Hoşgeldiniz  

Emlak sektörü umutlandı

admin | 23 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Emlak Komisyoncuları Başkanı Halil Ersoy, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaların sektörü memnun ettiğini dile getirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Antalya’da gerçekleştirilen ‘2023’e Doğru Türkiye’de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı’nın sonuç bildirgesi açıklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın merkez teşkilatı, bağlı ve ilgili kuruluşlarının yönetimleri ve 81 il müdürünün katılımıyla gerçekleşen toplantının sonuç bildirgesinde emlak sektörünü de ilgilendiren önemli kararlar alındı. Kararların emlak sektörü tarafından olumlu karşılandığını aktaran Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Emlak Komisyoncuları Başkanı Ersoy, sonuç bildirgesinde açıklanan maddelerin tamamının hayata geçmesi halinde tüm kesimlerin fayda göreceğine değindi.

Mekânsal Strateji Planı
Bakanlık tarafından açıklanan sonuç bildirgesinde ‘Mekânsal Strateji Planı’ ile tarım ve turizm arazileri korunarak, çevreye ve doğaya karşı duyarlı yeni sanayi alanları oluşturulacağı ve ekonomiye katkı sağlanacağı belirtildi. Bildirgede, 2023’e gelindiğinde tüm illere makro ve mikro düzeyde mekânsal planlar hazırlanacağı, yatırımların bu planlar çerçevesinde hayata geçirilerek çevreye duyarlı sanayileşmenin önünün açılacağı vurgulandı. Bakanlıktan yapılan açıklamada ayrıca 3194 Sayılı İmar Kanunu’nda köklü bir değişikliklere gidileceği ifade edildi. Açıklanan planla ilgili olumlu değerlendirmelerde bulunan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Emlak Komisyoncuları Başkanı Ersoy, planın hayata geçirilmesiyle birlikte Antalya’nın uzun yıllardır beklediği hamlenin gerçekleşeceğini, bu sayede kentin emlak sektörüne yönelik iş hacminin artacağını aktardı. Ersoy, “Mekânsal Strateji Planı’ yeni konut ve sanayi merkezlerinin oluşturulması konusunda çok hassas bir görev üstlenecek. Hem doğal denge korunacak hem de barınma ve üretim noktalarında şehrimizin ihtiyacı olan yeni alanlar yeni hamleler belirlenecek. Aslında bu plan çok önemli; çünkü siyasi rant uğruna bazen şehrimizde betonlaşma olmaması gereken bölgelerde yapılaşmalar ya da sanayileşmeler görebiliyoruz. Bu durum sonucunda doğa tahribatı kaçınılmaz oluyor. Yeni yerleşim ve sanayi bölgeleri belirlenirken doğanın korunması çok önemli. Gelişmiş dünya ülkelerinde de bu durum zaten böyle. Bir yere konut yapılacağı zaman ya da bir üretim tesisi yapılacağı zaman doğaya zarar vermeden, doğayla iç içe geçecek projeler uygulanıyor” dedi.

Kentsel dönüşüm seferberliği
Bakanlık tarafından yayımlanan sonuç bildirgesinde, il ve ilçe bazında hazırlanacak ‘Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ ile insan ve çevre odaklı dönüşüm projelerinin hayata geçirileceğini, bu sayede risk altındaki alanların ekonomik, toplumsal, fiziksel ve çevre koşullarına uygun dönüşümünün sağlanacağını ifade eden Ersoy, kentsel dönüşümün deprem başta olmak üzere her türlü riski asgari seviye indirme noktasında önemli olduğuna değindi. Plan çerçevesinde, ülke genelinde yılda en az 300 bin konut, 2023’e kadar 1 milyon 500 bin, gelecek 20 yıl içindeyse 6 milyon 700 bin konut dönüştürüleceğini belirten Ersoy, “Dönüşümle tarihi mekânlar yeniden hayat bulacak. Yıkılmaya yüz tutmuş, görüntü kirliliğine neden olan konutlar ortadan kalkacak. Şehrimizin kültür, turizm ve ticaret potansiyeli artacak. Turistin kente girmemesinden yıllardır yakınıyoruz. Bakın dönüşüm tamamlandığı zaman turist dahi kentin arka sokaklarında gezecektir. Bugün kentimizde büyük çapta gerçekleştirilen bir adet kentsel dönüşüm projesi var. Diğerleri yolda ve buna yenilerinin eklenmesi gerekiyor. Deniz Mahallesi, TRT Caddesi civarı bina yaşlarının 50 yıla yaklaştığı ve bu rakamların üzerine çıktığı bölgelerimiz her geçen yıl artıyor. Buralarda hem kötü bir görünüm söz konusu hem de olası bir doğal afet sonucu oluşacak tahribatlar neticesinde insanların hayatları söz konusu. ” diye konuştu.

Emlak Bankası kurulacak
Açıklanan sonuç bildirgesinde emlak sektörünü heyecanlandıran maddelerden birinin de Emlak Bankası’nın katılım bankası olarak yeniden faaliyete başlayacağı olduğunu aktaran Ersoy, “Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın sektöre finansal çözümler üreteceği, yerel üretimi destekleyeceği, sürdürülebilir büyümeye hizmet edeceği ve toplumun sosyo-ekonomik yapısına katkı sağlayacağından eminiz. Mevcut durumda şu an konut kredisi faiz oranları çok yüksek. Bunun yanı sıra inşaat sektöründe yer alan müteahhitler için de ticari krediler yüksek oranlarda seyrediyor. Emlak Bankası’nın bu ihtiyacı karşılayacağından umutluyuz. Büyük bazlı projelere uygun faizli krediler sağlanıyor; ancak ilimizde bu tarz projeler yaygın olmadığı için ev sahibi olmak isteyenler yüksek faizler nedeniyle bu isteklerini erteliyor. Dövizdeki yükselişe bağlı olarak artan faizler nedeniyle konut almak isteyenler için konut kredisi kullanmak imkansız hale gelmişti. Faizler çok yüksekti ve insanlar ev almak için çektikleri paranın 3 katını bankalara ödemek istemediği için buna yaklaşmıyordu. Hal böyle olunca da sektörde hem inşaat faaliyetleri hem de konut satışları durma noktasına geldi. Şimdi Emlak Bankası’nın tekrar devreye girecek olmasından dolayı büyük sevinç yaşıyoruz. İnşallah sektörümüzün beklediği adımlar bu sayede hayata geçirelecek” şeklinde konuştu.

Konut üretimi artacak
Bakanlık tarafından yapılan açıklamada önümüzdeki 5 yıl içinde gerçekleştirilecek projeler sayesinde konut sayısının artacağına da değinen Ersoy, “Türkiye genelinde 150 bin vatandaşın hazineyle sorunu var. Bu sorunların başında 2B arazileri ile Hazineye ait tarım arazileri yer alıyor. Bakanlığın planlamalarıyla bu alanlarda yer alan taşınmazlar aşama aşama taşınmazların hissedarlarına ve tapu fazlalıklarının maliklerine geçecek. Ayrıca, yapı kayıt belgesine konu Hazine taşınmazlarının hak sahiplerine satışı söz konusu. Bu alanlardaki sorunların halledilmesiyle TOKİ ülke genelinde olduğu gibi kentimizde de konut hamlesi başlatacak. 2023 yılına kadar 125 bini kentsel dönüşümden olmak üzere 250 bin yeni sosyal konut üretilmesi amaçlanmakta. Ayrıca Emlak Konut, kamusal alanların geliştirilmesini ve yatay mimariyi merkezine alan şehircilik anlayışıyla 2023 yılına kadar toplamda 250 bin bağımsız bölüm ülkemize kazandıracak. Tüm bu uygulamaların sonucundaysa emlak sektöründe bir hareketlilik yaşanması kaçınılmaz olacak. TOKİ tarafından yapılacak projelerde uygun faiz oranları, uygun ödeme aralıkları gibi avantajlı kampanyaların da uygulanacak olması vatandaşın konuta olan yönelimini arttıracaktır. Yönelimin artmasıyla konut sektörü yine eski hareketli günlerine geri dönecektir” diye konuştu.
Veli AKOĞLU

109 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.