Hoşgeldiniz  

CHP’li Zeybek:“Derhal cübbesini çıkarmalıdır”

admin | 08 Nisan 2019 | Tüm Manşetler A- A+

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Döşemealtı seçimlerinde yaşananlar ve Hakim Ali Gündeş ile ilgili hakkında çıkan haberlerle alakalı bir basın toplantısı düzenledi. CHP Antalya İl Başkanlığı’nda gerçekleştirilen açıklamada CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul da hazır bulundu.

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, “Siyasi davranışlarda bulunan bu hakimin görev başında olmasını doğru bulmuyorum; bu aşamadan sonra kendisinin görevde kalması mümkün değildir. Siyaset yapacaksa daha önceden Cumhurbaşkanı’nın dediği gibi derhal cüppesini çıkarmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

“Süreci tamamladık”

Yoğun bir seçim dönemini geride bıraktıklarını söyleyen CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul: “Antalya’da gerçekten temiz ve güzel bir ortamda seçimleri geçirdik. Seçim sonrası da seçimler kadar yorulduk ancak bu süreci de tamamladık. Pazar gününden beri seçim kurullarındaydık. Dün akşam itibariyle de il ve ilçe seçim kurullarında geçersiz oyların yeniden sayımı tamamlandı. İl seçim kurulu kararını verdi ve Antalya’da seçim kurullarındaki süreç de bitti. Antalya’da seçim kurullarında bazı olaylar yaşadık” diyerek bu konuda bir basın toplantısı yapma ihtiyacı duyduklarını aktardı.

“Talihsizlik” yorumu

Daha sonra konuşan CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek: “Geçen hafta bir yerel seçim yaptık. Bu seçimin belki de en önemli tarafı milletimiz bu seçimde büyük bir olgunluk ve kardeşlik göstererek oyunu kullanmıştır. Ancak seçimden sonra gerek il ve ilçe seçim kurulları gerekse de Yüksek Seçim Kurulu(YSK) tarafından değişik uygulamalar yapılması nedeniyle tartışmalar çıktı. Bu tartışmalar haklı olarak çıkacaktı ve bu tartışmalardan biri de Antalya’da yaşandı. Bu konuda MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan sanıyorum yanlış bilgilendirmeden kaynaklı talihsiz bir basın açıklaması yaptı. Olaylar anlattığı gibi değildi, gerçek çok daha farklıydı. MHP Milletvekili Abdurrahman Başkan’ın gerçeği yansıtmayan talihsiz açıklamasında bahse konu iddiaysa ‘CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek de Seçim Hakimi Ali Gündeş’in üstüne yürümüş ve hakim, seçim kurulundan çekilmiştir. Kendi istekleri dışında çıkan kararlara kaba güç kullanan bu iki milletvekilinin birinin avukat, diğerinin ise eski savcı olması ibretlik bir durumdur’ ifadeleridir” diye konuştu.

“Dehşete düştüm”

Zeybek sözlerini şöyle sürdürdü: “Konunun muhatabı olarak, olayda ismi geçen hakimle aramızda yaşanan ve birçok kişinin şahit olduğu olayı aktarmak gerekirse olay şu şekilde olmuştur; Antalya Döşemealtı ilçesinde belediye başkanlığı seçimleriyle ilgili AK Parti ilçe seçim kuruluna itiraz etti. İlçe seçim kurulu bu itirazı reddetti. Bunun üzerine il seçim kuruluna başvuruda bulundular. İl seçim kurulunun itirazları inceleme günü 4 Nisan 2019’du. Bu sırada arkadaşlarımız il seçim kurulu üyesi bir hakimin sosyal medya hesabında bazı paylaşımları olduğunu söylediler ve paylaşımları bana getirdiler. Paylaşımları okudum. 27 yıl cumhuriyet savcılığı yapmış biri olarak bu paylaşımları okuduktan sonra dehşete düştüm. Bu paylaşımı okuduktan sonra Antalya Milletvekilimiz Sayın Cavit Arı ile birlikte il seçim kurulu başkanını ziyaret edip, taraf olma meselesini anlatmak istedik. Hakimin yaptığı bu siyasi paylaşımlar aynı zamanda İl Seçim Kurulu Başkanına da parti görevlilerimiz tarafından iletilmiştir.”

“Haklılığımızın göstergesidir”

Zeybek, “Seçim Kurulu’nda da yer alan ve siyasi tavır gösteren hakime; ben ve adliyede bulunan parti görevlilerimiz tarafından sosyal medyada yapmış olduğu siyasi paylaşımlar gösterilmiş ve tarafsızlığı hatırlatılmıştır. Bu sırada Cavit Arı büyük bir nezaket içerisinde; ‘Hakim Bey burada taraf olduğunuzu açık bir şekilde ifade ediyorsunuz. Bu durumda il seçim kurulu üyesi olarak karar toplantısına katılmanız uygun olmaz’ dedi. Hakimse agresif bir tavır içerisine girerek, ‘Hayır, ben görüşlerimi bildiririm ama hakimliğimi de yaparım. Bu düşünceleri paylaşmam tarafsız olmama engel değildir’ gibi bir şeyler söyledi. Bir hukukçu olarak bu söylemin meslek etiğine yakışmadığını belirtmek isterim. Böylesi siyasi hezeyanlar içinde olan ve taraftar tutumu ile karar alan bir görevliye gösterdiğimiz tepkiyle o kişinin seçim kurulundan ayrılması haklılığımızın göstergesidir” ifadelerini kullandı.

“Hukukun yok olduğunun göstergesidir”

Zeybek, “Bahse konu hakim sosyal medya hesabından yaptığı Cumhur İttifakı ve beka meselesi başlıklı paylaşımlar Cumhur İttifakı lehine yazılar yazmakta, Millet İttifakı partilerini terör işbirlikçisi gösteren iftiralarla zan altında bırakacak siyasi açıklamalarda bulunmaktadır. Paylaşımlar hala hakimin sosyal medya hesabında duruyor. Hakim bu paylaşımları silme gereği duymadı. Bize yaptığı açıklamalarda da bu görüşlerinin arkasında durduğunu söyledi. Bu paylaşımları yapan ve seçim sürecinde görev alan siyaset yapan bir hakimi, bir siyasetçi olan milletvekilinin savunması da yargının ne derece siyasallaştığının ve hakim hukukunun yok olduğunun göstergesidir” diyerek tepki gösterdi.

“Yakıştıramadım”

Zeybek, MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan’ın yaptığı basın açıklamasınıysa şu sözlerle eleştirdi: “Yalan yanlış bilgilerle, gerçeğe aykırı olarak basın açıklaması yapmayı açıkçası bir milletvekiline yakıştıramadım. Bir milletvekilinin açıkça siyaset yapan bir hakimi savunma konumuna düşmüş olmasını yadırgıyorum. Siyaset yapan bir hakimin savunulması yargının ne kadar siyasallaştığının da göstergesidir. Bu açıdan da oldukça üzgünüm. Hakim olan birinin siyasi taraf olmaya nasıl cesaret edebildiği çok önemlidir. Kendinden o kadar emin bir şekilde ‘Hakimliğimi de yaparım siyaset de yaparım’ demesinin gerekçesini hukuku yok edilmiş bir yargı gücü kullanımına bağlıyorum. Eğer hukuk devleti olsa hiçbir hakim bu sözleri söyleme cesaretini bulamaz. Bir hakimin bu cesareti taşıyor olmasını hayretle izledim”

“Cübbesini çıkarmalıdır”

Zeybek, Cumhurbaşkanı’na ise şöyle seslendi: “Cumhurbaşkanı, bazı hukuk dışı uygulamalara karşı duruşlarını sergileyen yargı mensuplarına ‘Cübbenizi çıkarın gelin’ demişti. Sayın Cumhurbaşkanı’nın siyasi taraf olduğunu açıkça beyan eden bir hakime karşı da aynı açıklamayı ve çağrıyı yapmasını bekliyorum. Yargının geldiği durum budur. Hukuk devleti artık ayaklara altına alınmaktadır. Bu nedenle Türkiye’de yargıya güven yüzde 20’lere düşmüştür, yargıya duyulan güvene sebep olan ise bu tarz olaylardır. Yargıçlar siyaset yapıyorsa vatandaşın yargıya güvenmemesinden daha doğal bir şey olamaz. Dün FETÖ’nün kuşatmasında olan yargı bugünse AK Parti ve iktidar kuşatmasındadır. Bu çok tehlikelidir ve asla unutulmamalıdır. Yargı ve adalet herkesin ihtiyaç duyduğu şeylerdir. Hukuk hepimize lazım olacaktır. Yargının bu aşamaya gelmesinden milletim adına derin üzüntü duyuyorum. 27 yıllık savcılık hayatımda en ufak bir taraf tutumum olmadı ve siyaset yapmadım. Kim hangi partiden demeden yalnızca adaleti ve cumhuriyetimizi savunduk. Onun dışında hiçbir partiyi tanımadık. Bugün gelinen noktadaysa hakimler siyaset yapmaya başlamıştır. Bu, Türkiye açısından vahim sonuçlar doğuracaktır. Takdir edersiniz ki; bir ülke adaletten uzaklaşıyorsa, hukuk devleti olma vasfını yitirmişse, kuvvetler ayrılığı yok olmuşsa ne ekonomiyi, ne huzuru, ne de barışı ayakta tutabilirsiniz. Ülkenin geleceği açısından çok ciddi tehlikeleri ortaya çıkarmış olursunuz. Ben bu nedenle siyasetle uğraşan hakimler hakkında derhal gereğinin yapılmasını istiyorum. Siyasi davranışlarda bulunan bu hakimin görev başında olmasını da doğru bulmuyorum; bu aşamadan sonra kendisinin görevde kalması mümkün değildir. Siyaset yapacaksa daha önceden Cumhurbaşkanı’nın dediği gibi derhal cüppesini çıkarmalıdır” diyerek sözlerini noktaladı.

CEYLAN YAŞAR

 

73 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.