Hoşgeldiniz  

DİKKAT! Sizi de ilgilendiriyor olabilir

admin | 03 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Antalya Şube Başkanı Av. Abdullah Özçulcu, bankalara kredi kartlarından otomatik ödeme talimatı veren vatandaşlara “Ekstrelerinizi kontrol edin” uyarısında bulundu.

Bankaların bazı ücret kalemlerinde gelir elde etmek için yeni uygulamalar geliştirdiğini belirten TÜKODER Antalya Şube Başkanı Özçulcu, bankaların daha önceki tarihlerde kredi kartıyla yapılan elektrik, su ve telefon faturalarının otomatik ödemelerinde herhangi bir bedel almazken şu aralar komisyon tahsil etmeye başladıklarını belirtti.

Kanuna aykırı
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK)  2014’te yayımladığı yönetmeliğe göre finansal tüketicilere yansıtabilecekleri ücretlerin 20 kalemle sınırlandırıldığını hatırlatan Özçulcu, “Ayın 5’indeki telefon faturanızı kredi kartınızdan ödettirdiyseniz ve ekstrenizin son ödeme tarihi ya da kesim tarihi ayın sonuysa bu tarihe kadar faiz işletiliyor. Bu durumsa Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun 17’nci maddesine aykırı. Bazı, bankalar şu an Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) belirlediği kredi kartlarına uygulanabilecek faiz oranlarının azamisini bu tür otomatik ödeme ücretleriyle ilgili tüketicilere aktarıyor. Tüketici 200 liralık fatura öderken ödeme tarihiyle hesap kesim tarihi arasındaki gün sayısına göre aylık faizi de ekstresinde görüyor” dedi.

Ekstrenizi kontrol edin
Faiz oranlarında değişiklik yapılması ya da kredi, kredi kartı şartlarında tüketici aleyhine bir değişiklik söz konusu olması halinde, bankaların bu durumu en az 30 gün önceden kart kullanıcısına bildirmesi gerektiğini aktaran Özçulcu, “Kredi kartlarından otomatik ödeme talimatı veren vatandaşlarımız dikkatli olmalı. Elektrik, su ve cep telefonu faturalarında beklemedikleri ücretlerle karşılaşabilecekleri için mutlaka ekstrelerini kontrol etsinler. Ekstra bir ücret görürlerse bankalarına itirazlar etsinler. Ayrıca bu konuda tüketici hakem heyetlerine başvuruda bulanabilirler” şeklinde konuştu. Vatandaşların farkında olmadan başkalarına ait borçları da ödeyebileceği yönünde de uyarılarda bulunan Özçulcu, “Ekstrenizi mutlaka kontrol edin. Siz yıllardır başkasının elektrik, su, telefon ya da herhangi bir faturasını ödüyor olabilirsiniz. Bunun için ekstrelerinizi kesinlikle dikkatli bir şekilde inceleyin” şeklinde konuştu.

Alışkanlıklar mı değiştiriliyor?
Kredi kartıyla yapılan alışveriş sonrası cep telefonlarına normalde bir taksitlendirme teklifi geliyor ve buna bir takım ücretler alınıyor. Buna vatandaş ‘evet’ demediği halde bazı bankalar taksitlendirme yapıyor. Şu ana kadara tarafımıza gelen şikâyetlerde vatandaşların bilgisi dışında yapılan taksitlendirme işlemlerinde faiz işlenmediğini gördük; fakat bu durum bu işlemin masum olduğunu göstermez. Yapılan faizsiz taksitlendirmelerle vatandaşın taksit alışkanlığı arttırılabilir ya da faturaları ödeyemeyeceği noktalara ulaşabilir. Bu durumun sonucunda vatandaş ekonomik olarak bir çıkmazın içine düşebilir. Ya da şu faizsiz olarak gerçekleştirilen taksitlendirme işlemleri, vatandaşın taksit alışkanlığı kazanmasından sonra faizli hale getirilebilir. Bu konuda da vatandaşların dikkatli olmasında fayda var. Kredi kartlarınla yaptıkları taksitli veya peşin alışverişlerin ekstrelerine doğru yansıyıp-yansımadığını kontrol etsinler” uyarısında bulundu.
Veli AKOĞLU

 

84 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.