Hoşgeldiniz  

Emeklilerden Cumhurbaşkanı’na dosya

admin | 15 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Türkiye Emekliler Derneği Antalya Şubesi, emeklilerin sorun ve taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile paylaşacak.

Türkiye Emekliler Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim Tezcan, pazar günü Antalya’ya gelerek partisinin 31 Mart yerel seçimlerine yönelik Antalya’da düzenlenecek mitingine katılacak olan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a emeklilerin sorun ve taleplerini aktaran bir dosya sunmaya hazırlanıyor.

Yerel yönetim vurgusu
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pazar günü Antalya’ya geleceğini hatırlatan Türkiye Emekliler Derneği Antalya Şube Başkanı Tezcan, “Emeklilerin beklentilerini yerel yönetimlere aday olan siyasilerin de bilmesini istiyoruz. Emeklilerin talepleri ve çözüm bekleyen sorunları var. Ülkemizin imarında, emeği olan emeklilerimiz artık sorunları için kimseye el açmak değil, hak ettiği değeri görmek istiyor. Bir yerel seçim arifesindeyiz. Yerel yönetimlerin emeklilere bakış açısı önemlidir, hizmetleri önemlidir. Belediye meclislerinde görüşülen öneriler sonuçlandırılmalı, aktif yaşlanma politikaları üretilmeli, pozitif ayrımcılık hayata geçirilmeli, ücretsiz tolu taşımada birlik sağlanmalı, hizmet erişimleri kolaylaştırılmalı, bizlere özel indirimler olmalı, bizlere özel enstitü ve meclisler oluşturulmalı, emeklilere hizmet veren STK’lar desteklenmeli” dedi.

Konut sıkıntısı sürüyor
Emeklilerin en büyük sorunun konut hususu olduğuna dikkat çeken Tezcan, “Ev sahibi olmayan ve emeklilerimizin uygun ödeme koşullarıyla TOKİ vasıtasıyla ev sahibi olabilmesine imkân tanıyan kontenjan projesi, dönemin Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından taahhüt edildi ve halen de yürütülmekte. Devlette devamlılık esas olduğundan, evi olmayan emeklilerimize yönelik konut projesinin kapsamı genişletilmeli. Yerel yönetimlerimiz, gerek arsa tahsisi gerekse konut projelerinin üretilmesi veya kolaylaştırılması, yapılması aşamalarında aktif rol almalı. Emeklilerimizin ve yaşlılarımızın sağlıklı konutlara uygun ödeme koşullarıyla erişimini için yerel yönetimlerimiz hareket geçmelidir. Antalya’da şu an 7 bin 500 emeklimizin konut başvurusu bulunmakta. Belediyeler ve valilik kanalıyla TOKİ’ye durum hakkında bilgi verdik; fakat bunca süredir bir cevap alamadık. Bu durum üzerine, hazırladığımız dosyayı Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Genel beklentiler
Geçtiğimiz günlerde başkent Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu Toplantısı’ndan çıkan sonuç üzerinde de duran Tezcan, “Emekli aylıklarındaki eşitsizliğin ortadan kaldırılması için 2000 sonrası emekli olanların intibakları yapılmalı. 2000 öncesi emeklilere yapılan intibak kuralları, aynı şekilde 2000 sonrasında emekli olanlara da uygulanmalı. Emekli aylıklarının hesaplanmasında temel bir kriter olan gelişme hızında yapılan değişikliklerin emekli aylıklarının hesaplanmasında dikkate alınmaması emekli aylıklarında kayıplara neden olmakta. Bu nedenle 2000 sonrası intibak daha da önem kazanmakta.  Asgari emekli aylığının insanca yaşamaya yetecek bir seviyede belirlenmesi öncelikli talebimizdir” dedi. Gelir ve aylık artışında, altı aylık TÜFE oranlarının dikkate alınmasının aylıkları düşük kalan emeklileri koruyamadığını da sözlerine ekleyen Tezcan, “407 maddeden oluşan enflasyon sepetinin emeklilerin harcamalarını temsil yüzdesi sınırlı kaldığından, genel enflasyona göre yapılan genel enflasyona göre yapılan artışlar yetersiz kaldı. Emeklilerin gıda harcama payı yüzde 38 olmasına rağmen TÜFE sepetindeki oran düşük kaldığından, genel enflasyonu aşağıya çeken bir özellik göstermemekte. Bu nedenle ücretliler ve aylık alanların harcamalarını esas alan, ücretliler geçinme endeksi oluşturulmalı. TÜİK tarafından yapılan hesaplamalar, emeklileri mağdur eden bir uygulamaya dönüşmüştür” ifadelerini kullandı.
Veli AKOĞLU

76 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.