Hoşgeldiniz  

Enerjinin yeni yıldızları yetişiyor

admin | 08 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile AEDAŞ, BEDAŞ ve ÇEDAŞ ile arasında imzalanan ‘Enerjinin Yıldızları Projesi’ kapsamında İstanbul ve Sivas’ın ardından Antalya’ya da yüksek gerilim laboratuarı açıldı.

Antalya Kepez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen açılışa AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek, Kepez Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özsoy, CK Enerji Akdeniz Elektrik Genel Müdürü Erol Değerli ve Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Genel Müdürü Bahadır Müdüroğlu katıldı. MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile AEDAŞ, BEDAŞ ve ÇEDAŞ arasında imzalanan ve elektrik dağıtım sektöründe ihtiyaç duyulan yetişmiş insan kaynağına ulaşmak amacıyla oluşturulan ‘Enerjinin Yıldızları Projesi’ nin üçüncü ayağı da Antalya’da tamamlandı. İstihdama katkı sağlayacak proje kapsamında İstanbul ve Sivas’ta açılan yüksek gerilim laboratuarının bir yenisi de Antalya Kepez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde açıldı. Proje kapsamında yüksek gerilim dalını tercih eden öğrenciler, elektriğin üretiminden dağıtımına kadar pek çok aşamayı uygulamalı olarak görme fırsatı bulurken başarılı öğrencilere burs desteği de sağlanacak. Bunların yanı sıra öğrencilere burs aldıkları süre kadar istihdam garantisi de sunulacak.

Rol model olabilecek proje
Açılışta konuşan MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Numanoğlu projenin 2023 eğitim vizyonu için çok önemli olduğuna değindi. Numanoğlu,“Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda hazırlanan 2023 eğitim vizyonu, orta ve uzun vadede mesleki eğitimin prestijinin arttığı ve mesleki eğitime yönelik talebin yükseldiği bir dönemi hedefliyor. Bu hedef içerisinde Enerjinin Yıldızları Projesi de bizim için önem arz eden ve 2023 vizyonumuzda rol model olabilecek bir çalışmanın sonucudur. Silah ve sağlık sektöründen sonra dünyanın finansal ve etki değeri açısından en güçlü sektörü enerji sektörüdür. Enerji sektöründe ayakta kalabilmek sadece enerjiyi üretmekle ilgili değildir. Bu noktada enerjinin rasyonel, kesintisiz ve güvenilir bir şekilde dağıtımını sağlamak da son derece önemlidir. Bu anlamda AEDAŞ, BEDAŞ VE ÇEDAŞ’ın yaptığı hizmetler ülkemiz adına son derece gurur verici ve önemlidir. Bu hizmetin niteliğini sürdürebilmek ve bu alanda nitelikli öğrenciler istihdam edebilmek amacıyla gerçekleştirilen bu projenin son ayağının tamamlanmasından büyük mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye yayılmasını diliyorum
Daha sonra kürsüye gelen Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek, “Kamu ve özel sektör birlikteliğinin muhteşem bir örneğini görüyoruz. Enerjinin Yıldızları Projesi meslek liseleri alanında hissettiğim en büyük eksikliğin giderilmesi konusunda atılmış çok değerli bir adımdır. Gençlerimizin istihdamı ve eğitimlerinin kalitesinin artırılması noktasında çok anlamlı olan bu projenin geliştirilip büyütülerek tüm Türkiye’ye yayılmasını diliyorum” dedi.

Nitelikli elemanlar yetişecek
Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Genel Müdürü Bahadır Müdüroğlu ise bu proje aracılığıyla enerji sektörünün ihtiyaç duyacağı nitelikli eleman ihtiyacının giderileceğini ifade etti. Müdüroğlu, “ Türkiye’nin önde gelen grupları olarak sektörümüze yetişmiş eleman kazandıracak bu projenin gururunu yaşıyoruz. Her zaman altını çizerek belirttiğimiz gibi hedefimiz elektrik sektöründe en kaliteli ve en iyi hizmeti veren şirket olmaktır. Bu hedefle yol alırken ülkemize karşı sorumluluğumuzun da farkındayız. Bu farkındalıkla sektörümüzün en büyük sorunlarından biri olan nitelikli eleman ihtiyacına çözüm üretebilmek ve birikimlerimizi gençlerle paylaşabilmek adına çok önemli bir adım attığımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

AB standartlarında laboratuar
Müdüroğlu projenin ilerleyişinden ise şu şekilde bahsetti: “AEDAŞ, BEDAŞ VE ÇEDAŞ olarak Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile 27 Haziran 2018 tarihinde ‘Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü’ne imza attık. Ardından okulları belirledik ve 2018-2019 eğitim öğretim yılında projemizi hayata geçirdik. Proje kapsamında İstanbul Avrupa Yakası, Antalya ve Sivas’ta 3 mesleki ve teknik lise seçildi.  AEDAŞ olarak yaptığımız araştırmalar neticesinde Kepez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni proje kapsamında en uygun okul olarak belirledik.  Okul yönetimi ve öğretmenlerin de desteğiyle Avrupa Birliği standartlarında bir laboratuar kurduk. Bu kapsamda yüksek gerilim dalını tercih eden öğrencilerimiz elektriğin üretiminden dağıtımına kadar tüm aşamalarını uygulamalı olarak görme fırsatına sahip olacak. Bu bölümde eğitim gören öğrencilerimizi de bırakmamaya kararlıyız. Bir yandan AEDAŞ’taki işin ehli arkadaşlarımız mentörlük yaparak öğrencilerimizle deneyimlerini paylaşırken diğer yandan da başarılı öğrencilerimize burs vererek destek olacağız. Bu dalda eğitim gören öğrencilerimize staj imkanı sunarken iş hayatına ilk adımı atmalarında da yardımcı olacağız.”
Ceylan YAŞAR

78 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.