Hoşgeldiniz  

Çevreci otoparkta son düzlük

admin | 08 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Şarampol Projesi kapsamında yapımına başladığı katlı otopark projesinde sona gelindi.

‘Efsane Geri Dönüyor’ sloganıyla hayata geçirilen Şarampol Projesi’nin otopark ihtiyacına çözüm bulmak üzere yapımına başlanan Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan yer altı otoparkında sona gelindi. Zemin altında dört kat olarak projelendirilen ve 307 araç kapasitesiyle hizmete başlayacak olan katlı otoparkın üstü ise şehre nefes aldıracak bir yaşam alanı olarak tasarlanmıştı.

Hem otopark hem yeşil alan

Başkan Türel’in ‘Bu proje sadece bir yeraltı otoparkı değil aynı zamanda bir yeşil alan projesi’ diyerek müjdesini verdiği Cumhuriyet Mahallesi Yeraltı Katlı Otoparkının üstü de yeşil alan olarak değerlendirilecek. Yapılacak otopark ile Şarampol Caddesi sakinleri ve ziyaretçilerinin otopark sıkıntısı da büyük oranda çözülecek. Yeşil alan olarak şehre kazandırılacak üst katta ise çocuk oyun alanı, spor egzersiz alanı, yürüyüş yolları ve süs havuzu bulunacak. Bu sayede park hem mahalle halkının hem de şarampol ziyaretçilerinin uğrak yeri olacak.

Katlı otopark projesinin bir benzerinin de Üçgen Mahallesi’ ne yapılması planlanmış ancak yaşanan tartışmalar sonucunda referanduma gidilmesi kararlaştırılmıştı. Türel projeyi şarampol halkı için yapacaklarını dile getirmiş ve yapılacak referandum sonucunda çıkan karara saygı duyacaklarını sözlerine eklemişti. 11 Haziran 2017’de  yapılan referanduma Üçgen ve Cumhuriyet Mahallesi’nin yanı sıra Şarampol Caddesi esnafı da katılmıştı. Referandum sonucunda bölge halkının projeye destek vermediği görülünce otopark projesinin ihalesi iptal edilmişti.

Çevre vurgusu

Cumhuriyet Mahallesi’ndeki katlı otopark projesi ise son hızla devam ediyor. Çalışmaların neredeyse sonlandığı projeye dair konuşan Başkan Türel, Antalya Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı devam toplantısında, yapılan çevre eylemlerini hatırlatmıştı. Zamanında kendilerini çevre katliamıyla suçlayanların şimdilerde ortalıkta görünmediğini sözlerine ekleyen Türel: “Biz çevreyi ne kadar güzel koruyarak, yerin altına muhteşem güzel bir otopark yapıp üstünü de yeşil bir alan haline getiriyoruz. Bittikten sonra tabi bu suçlamaları yapanları ortalıkta görmek pek mümkün olmuyor ama bir gitsinler orada çevre neymiş, çevreye nasıl dikkat ediliyormuş örnek alırlar belki. Ondan sonra daha dikkatli konuşurlar. Dolayısıyla burası da güzel bir proje olarak tamamlandı. Hayırlı olsun” diye konuşmuştu.

Son düzlük

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından “Üstü Park Altı Otopark” sloganıyla projelendirilen Cumhuriyet Mahallesi Yeraltı Katlı Otoparkı’nda ise sona gelindi. Kentin otopark ihtiyacını büyük oranda karşılaması beklenen proje mekanik katlı park sistemine göre tasarlandı.  Yaşam alanı olarak şehre kazandırılacak üst katta ise ağaçlandırma çalışmalarına başlandı. Parkın birkaç hafta içerisinde tamamlanarak halkın beğenisine sunulacağı tahmin ediliyor.

İslam ÇELİK / Ceylan YAŞAR

96 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.