Hoşgeldiniz  

Çoban’dan 2023 vurgusu

admin | 15 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, “Eğitim Bir Sen, mazlumun mağdurun masumun yanında duran büyük bir teşkilatın adıdır” dedi.

Bugünkü röportajımızın konuğu Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban oldu. Genç ve dinamik Başkan Çoban ile eğitim sistemindeki gelişmeleri ve sorunları ele aldığımız röportajımızın detayları şöyle:

Sizi tanıyabilir miyiz?
 20 Şubat 1983 yılında Antalya-Korkuteli’nde doğdum. Evli ve 2 Çocuk babasıyım. İlk-orta ve lise eğitimimi Korkuteli’nde tamamladım. Selçuk Üniversitesi Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü’nden 2006 yılında mezun oldum. 2006-2010 yılları arası Kars ilimizde doğu görevi hizmetimi verdim ve 2010 yılından itibaren Antalya’da çeşitli okullarda idarecilik görevlerinde bulundum. 2014 Kasım ayında Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanlığı görevine layık görüldüm. Aynı zamanda Memur Sen İl Temsilciliği görevini de yürütmekteyim. Son olarak 11 Kasım 2018 tarihinde gerçekleştirilen 5’inci Olağan Genel Kurulda delegelerin büyük bir bölümünün oyunu aldım ve kendilerine layık olmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Eğitim Bir Sen Antalya Şubesi hakkında bilgi alabilir miyiz?
 Sendikamızın Antalya şubesinin 13 bini aşkın üyesi var. Antalya’da yetkili sendikayız. Eğitim Bir Sen’in her zaman sorunları bilen, bunları dile getirebilen, her zaman hakkını arayan ve bu toplumun hakkı olarak hakkı savunan bir sivil teşkilat olduğunu açık yüreklilikle söyleyebiliriz. Eğitim-Bir-Sen ülke meselelerine asla ilgisiz kalmaz. Toplumsal duyarlılığın yansıtılmasında öncü rol oynar. Milletimizin maddi ve manevi değerlerini önemser. Tüm içtenliğiyle onu yaşar ve yaşatmaya çalışır. Fikir, düşünce ve inanç özgürlüğüne büyük önem verir. 26 yıllık bir soylu mücadelenin adıdır Eğitim Bir Sen, mazlumun mağdurun masumun yanında duran zalimin karşısında dimdik duran bir teşkilatın büyük bir teşkilatın adıdır. 15 Temmuz gecesinde Cumhurbaşkanımız sokaklara milleti davet ettiğinde tüm teşkilat olarak 81 ilde mesajlarımızı üyelerimize göndererek sokaklara çıktık ve hain FETÖ’ye karşı göğsümüzü siper ettik. Dik bir duruş sergiledik. Onurlu bir duruş gösterdik. O gece hepimiz sokaklardaydık ve hainlere dur dedik ancak ve ancak bu ülkenin bu vatanın sahibi millettir dedik. Eğitim Bir Sen’in her bir bireyi söz konusu vatansa gerisi teferruattır diyen vatan sevdalılarıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan vizyon belgesi ile ilgili düşünceleriniz?  Belgeyle ilgili açıklandığı andaki düşüncemiz başlıkların doğru tespit edildiği ama boşlukların olduğu şeklindeydi. 2023 Eğitim Vizyonu’nu, sorunları tespit açısından önemsiyoruz hatta tarihi bir eşik olarak görüyoruz. Tespitlerimizi şöyle sıralayabiliriz: ‘Sözleşmeli öğretmenlik süresinin kısaltılması olumlu fakat sözleşmeliliğin kaldırılması asıl hedef olması gerekir. Ücretli öğretmenlikte asıl sorun statüdür. Mesleki gelişimin planlanması önemli ancak yönetici ve öğretmene ek yük getirmemesi önemlidir. Özlük ve mali hakların iyileştirilmesi hedefi doğru bir yöndür bunun somutlaştırılmasını bekliyoruz. Kariyer ve liyakat sistemi kurulması talebimizin karşılık bulması yerinde bir adımdır. Dezavantajlı şartlarda görev yapan yönetici ve öğretmenlerin yanı sıra GİH, YHS ve diğer hizmet sınıflarındaki eğitim çalışanlarına da teşvik öngörülmelidir. Öğretmenlik meslek kanununun hedeflenmesi heyecan oluşturmuştur, beklentileri karşılaması için katkıya fırsat verilmelidir. Her okula bütçe verilecek olması olumlu ve adil bir yaklaşımdır. Okul Aile Birliği gelirlerinin yeni bir yapıya kavuşturulacağının ifade edilmesi yerinde olmakla birlikte, bunun içeriği ve kapsamı net ve açık bir şekilde belirlenmelidir.İşlevsel bir teftiş sisteminin hedeflenmesi sorunun farkında olunduğunu gösteriyor, statü farklılıklarının giderilmesiyle işe başlanmalıdır. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerinin yeniden tanımlanacak olması pozitif bir yaklaşımdır. Özel eğitim alanında başarı artışını destekleyecek tedbirler alınmalıdır. Yabancı dil öğretimi İngilizceye indirgenmemelidir. 5 yaş erken çocukluk eğitimi zorunlu değil, tercihli olmalıdır. Pansiyon hizmetlerine yönelik olarak tüm öğrencilere pansiyon hizmeti sunulması eylem adımı, yanlış anlaşılmalara açıktır. İhtiyacı olan ve zorunlu durumdaki öğrencilere pansiyon hizmetinin kolay ulaşılabilir hâle getirilmesi bir hedef olarak benimsenmesi gerekirdi.

Öğretmenlik meslek kanunu hakkında neler söylemek istersiniz?
Biz her platformda ‘öğretmen örselenmemeli, önemsenmeli’dedik. Çünkü öğretmenin huzuru olmazsa eğitim sistemindeki çarklar doğru işlemez. O bağlamda acilen bir meslek kanunu çıkarılmasını sendika olarak biz talep ettik. O yüzden Öğretmenlik meslek kanunu, paydaşların katılımına da imkân verecek şekilde acilen çıkarılmalı, bir kariyer mesleği olarak öğrencilerin öncelikle tercih edeceği bir cazibeye kavuşturulmalıdır. Öğretmenlerin eğitim politikalarına katkı verebilmeleri sağlanmalı, Öğretmenin yetişmesi, mesleğe girişi, eğitimi ve gelişimi özel olmalıdır. Eğitim çalışanları kronik sorunlardan arındırılmalı, istihdamda güçlük çekilen bölgelerde, bölgelerarası eğitim-öğretim farklılıklarının azalması için mali destekleme yapılmalıdır ve özellikle ek göstergesi kariyer mesleğine uygun olmalı ve 3600’e çıkarılmalıdır. Vizyon belgesinde yapılacaklara dair inandırıcılığın artması için öncelikle 3600 ek gösterge konusundaki misyon yerine getirilmelidir. Hükümetten, 3600 ek göstergenin kapsamının daha fazla kamu görevlisini mutlu edecek şekilde genişletilmesini, meslek grupları bazlı değil, memnuniyet katsayısını artıracak, tüm kamu görevlileri için beklentiyi karşılayacak bir çalışma yapılmasını, daha fazla gecikmeden 3600 vaadinin yerine getirilmesini bekliyoruz.
Röportaj: Veli AKOĞLU

103 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.