Hoşgeldiniz  

Engellilere ilk yardım eğitimi

admin | 24 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Hülya Bostanoğlu tarafından 2009 yılında kurulan Antalya Engelliler Sanat Evi’nde bulunan engelli öğrencilere ve ailelerine Türk Kızılayı Antalya Şubesi İlkyardım Eğitim Merkezi Müdür ve Eğitmeni olan Aysun Aytemur tarafından ilk yardım eğitimi verildi.

Engelli bireyleri sosyal hayata kazandırmak adına 2009 yılında Antalya Engelliler Sanat Evi’nin temellerini atan Hülya Bostanoğlu, şimdi de engelli bireylerin toplum içinde olabilecek olağan bir durumda neler yapmaları gerektiklerini öğrenmeleri adına Antalya Engelliler Sanat Evi’nde Türk Kızılayı’nın da katkılarıyla ilk yardım eğitimi almalarını sağladı.

Bostanoğlu: “Bu onlar için bir adım”

Antalya Engelli Sanat Evi’nde bulunan her öğrencisinin kendisi için önemli olduğunun altını çizen Bostanoğlu, “ Amacım onlara toplum içinde var olduklarını, bir birey olduklarını idrak ettirmek. Bu yolda ilerlerken ilk yardım eğitimi almalarının da onlar için bir adım olduğunu düşündüm” şeklinde konuştu.

Aytemur: “İlk yardımın amacı temel yaşam desteği sağlamak”

Türk Kızılayı Antalya Şubesi İlkyardım Eğitim Merkezi Müdürü Aysun Aytemur ise, ilk yardım eğitiminin herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlileri tarafından tıbbi müdahale gerçekleştirilene kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla mevcut malzemelerle ve ilaçsız yapılan uygulamalar olduğunu söylerken “İlk yardım eğitimlerinin amacı hasta veya yaralıya temel yaşam desteği sağlamaktır. Yapılan bilimsel çalışmalara göre kazalarda meydana gelen can Kayılarının yüzde 10’unun ilk 5 dakika içerisinde, yüzde 45’inin ise ilk 30 dakika içerisinde meydana geldiği belirlenmiştir” şeklinde konuştu.

Aytemur, engelli öğrencilerin ve ailelerinin sorularını yanıtlarken; epilepsi krizi, herhangi bir ısının dokuyla birleşmesiyle dokuda oluşabilecek yanık, kalp krizi ve nefes borusuna kaçan yemek durumunda neler yapılması gerektiğini anlattı.

“Böyle bir çatının altında olmaktan memnunum”

Antalya Engelli Sanat Evi’nde böyle bir eğitim verdiği için kendisini çok iyi hissettiğinin altını çizen Aytemur, “ Burada bulunmak sizin için ne kadar önemliyse benim için de o kadar önemli. Engelli bireylerin topluma kazandırılması, sosyal hayatta var olmaları adına böyle bir çatının altında bulunmaktan son derece memnunum” ifadelerini kullandı.

Gonca ÖZTÜRK

 

97 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.