte bu tarz sorunlar artık tarih oluyor. Yasayla birlikte sektörümüz daha kuralcı bir yapıya kavuşuyor. Artık her önüne gelenin emlakçılık yapamayacak ve yasal mevzuatlara aykırı şekilde bu işi yapanları çok ciddi ceza ve yaptırımlar bekliyor. Artık mesleğimizin kaybolan itibarı eski yerine dönecek. Artık yetki belgesi olanlar bu işin ticaretini yapabilecek. Yetki belgesi olmayan işletmelereyse ruhsat verilmeyecek ve yetki belgesinin süresi 5 yılla geçerli olacak.

Sektörde bu yıl birçok değişikliğe gerçekleşti, bunlarla ilgili neler söylersiniz?
2018’de sektörümüz adına birçok yenilik devreye girdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1 Ocak 2011’den sonra yapı ruhsatı alan yeni binalar için ‘Enerji Kimlik Belgesi’ alınması şartı getirdi. ‘Enerji Kimlik Belgesi’ne ilimizdeki ilgi yoğun oldu. 2020’den itibaren ‘Enerji Kimlik Belgesi’ olmayan binalarda alım-satım ve kiralama işlemleri yapılamayacak. 2019 sonunda tüm binaların belgelerini almış olması gerekiyor. Ayrıca geçtiğimiz yıl kira artış oranının belirlenmesinde değişikliğe gidildi. Kira zamlarının ‘Üretici Fiyat Endeksi’ (ÜFE) üzerinden değil, ‘Tüketici Fiyat Endeksi’ (TÜFE) üzerinden yapılması kararlaştırıldı. Kira zamlarındaki üst sınırının TÜFE’ye göre belirlenecek olması yıl bazında değerlendirildiğinde yaklaşık 1aylık kiranın vatandaşın cebinde kalması manasına geliyor. Yani bu yıl hem sektör temsilcilerini hem de vatandaşları koruyacak bir çok olumlu adım atıldı.

Endüstri 4.0’ın konuşulduğu bir yılda sektörünüze yönelik gelişmeler oldu mu?
 Günümüzde bilişim çok öne çıktı ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü de buna kayıtsız kalmadı. Müdürlük,  ‘Tapunun Kısayolu’ sloganıyla hayata geçirdiği ‘Web Tapu’ uygulamasıyla çağımızın gelişmelerine ayak uydurdu diyebilirim. Vatandaşlarımız uygulama sayesinde taşınmazların tapu kayıt ve konum bilgilerini görebilecekleri gibi alım-satım işlemlerini tapu dairelerine gitmeden, internet üzerinden daha hızlı bir şekilde yapabilecekler. Bu işlemlerin sadece tapu dairesinde yapılıyor ve sadece tapu sahipleriyle vekâlet verdikleri kişiler bu bilgilere ulaşabiliyor. Bu durumun sonucundaysa emlakçılar mağdur oluyor. Sektör için hem maddi hem de manevi kayba neden oluyor. ‘Web Tapu’ uygulamasına yönelik erişim kolaylığı sağlanması yönünde bir rapor oluşturacağız ve bu raporu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkileriyle paylaşacağız. İlerleyen günlerde uygulamanın tüm sektörün kullanımına sunulmasını umut ediyoruz.

Vatandaşlara gayrimenkul alım-satımı konusundaki uyarılarınız?
 Gayrimenkul alım ve satım işlemleri esnasında dolandırılan vatandaşlarımız oluyor. Vatandaşlara ilk uyarım; her önüne gelenle gayrimenkul alım-satımı gerçekleştirmemeleri. Öncelikle ‘ben emlakçıyım’ diyenlere yetki belgelerini sormalılar. Karşıdaki kendisini emlakçı olarak görebilir; ama elinde resmi bir belge var mı? Karşısındakilerin bir odaya kaydı varsa, yetki belgesi varsa bu insanlarla rahatça alışverişte bulunabilirler. Vatandaşlarımız belgesi olan tüm emlakçılarla ilgili bilgileri odamızdan da temin edebilirler.

Vatandaşa ileride değer kazanması bölgeler konusunda tavsiyeleriniz?
Aslında kentimizde yatırım yapılacak yerler gayet net bir şekilde karşımıza çıkıyor. Antalya’da bana göre; şu an fiyatların düşük olduğu ve ileride bu fiyatların katlanacağı bölgeler Çalkaya ve Döşemealtı. Antalya’nın girişi Döşemaltı ve bölgede çok büyük bir gelişme var. Çalkaya’da Antalya’nın kanayan bir yarasıydı ve burayla ilgili sorunlar nihayet çözüldü. Her iki bölgede yatırım açısından ciddi derecede önem sağlıyor. Bu bölgelerde yatırımda bulunmak isteyen vatandaşlarımız hem konut hem de arazi alabilirler. Benim tavsiyemse vatandaşların konut değil toprak almaları yönünde; çünkü toprak anaçtır ve çoğaltır.
Röportaj: Veli AKOĞLU

123 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.