Hoşgeldiniz  

Erdoğan’dan sert çıkış

admin | 14 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

CHP’li Garip Erdoğan,“5 yılda bir AK Parti’den adam getirip aday göstermeyle siyaset yaptığınızı düşünüyorsanız hayal kırıklığı değil, hüsran yaşarsınız” dedi.

Yaklaşan 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri öncesinde CHP Antalya İl Başkanlığı’nda yaşanılan krizler birbirini izliyor. Antalya Büyükşehir Belediye adaylığı konusunda yaşanılan kriz bitti derken Konyaaltı’nda yaşanılan anlaşmazlık bu kez de Kepez İlçesi’ne sıçradı.Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in görevden aldığı ANET Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Kocagöz’ün, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile başkent Ankara’da bir araya gelmesi ve bu görüşmenin ardından Kepez Belediye Başkanlığı için aday gösterileceğinin gündeme gelmesiyle parti tabanından yükselen tepki sesleri en üst seviyeye çıktı.

“Mümkün değil”
Geçmişte CHP Kepez İlçe Başkanlığı görevini yürütmüş olan ve 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi Kepez Belediye Başkan adaylığı için partisine başvuruda bulunan Garip Erdoğan, konuyla ilgili yaptığı acıkmada şu ifadeleri kullandı: “Farklı siyasi kesimlerden oy alacak kapasitesi olan birisini getirirler ona bir şey diyemem; ama 15 yıldır AK Parti’nin içinde her şeye el kaldırmış bir kişiyi aday olarak gösterirseniz benim bu konuda diyecek bir şeyim olmaz. CHP tabanın Mesut Kocagöz ismini sindirmesi, içselleştirmesi mümkün değildir. Kendileri de bunu biliyor. CHP’nin içinden yetişmiş birinin aday olarak gösterilmesi beni onurlandırır; ancak AK Parti diye mücadele eden birisinin gelmesi düşündürücü.”

“İttifak adayı değil”
AK Parti ve MHP ittifakı karşısında CHP’nin de farklı politikalar izlemek zorunda kaldığını hatırlatan Erdoğan, “Bu ittifak çalışmaları kapsamında gösterilen bir isim değil. Ankara’da Mansur Yavaş kabul gören bir aday. Mesut Kocagöz’ü ben tanımıyorum, Kepez’in hangi sokağını biliyor acaba. İl örgütü biz getirmedik diyor. Geçtiğimiz seçimlerde Erdal Öner’i getiren de belli değildi.Kocagöz ismi ne İYİ Parti’nin ne de CHP tabanının önerdiği bir isim değil. Bu isimin nasıl buralara getirdiğini parti içinde pazarlama yapanlara sormak lazım. Benim partimi kimse cezalandırmak istemesin. Madem bu ismi getiriyorsunuz Kepez’in ortasına sandık koyun. Ondan 10 kat fazla oy almazsam aday değilim” dedi.

“Kimsenin mülkiyeti değil”
Alınan kararlar sonucunda partinin kendisini sorgulama zamanın geldiği eleştirisinde de bulunan Erdoğan, “Burası kimsenin mülkiyeti değil. Siyaset, toplumla birlikte yapılan bir iştir. Parti tabanının onay verdiği isimler varken niye özel mülkiyetçilik yapılıyor? Belediyecilik toplumsal bir hizmettir. CHP’de siyaset yapma biçim değişmeli, insanların değişmesi önemli değil. Sağda 5 tane parti var, ne diye sağa kaymaya çalışıyorsunuz. Politikalar parti gerçekliğiyle ölçüşmelidir. Parti iyi oy almıyorsa kendimizi sorgulamak lazım. Parti Korkuteli, Elmalı, Serik ilçelerinde aday çıkaramıyorsa kendini sorgulama vakti gelmiştir. Dayatmayla bir yere varılmaz” ifadelerini kullandı.

“Başarısız olursunuz”
Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “İktidar olmak için mücadele ediyoruz. Yerel yönetimlerde başarısız olma lüksünüz olmamalı. ‘Millet İttifakı’ demokrasi ittifakına dönüşmeli. Bunu başaramadığınız zaman başarısız olursunuz. Siyaset yapma biçimini birkaç insan üstüne yığmayacaksanız. Kepez gibi bir bölgede CHP’ye inanan, iddialı, bugüne kadar parti adına mücadele etmiş bir kişi yok mu? 5 yılda bir AK Parti’den adam getirip aday etmeyle siyaset yaptığınızı düşünüyorsanız hayal kırıklığı değil hüsran yaşarsınız. Şimdiden uyarıyorum, ben partim için çalışırım, o çalışamaz. O, sokakta kimden oy isteyebilir.”

“Küskünlüğüm yok”
Son olarak partisinden ayrılıp-ayrılmayacağı konusundaki düşüncelerini aktaran Erdoğan, “CHP içinde yaşayan ve var olan biriyim. Kepez ile özdeşleyen biriyim. Sokak bana, ben sokağa aşığım. Benim siyasi olarak bir beklentim yoktu ve hizmet için bu göreve adım attım. Dün vardım, bugün de varım ve yarın da partimde olacağım. Parti üyesiyim ve partime bir küskünlüğüm yok. 3 gün sonra bunlar kaçıp gider; fakat ben hep buradayım.Ben Kepez’de kazanacağıma inanarak yürüyen birisiyim. Siyasette inatçı olmak lazım ve birisinin itelemesiyle olmayacak şeyler var. Toplumda kabul görecek ve herkesi kucaklayacak bir anlayışla siyaset sürdürmeniz gerekir. Şöhret olsun diye aday olunmaz” diye konuştu.
Veli AKOĞLU

328 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.