Hoşgeldiniz  

“Ekmeğimiz küçülüyor”

admin | 17 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın “Ekmeğimiz küçülüyor, hayat standardımız düşüyor” dedi.

Partisinin seçim çalışmalarına destek vermek için Antalya’da bulunan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın partisinin il binasında basınla bir araya geldi. İYİ Parti Antalya İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısına İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, İYİ Parti Seçim Koordinatörü Bülent Gürsoy, İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuğba Çokal, İYİ Parti Antalya İl Başkanı Ahmet Aydın ve İYİ Parti İlçe başkanlarının yanı sıra pek çok partili de katılım gösterdi. Toplantı da konuşan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ekonomi ve yerel seçimler üzerine değerlendirmelerde bulundu.

“Millet bunu hak etmiyor”
Seçimlere az bir zaman kaldığını hatırlatan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aydın, “Her birimiz yaşadığımız büyükşehir veya ilçede bir vatandaş sorumluluğuna sahibiz. Şu anda Türk siyasetinde yaşanmamış şeyler yaşanıyor. Sanki mahalli seçime değil de harbe gidiyormuşuz gibi ayrıştıran ve bölüştüren bir üslup, bir iklim var. Herkesi birbirine düşüren, en ağır suçlamaları insafsızca yapan, söylediklerinin doğru olmadığını kendisi de bildiği halde bunu her gün tekrarlayarak söyleyen, eline geçirdiği devlet gücü ve kuvvetini vatandaşın üzerinde sopa gibi kullanan bir anlayışla karşı karşıyayız. Özellikle demokrasinin yerle bir edildiği bir yapı içerisinde her gün bir şeylerin biraz daha düzeleceğini ümit ederken karşılaştığımız bu durum karşısında şaşkınlık içerisinde olan milyonlarca insan var. Millet olarak bunu hak etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bir arpa boyu yol alamadık”
Türkiye’nin kendi gerçeklerini konuşamadığını sözlerine ekleyen Aydın, “Biz İYİ Parti olarak Türkiye’nin gündemini konuşmak mecburiyetinde olduğumuzun bilincindeyiz. Türkiye’nin gündemi şuan içerisinde bulunduğu ekonomik şartlardır. Türkiye büyük bir sıkıntı içerisindedir. Altını çizerek söylüyorum ki bunlar göreve geldiğinden beri Türkiye bir arpa boyu bile yol alamadı. Bunu biz değil ekonomik rakamlar söylüyor. 2000 yılında Türkiye’nin gayri safi milli hasılası 270 milyar dolar kişi başına düşen milli gelir de 4 bin 300 dolardı.  O zaman gayri safi milli hasılada dünya 17’incisi kişi başı milli gelirde de 65’inci sıradaydık. 2018 rakamları açıklanmadığı için 2017 yılı rakamlarını baz alırsak gayri safi milli hasılası da gene 17’inci sıradayız. Milli gelirimizdeyse 10 bin 500 dolar ile 64’üncü sırada yer almışız. Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın ‘Yeni Türkiye Programı’ diye açıkladığı rakamları baz alırsak kendisi 760 milyar doları baz alarak konuştu. Dediklerinin gerçek olduğunu farz edersek kişi başı milli gelirimiz 9 bin dolara gerileyecek ve gayrisafi milli hasıla da 18’inci sıraya düşeceğiz.  Yani değil bir arpa boyu yol almak Türkiye geriye bile gidecek. Bu rakamlar Türkiye’nin geriye dönük bir hamle içine girerek küçülmeye başladığını ortaya koyuyor” dedi.

“Açlık feryatları her tarafta”
Türkiye’nin büyük bir ekonomik sıkıntı içerisinde olduğunu belirten Aydın şöyle konuştu: “Bu kadar fırsat ve imkan hiçbir siyasal iktidara tanınmadı. Her alanda sıkışmış bir Türkiye manzarası ile karşı karşıyayız. İnsanların açlık feryatları her tarafta duyuluyor. Seçim başladığından beri illere gidiyoruz. Memur geçinemiyor, işçi geçinemiyor.  İşsizlik aldı başını gidiyor ve işsizlik rakamları artmaya devam ediyor. Elimizde iyiye giden hiçbir veri yok. TÜİK tarafından geçtiğimiz 3 ayın verileri yayınlandı ekonomi güven endeksinde yüzde 20 bir düşüş var, aralık ayı itibariyle Türkiye’de işsizlik yüzde 17,5 artmış ki bu 1 milyon ilave işsiz vatandaş demek. Ekonomik sıkıntı içerisindeki işverenlerin küçülme, iflas ve çeşitli nedenlerle işten çıkardıkları insanlarla 1 milyon kişi daha işsizler ordusuna katılmış. Yani ekmeğimiz küçülüyor, hayat standardımız düşüyor. Bunun düzelebileceğine dair bir emare de görmüyoruz çünkü insanların içinde bulunduğu şartlarla alay eden bir iktidarla karşı karşıyayız.”

“Endişelerimiz artıyor”
Tanzim satışlar konusunda da konuşan Aydın şu ifadelere yer verdi: “Daha önceki dönemlerde kağıtlar vardı. Kimin ne kadar şey alacağı o kağıtlara yazılırdı. Ona benzer bir durumla karşı karşıyayız. Hükümetin varlık kuyrukları olarak bahsettiği bir buçuk iki kilometrelik kuyruklarda 2 kilo biber ve 2 kilo patates almak için saatlerce bekleyen insanlar var. İçinde bulunduğu şartların mahkum ettiği bu insanların varlık kuyruğunda olduğunu söylemek, hayat pahalılığı altında ezilmiş milyonlarca insanın o durumuyla alay etmekten başka bir şey değildir. İçinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntılara alaycı bir üslupla yaklaşan ve hiçbir şey yokmuş gibi konuşan insanları gördükçe geleceğimizle ilgili endişelerimiz de artıyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Maliyeyi ve hazineyi teslim ettiği damadı daha 10 gün önce bizimle alay edercesine 2 buçuk milyon insana iş bulacağını söyledi. 17 yıldır iktidarda olan yapının bu sorunu çoktan çözmesi gerekirdi.  Seçim dönemi diye insanların beklentileriyle alay eden ve yolunu şaşırmış iktidara karşı elbette mahalli seçimlerde halkımızın vereceği bir cevap olmalıdır.”

“Nereden nereye geldik”
Aydın, “Bu ülkede tarım bile iflas etti. Bir tane tarım bakanı var, o da insanlarla alay ediyor. Yaptığı basın toplantısında tarım varlığı bakımından Avrupa’da birinci dünyada 7’inci sırada olduğumuzu söylüyor. Peki, ithal ettiğin saman ne olacak, ithal ettiğin 1 milyon 200 bin sığır ne olacak? Sığır ithalatında dünya 2’incisiyiz. Yıllar sonra angusla tanıştık. Bilmezdik, tanımazdık sayenizde öğrendik.  Bütün dengelerimiz altüst olmuş durumda. 3 gün önce patates ve soğana uygulanan gümrüğü sıfırladılar. 31 Mart’a kadar bunların ithalatını serbest bıraktılar. Her şey aklıma gelirdi de patates ve soğanı ithal edeceğimiz aklıma gelmezdi. Eskiden tek bir ilimizin üretim varlığı bile tüm bunları karşılamaya yeterdi. Nereden nereye geldik” şeklinde konuştu.

“En güçlü silah oyumuzdur”
Aydın, “Bunların fırsatçılar diye bir söylemi daha var. Ne zaman enflasyon artsa fiyatlar yükselse havuz gazeteleri çıkıp diyor ki; ‘fırsatçılar fiyatları yükseltti.’ Yıllardır siyasetin içerisindeyiz bizim bildiğimiz fırsatçılar iktidar yanlısı olur. iktidar tarafından kollanır, sırtları sıvazlanır. Yarın etinden sütünden faydalanırım diye onlarla bir takım olurlar. Aslında fırsatçılar iktidarların organizasyonlarıdır. Bu fırsatçılarla FETÖ’cüler aynı. İkisinin de araştırılması konusunda hiçbir gayretleri olmaz çünkü araştırırsa adres AK Parti’ye çıkar. Bunların ana omurgalarını AK Partililer oluşturuyor. AK Partililer bugün Türkiye’de kurulmuş olan yağma düzeninin en azgın yiyicileri haline dönüşmüşlerdir. İslama sarılarak, islamı yozlaştıran bu siyasal anlayışın artık Türkiye’ye verecek hiçbir şeyi kalmamıştır. Bu konuların konuşulmasını istemeyen iktidara karşı elimizdeki en güçlü silah oyumuzdur” yorumunda bulundu.

“Vatandaşı dikkate almayan, onun ızdırabı ve sıkıntısına göre bir yol haritası çizmemiş olan bu siyasal iktidara karşı mahalli seçimlerde uyarı yapmak her vatandaşın görevidir” ifadelerini kullanan Aydın sözlerine şu şekilde devam etti: “Aklınıza gelen tüm parti mensuplarının kulak çekme mecburiyeti vardır. Mahalli seçimlerde yapılan bu uyarıdan sonra kendilerine geleceklerdir. Seçimi kaybederlerse kendi kişisel bekaları yönünden bir sıkıntıları yoktur ama vatandaşın kendi geleceğine el koyma iradesini yakalama fırsatı bulduğu mahalli seçimlerde onlara ciddi bir ders vererek onları kendilerine getirme mecburiyeti vardır. Bunu yapmak zorundayız çünkü freni kopmuş bir araba gibi sağa sola toslayarak yola devam edecekleri anlaşılıyor.”

“Yükseliş var”
Parti olarak oylarında bir artış olduğunu da aktaran Aydın, “Seçim atmosferi içerisinde İYİ Parti’nin oylarında müthiş bir yükseliş var. Partimizin oyları genel seçimlerde aldığımız oylardan yüzde 30-40 daha yüksek noktaya gelmiş durumda. Daha canlı ve hareketli bir yapı var. İlleri geziyoruz. Gece karanlıklarında yaptığımız mitinglerde bile büyük bir coşku ve heyecanın hakim olduğunu görüyoruz. Mahalli seçimlere kadar partimizin adını söyleyemeyenler, liderimizin adını ağızlarına alamayanlar birdenbire öyle bir yükseldiler ki genel başkanımızı hapse atmakla tehdit ediyorlar. Bu korku dilinin bizi etkilemesi mümkün değil çünkü bu tanıdığımız ve bildiğimiz bir dildir. İYİ Parti Türkiye’nin gerçekleri üzerinden siyaset yapmayı sürdürecektir. Bunun için kimseden alacak bir iznimiz yoktur. Kendi doğru bildiklerimizi söylemeye devam edeceğiz çünkü kimseden korkumuz yoktur. Ama cumhurbaşkanı çabuk çark etti. Bu işler öyle hapse atarım demekle olmuyor. Karşında inanmış milyonlarca insan varsa hiçbir şey yapacak gücün olmaz. Bunu hep birlikte yaşayacağız ve göreceğiz” ifadelerini kullandı.

“Kolay olmayacağını görürler”
Anketlerin sonuçları hakkında konuşan Aydın, “Siyasette iklim oluşur tutarsa onun önüne geçemezsiniz o bir halk hareketine dönüşür. Büyükşehirler açısından bakıldığında gittikçe netleşen bir tablo var. Bana göre Ankara zaten bitti. Ankara’nın kaybedileceğini anladıklarında nasıl da çirkin ayak oyunlarına başvurduklarını bütün Türkiye görüyor. Çirkeflikte sınır tanımıyorlar. İstanbul’da da İmamoğlu öne geçmiş durumda, arayı daha da açacağını düşünüyorum. İzmir’in sonucu zaten belli. Bursa’da da AK Parti geriye düşmüş durumda. Antalya’da da anketlerde Muhittin Böcek’in önde olduğunu biliyorum. Türkiye’nin büyük illerinde ciddi oy kaybedileceğini de düşünüyorum. Zaten bu kadar feryat figan bağırmalarının arkasında da bu gerçekler var. O vakit iktidar yöneticileri de kendilerine gelir. Bu işlerin öyle kolay olmayacağını görürler. 4 sene sonra genel seçimler var. İnşallah 4 sene sonra onlardan iktidarı alacağız” açıklamasında bulundu.

Seçim güvenliği
Seçim güvenliği konusuna da değinen Aydın, “Bu mahalli seçimlerde geçen seçimlere göre çok daha organize bir yapı oluştuğu görülüyor. Müthiş şekilde işi sahiplenme ve organize olma durumu söz konusu. Müşahitler konusunda her partinin çalışmaları devam ediyor. Islak imzalı tutanaklarla sandıkların kontrolünü yapabilecek bir düzen kurulursa 48 saat içerisinde itiraz etme hakkımız olacak. Bu güne kadar itiraz noktasında partilerin yetersizlikleri vardı. Geçen seçimlerde Mansur Yavaş ıslak imzalı tutanaklar tedarik edilemediği ve itiraz edemediği için seçimi kaybetti. Bu seçimlerde öyle bir şey olacağına ihtimal vermiyorum; ancak doğu ve güneydoğuda devlet gücünün kullanıldığı bir alanda oy hırsızlığı yapıldığını söyleyebilirim. Orada hem jandarma hem polis gücünü kullanarak vatandaşı sindiriyorlar” diyerek sözlerini noktaladı.
Ceylan YAŞAR

69 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.