Hoşgeldiniz  

Dizerkonca tüketicileri uyardı

admin | 07 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Katıldığı bir toplantıda tüketicileri etiketler, indirimli satışlar ve kapıdan satışlar konusunda bilgilendiren Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Dizerkonca tüketicilerin bu konularda dikkat etmesi gereken hususlara da değindi.

“Etiketlerde her bilgi yer almalıdır”
Fiyat etiketlerinde tüketicinin ihtiyaç duyacağı her türlü bilginin yer alması gerektiğine dikkat çeken Dizerkonca, “Fiyat etiketlerinde malın üretim yeri, malın ayırıcı özellikleri ve malın tüm vergiler dahil satış fiyatıyla malın birim fiyatı bulunmak zorundadır. Yani ben elime etiketi aldığımda satıcıya bir şey sormak zorunda kalmamalıyım. Bunu dışında ithal edilmiş mallara ait etiketlerdeyse malın üretildiği ülke isminin Türkçe olarak yazılması zorunludur. Perakende olarak satışa sunulan malların veya ambalajlarının üzerine de kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde etiket konulması gerekir. Etiket konulması mümkün olmayan hallerde ise aynı bilgileri kapsayan listelerin görünebilir bir yerde sergilenmesi zorunludur. Etiket ve kasa fiyatı arasında fark olmamalıdır. Eğer bir fark var ise tüketici lehine olan fiyat üzerinden alışveriş yapma hakkına sahipsiniz” diye konuştu. Dizerkonca indirimli satışlarda dikkat edilmesi gereken hususlara da değindi. Dizerkonca, “İndirimli satışlarda mal veya hizmetlerin indirimli satış fiyatları ile indirimden önceki fiyatı birlikte gösterilmelidir. İndirimli satışa sunulan mal ve hizmetlerin indirimden önceki fiyattan daha düşük bir fiyatla satışa sunulduğunun ispatı zorunludur. Bunun ispatı satıcı veya sağlayıcıya aittir” dedi.

Kapıdan satışlara dikkat
İş yeri dışında kurulan sözleşmeler konusunda da tüketicileri bilgilendiren Dizerkonca, “Bu sözleşmeler halk arasında kapıdan satışlar olarak da bilinir. Teklifin tüketici, satıcı veya sağlayıcı tarafından yapılmasına bakılmaksızın iş yeri dışında, tarafların eş zamanlı fiziksel varlığında kurulur. Satıcı tüketicinin bilgi eksikliğinden ve ortamın yarattığı şaşkınlıktan faydalanarak bu agresif pazarlama yöntemi sayesinde tüketiciye yapmayı hiç düşünmediği sözleşmeleri yaptırabilir” diyerek tüketicileri uyardı. İşyeri dışında satış yapan kişi veya kişilerin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan bir yetki belgesi alma zorunluluğu olduğunu da söyleyen Dizerkonca, şunları aktardı: “Satış yapan kişinin yetki belgesinin olup olmadığına muhakkak bakın. Sözleşme imzalanmadan önce sözleşme konusunda önemli hususların yer aldığı ön bilgilendirme formunu isteyin çünkü iş yeri dışında kurulan sözleşmelerin yazılı olarak düzenlenmesi ve bir örneğinin de tüketiciye verilmesi zorunludur.”

“14 gün içinde cayma hakkınız var”
Dizerkonca sözleşme yapıldıktan sonra tüketicinin sahip olduğu hakları ise şöyle sıraladı: “Sözleşmenin kurulduğu tarihten itibaren 14 gün içinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahipsiniz. Cayma hakkının kullanımına ilişkin süre içerisinde malın teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun olarak kullanmasından kaynaklanan değişiklik ve bozulmalardan tüketiciler sorumlu değildir. Bu süre içerisinde sözleşmeye konu mal veya hizmet karşılığında herhangi bir isim altında ödeme yapılması veya tüketiciyi borç altına sokan herhangi bir belge vermesi istenemez.” Kapıdan satışlarda yaşanılan anlaşmazlıkların çözümü konusunda da bilgi veren Dizerkonca, “Fiyat farkları veya iş yeri dışında kurulan sözleşmelere ilişkin uyuşmazlıkları, uyuşmazlığın parasal değerine göre; illerde ticaret il müdürlüklerine, ilçelerde kaymakamlık bünyesinde oluşturulan  tüketici hakem heyetlerine başvuru yaparak çözebilirsiniz. Alışveriş yapılan firmaya ilişkin şikâyetlerinizi de bulunduğunuz yerdeki ticaret il müdürlüklerine yapabilirsiniz” diyerek sözlerini noktaladı.
Ceylan YAŞAR

63 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.