Hoşgeldiniz  

“Çocuklarımın eğitim aşkını görebiliyorum”

admin | 31 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Mesleğe yeni başlayan ve köylerde görev yapan kadın öğretmenler, “Yeni Öğretmenler Yeni Başlangıçlar” projesi kapsamında düzenlenen çalıştaya katılarak köy okulları ve öğrencilerine yönelik değerlendirmelerde bulundu, projelerini anlattı.

“Yeni Öğretmenler Yeni Başlangıçlar” projesi, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve Türk Eğitim Derneği işbirliğinde, kadın köy öğretmenlerinin bulundukları bölgeye adaptasyonunu sağlamak, onların meslektaşlarının gerisinde kalmasına engel olmak ve bulundukları köylerde rol model olmalarına yardımcı olma hedefiyle gerçekleştiriliyor.

Projeye kapsamında Belek Turizm Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya katılan kadın köy öğretmenleri eğitimdeki amaçlarını AA ile paylaştı.

Siirt’in Kurtalan ilçesine bağlı Bağlıca Köyü İlkokulunda öğretmenlik yapan Ceylan Öztoprak, çok güzel bir projenin başladığını belirterek, sadece köy öğretmenlerine değil diğer öğretmenlere yönelik de bu tür projelerin yapılması gerektiğini ifade etti.

Projeden çok umutlu olduğunu anlatan Öztoprak, “Köylerdeki çocukların durumunu şehirde yaşayan insanlar da görecekler, köylerde ne tür sıkıntılar yaşandığının farkına varacaklardır.” diye konuştu.

Öztoprak, henüz deniz ve büyükşehir görmeyen öğrencileri olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

“Okulumuz köye bir kilometre uzaklıkta. Çocuklarımız bu karda kışta bir gün bile aksatmadan sürekli geliyorlar. Çocuklarımın eğitim aşkını görebiliyorum. Bu imkanların düzeltilmesini, şehirdeki imkanlarla eşitlenmesini istiyorum. Çocuklarımın daha çok teknoloji ile buluşmasını istiyorum. Laboratuvarları olsun istiyorum. Büyükşehirleri gezme imkanları olsun istiyorum.”

Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesi Çayırlı İlkokulunda öğretmenlik yapan Seher Kolbaşı da birleştirilmiş sınıfta 20 öğrenciye eğitim verdiğini vurgulayarak, köyünün il ve ilçeye ulaşımda sıkıntılı bir konumda bulunduğunu ifade etti.

Okulda tek öğretmen olarak çalıştığını ifade eden Kolbaşı, “Projeyi ilk duyduğumda ‘Okul için ne yaparsam kardır’ diye düşündüm. Çünkü daha önce okul için bir şey yapılmamış, bakımsız kalmış. Bir çöp dahi alacak olsam faydalı olacak. Projenin kesinlikle işe yarayacağını düşünüyorum.” dedi.

Kolbaşı, kendisinin de köy ilkokulunda okuduğunu anlatarak, köy ile şehir arasında büyük eşitsizlikler olduğunu, bunun kapanması için de elinden geleni yapacağını kaydetti.

– “Hepimiz açısından yararlı bir proje olacak”

Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Demirkapı Köyü İlkokulunda öğretmenlik yapan Şerife Tuğçe Göçer, okulun tek öğretmeni olarak birleştirilmiş sınıfta eğitim verdiğini ifade ederek, ilk görev yerinin bu okul olduğunu belirtti.

Başlatılan projenin tüm Türkiye’ye yararlı olacağına inandığını vurgulayan Göçer, “Zor şartlarda görev yapan tüm öğretmenler bir araya geldik. Deneyimlerimizi, güzel ve kötü yanlarını birbirimizle paylaşma imkanı buluyoruz. Hepimiz açısından yararlı bir proje olacak.” diye konuştu.

Göçer, köylerde eğitim alan öğrencilerin imkanlarının şehirdekilere göre çok kısıtlı olduğunu vurgulayarak, en azından şartları eşitlemeye çalışacağını anlattı.

Diyarbakır’ın Eğil ilçesine bağlı Kaya İlkokulunda öğretmenlik yapan Rukiye Nur Yasak ise projenin bir parçası olduğu için gurur duyduğunu dile getirerek, köy çocuklarının bütün olanaklara sahip olması için eğitimde fırsat eşitliği istediğini söyledi.

Okulunda ülkenin kaderini değiştirecek öğrenciler olduğuna inandığını anlatan Yasak, “Onları en iyi şekilde yetiştirmek ve ülkemize kazandırmak istiyorum. Okulumuzun imkanları çok iyi değil. Benim için en küçük yardım bile en büyük yardım. Ne kadar açıklarını kapatırsam o kadar iyidir. Kendi imkanlarımla onlara yardım ediyorum. İnşallah gelecek yardımla daha iyisini hedefliyorum.” diye konuştu. AA

107 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.