Hoşgeldiniz  

DSİ’den Turizmin Başkentine Yatırım Sağanağı

admin | 15 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

Antalya ülkemiz turizminin başkenti, sahillerinde mavi bayraklı plajları ve marinaları bulunan dünyanın en önemli turizm merkezidir.

 

Antalya’nın sadece denizi, güneşi ve kumu yok tabi, burası aynı zamanda çok Türkiye’nin önemli bir tarım üssü olduğunun da altını çizen Genel Müdür Aydın, yılda 6 milyon ton meyve sebze üretilen şehrin Türkiye’deki seracılığın yüzde 40’ına ev sahipliği yapıldığı şehirdir.

 

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) Antalya iline ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Antalya ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

‘’Su Yapıları Bölge İçin Kalkınmanın Anahtarı’’

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘Antalya turizm alanında ülkemizin en önemli illerinden biri olarak adını duyurmuş olsa da tarım alanında da başı çeken illerden birisi olduğunu vurgulayarak, bu anlamda su yapıları ve sulama projeleri Antalya için son derece önemlidir.  DSİ olarak son 16 yılda 19 baraj ve 3 göleti vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.

İnşa ettiğimiz barajlardan birisi sulama, içmesuyu ve enerji üretim maksatlı olan Alanya Dim Barajıdır. Baraj ile 36.500 dekar arazi sulanacak, yıllık 123 milyon kWh enerji üretimi ve Alanya’ya içmesuyu temini sağlanacaktır.

Hizmete aldığımız diğer bir baraj da Manavgat Naras Barajıdır. Bu baraj Manavgat Havzasında meydana gelen ve her yıl milyonlarca lira maddi hasara sebep olan taşkınları önleyerek Manavgat ilçe merkezini taşkınlardan korumaktadır. Aynı zamanda Manavgat Ovası’nda toplam 71.420 dekar araziyi sulamaktadır.

Gazipaşa’nın hasretle beklediği Gökçeler Barajını da Allaha şükür biz inşa ettik. 103 metre yüksekliğindeki bu dev barajından Gazipaşa ilçe merkezi ve 15 yerleşim yerine içmesuyu vereceğiz. Ayrıca Gazipaşa Ovasında 47.400 dekar araziyi sulayacağız.

Antalya’da bütün ilçelerimizin sulama ve içmesuyu ihtiyaçlarını karşılamak için çok sayıda baraj ve gölet inşa ettik, etmeye de devam ediyoruz. ‘dedi.

Antalya’nın Münbit Arazilerini Suyla Buluşturuyoruz…

Antalya ilinin ülkemizin sebze ve meyve yetiştiriciliği açısından önemli bir şehri olduğunu belirten Genel Müdür Aydın,’Bu bağlamda biz de bu münbit toprakları sulayarak Antalya’nın bereketine bereket katıyoruz. Son 16 yılda inşa ettiğimiz sulama projeleri ile Antalya’da 455.929 dekar zirai araziyi sulamaya açarak vatandaşlarımıza yıllık 477 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.

Antalya’da çok önemli sulama tesislerini hizmete aldık ama daha yapacağımız çok iş var. İnşaat safhasında yer alan sulama tesislerimiz ile 199.000 dekar arzanin daha sulanmasını sağlayacağız. Böylece suladığımız toplam alan takriben 640.000 dekara yükselecektir. ‘dedi.

Alanya’nın İçmesuyuSorununu Çözdük..

Bir turizm merkezi olan Alanya’nın 2045 yılı içmesuyu ihtiyacını karşılandığını belirterek Antalya ile ilgili açıklamalarına devam eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘İsale hattı ve arıtma tesisi ile Dim Barajından aldığımız suyu Alanya’ya ileterek ilçeye menba kalitesinde içmesuyu sağladık.

Antalya’yı Taşkınlardan Koruyoruz…

Diğer taraftan Antalya il ve ilçelerinde vatandaşlarımızın taşkın zararlarından korunması maksadıyla tamamlanan 92 adet dere ıslahı ile; Antalya şehir merkezi, 143 yerleşim yeri ve 176.835 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. Ayrıca 5 taşkın koruma tesisinin de inşaatları devam etmektedir. Bunlardan bir tanesi de Aksu ilçesi içerisinden geçen Aksu Çayı Islahıdır. Proje ile Aksu Çayının 70 km’lik kısmında çalışma yapıyoruz. ‘dedi.

Aydın , Sözlerini bu projelerin yapılmasınde en büyük destekçimiz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.

 

79 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.