Hoşgeldiniz  

Erken emeklilik mümkün

admin | 04 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Erken emeklilik sistemi ile ilgili konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Oğuz, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından işçinin işe başladığı andan itibaren sigortalı olması hükmünün olduğunu söyledi

Aslım, “Deneme süresi diye bir durum yok. İşe başlayan kişilerin 18 yaşına girdikten sonra sigortalarının da başlaması gerekiyor. İçinde bulunduğumuz sistemde işverenler kaçak işçi kullanma durumunda ve işçilerinde bunu önemsemediği gözlemlenmektedir. İşçiler sigortam çok önemli değil, ben maaşımı alayım, evimi geçindireyim düşüncesindeler ama kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Çünkü, 18 yaşında sigorta yapıldığında, 10-15 yıl sonra SGK’da emeklilik hakkı sırasında geriye dönük, ilk işe giriş sigorta tarihine bakılıyor. Giriş tarihi ne kadar eskiyse, erken emekli olabiliyorsunuz ve bir günün bile sizi erken emekli edebileceği bir sistemdeyiz şuan” diye konuştu.

Maaşlar banka üzerinden alınmalı

2008’den sonra getirilen düzenlemeden bahseden Aslım, “ Bu düzenleme ile ne kadar maaş alıyorsan aldığın maaş için yatan prim ne kadarsa o kadar maaş alıyorsun. Bugün bir çalışan 2 bin TL maaş alıyorsa bunu SGK’ya prim kazanç olarak bildirmesi gerekiyor ki böylelikle yüksek maaş alabilsin. Maaşın bin 500 TL’si bankaya yatırılıp SGK’ya bildirilip geri kalan 500’ü elden veriliyorsa, yüksek maaş almada engel oluşur. Bu durumda iş veren de devletten vergi kaçırıyordur. Böyle bir durumda mağdur olmamak için kişiler aldıkları maaşı elden değil, banka üzerinden almalıdırlar. Yüksek emekli maaşı almak için de, aynı ikametgah adresinde birden fazla sigortalı işte çalışabilirsiniz, SGK’da bunların toplamı prim kazanç olarak sayılır” şeklinde konuştu.

Gonca ÖZTÜRK

96 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.