Hoşgeldiniz  

Ekin: “Üzerimizde baskı yok”

admin | 04 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya Sütçüler Yoğurtçular ve Dondurma İmalatçılar Esnaf Odası Başkanı Bahattin Ekin, çiğ sütle ilgili son günlerde yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.

Geçtiğimiz hafta kamuoyuna yansıyan, yem sektöründe serbest piyasa ekonomisini ortadan kaldıran dış baskıların bulunduğuna yönelik ve güçlü süt firmaları ‘Yemini benden almazsan sütünü almam’ şeklindeki söylemleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Sütçüler Yoğurtçular ve Dondurma İmalatçılar Esnaf Odası Başkanı Ekin, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı aktardı. Ekin, odalarına bu yönde hiçbir şikâyetin ulaşmadığını belirtti.

Üretici uygulamadan memnun
Süt firmalarının üreticiye ‘Yemini benden alacaksın’ baskısı yapmadığını vurgulayan Ekin, “Benden yemini alırsan, sütünü alırım’ şeklinde bir durum yok. Odamıza böyle bir şikâyet ulaşmadığı gibi söz konusu duruma yönelik hiçbir duyum da almadık. Hatta odamıza kayıtlı süt üreticilerimiz, mevcut uygulamalardan memnun durumda. Sütlerimizi alan şirketler yemlerimizi ayağımıza kadar getiriyor. Yem ücretleri süt fiyatlarından düşülüyor. Üretici hem zamandan hem de ekstra lojistik maliyetlerden tasarruf ettiği gibi nakit ödeme sıkıntı içine de düşmüyor. Yani kamuoyunda iddia edildiği gibi üzerimizde bir baskı yok” dedi.

Yıllardır uygulanıyor
Çiğ sütün alımı sırasında gerçekleşen fiyat farklılıkları konusuna da açıklık getiren Ekin, “Çiğ süt,  ilimiz genelinde 1 buçuk ile 1 lira 80 kuruş arasında değişen fiyatlardan üreticiden alınıyor. Fiyat farkları, firmaların üreticiye ulaştığı bölgenin uzaklığına ya da yakınlığına göre değişiyor. Firmalar, çiğ sütü uzak mesafelerden aldığı zaman mesafeye bağlı soğuk zincir maliyetleri arttığı için buralardan biraz daha ucuza alım yapabiliyor. Bu uygulama, yeni bir uygulama olmayıp, yıllardır süren bir uygulamadır” şeklinde konuştu.

Üretimi terk ediyor
Süt sektöründeki üretici düşüşünün kamuoyunda belirtildiği gibi gelir-gider dengesine değil de kentleşmeye yenik düştüğünün altını çizen Ekin, “Hayvanlarını kestiren sayısında bir çoğalma yok; ama kesimler devam ediyor. Masraflardan ziyade kentleşmeden ötürü hayvan sayısında bir azalma öne çıkmakta. Hayvancılığın yapıldığı bölgelerin imara açılmasıyla insanlar bu işi terk ediyor. Özellikle gençler sektöre girmek istemiyor. İnsanlar asgari ücrette çalışıyor, diğer taraftan kendi yerleri bomboş duruyor. Oysa kendi yerlerinde çalışsalar daha fazla para kazanacaklar. Bu noktada, üretimden uzaklaşan gençlerimizi mutlaka kent hayatı yerine köylerinde kalmaya ikna etmemiz lazım. Bu konuda özendirici politikalar uygulanması lazım. Köylerin mahalle statüsüne alınması ve merkeze yakın olan bölgelerde imara açılmasıyla köyler boşaldı. Buraların tekrar cazibe merkezi haline getirilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Üretici-tüketici makası
Türkiye, dünyanın en ucuz çiğ sütünü satan ve en pahallı tereyağını tüketen ülke oldu yönündeki haberleri de değerlendiren Ekin, “Takip ettiğimiz üzere Et ve Süt Kurumu’nun Ocak 2019 Süt Piyasa Bülteni’ne göre, çiğ sütün çiftlikten çıkış fiyatı en yüksek Japonya’da, en düşük Arjantin ve Türkiye’de. Fiyatlardan hiç kimse memnun olmaz; ama şu anki fiyatlar her kesime yeterli gelen fiyatlardır. Biliyorsunuz ki süt, ekmek gibi temel bir gıda ve ulaşılabilirliğinin kolay olması lazım. Bu ulaşılabilirlikse doğrudan fiyatlarla alakalı. Eğer süt fiyatları yüksek olursa bu sefer vatandaş süt içemez. Sektörün fiyatlarla ilgisi tepkisi var; fakat tüketici kanadı düşünüldüğünde fiyatların uygun olması da gerekiyor. Bu noktada hem üreticinin hem de tüketicinin mağdur olmaması için devletimizin izleyeceği politikalar çok önemli” yorumunda bulundu.

Sektöre yönelik paketler
Fiyatlar konusundaki üretici ve tüketici memnuniyetlerine yönelik değerlendirmelerini daha da genişleten Ekin, “Bizim için şu şartlarda önemli olan çiğ sütün litre fiyatının 2 liranın altına düşmemesiydi ve Ulusal Süt Konseyi’nden çıkan sonuç hepimizi memnun etmişti; ancak zammın ardın olağan dışı şekilde artan döviz kuru maalesef girdilerimizin çok yükselmesine neden oldu ve aldığımız zam tamamen eridi.  Üreticilerin çoğu borç içinde. Vergi yapılandırmasından birçok arkadaşımız yararlanamadı. Bu noktada çiğ süt üreticisinin ekonomik desteklemelere ihtiyacı bulunmakta. Sağ olsunlar bu konuda devletimizin hayata geçirdiği desteklemeler var; ama bunlara ilaveten sektörümüze yönelik hazırlanacak düşük faizli kredi uygulaması üyelerimizin nefes almasına imkân sağlayacaktır” dedi.

Hayvancılık desteklemeleri
Sektörün diğer sorunları ve bunların çözümüne yönelik önerilerini de paylaşan Ekin, “Korsan sütçülerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Plastik bidonlarla hijyenik olmayan şartlarda mahalle aralarında süt satışı yaparak vatandaşın sağlığınla oynuyorlar. Bu noktada denetimlerin arttırılması gerekiyor” diye konuştu. Süt üretiminin sürmesi için millileşme hareketinin çok önemli olduğunun altını da çizen Ekin, “Üretim konusunda dışa bağımlılığın azaltılması çok önemli. Sektörümüzle ilgili her alanda millileşmenin önemi gün geçtikçe daha fazla önem kazanıyor. Devletimiz, yerli yem üretiminin arttırılmasına yönelik projelere geç olmadan ağırlık vermeli. Köylerimizde birçok arsamız bomboş duruyor. Antalya bölgesinde hayvancılık desteği bulunmuyor. Şehrimize komşu durumda bulunan Burdur, Isparta gibi illerde bu sektöre destek verilirken Antalya’da desteklerin bulunmaması sektörün küçülmesine neden oluyor. İlimizde birçok boş alan var ve gençlerimiz verilecek teşviklerle bu alanlarda üretime yönlendirmemiz lazım. Şu an gençlere kent hayatı daha cazip geliyor. Bu nedenlerden ötürü ilgililerimiz yerli yem üreticilerini destekleyecek projeleri bir an önce hayata geçirmeli. Yem fiyatlarının düşmesi hayvancılık ve süt sektörü açısından çok önemli bir husus durumunda. Mutlaka verilecek desteklemelerle damızlık hayvan sayısı arttırılmalı. Yavrulayacak inekler, sektörümüzün geleceği açısından her zaman önemlidir” cümleleriyle sözlerini noktaladı.
Veli AKOĞLU

87 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.