Hoşgeldiniz  

Cepteki para azalıyor

admin | 16 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya Berberler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yüksel Uzun, bu yıl sektör esnafının ayakta kalması için mutlaka devlet desteğine ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

“2019’a umutla bakamıyoruz” diyen Berberler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Uzun, sektörün bu yıl ekonomik darboğazda olduğunu aktardı. Dövizde geçtiğimiz yıl yaşanan artışın olumsuz etkilerinin bu yıl açığa çıkacağını belirten Başkan Yüksel, “Devlet desteğine mutlaka ihtiyacımız var” dedi. Sektörle ilgili geniş bir yelpazede değerlendirmelerde bulunan Yüksel ile gerçekleştirdiğimiz röportajın ayrıntıları şu şekilde:

2018 yılıyla ilgili değerlendirmeniz?
 Artan döviz kuruyla birlikte bizim sektörümüz büyük sıkıntı içinde. Kullandığımız elektronik eşyalar olsun makaslar olsun jöle, spreyler olsun hepsinin fiyatlarında yüzde yüzün üzerinde bir artış oldu. Bunlar artarken bizim esnafımız hala tıraş fiyatlarında herhangi bir artış yapamadı. 15 saat çalışıyoruz; ancak bir asgari ücret kadar bile para kazanamıyoruz. Böyle giderse çok daha büyük sıkıntılarla karşılaşacağız. İlerleyen günlerde birçok berber dükkânının kapatacağını düşünüyorum; çünkü bir esnaf 15 saatte 2 bin 20 lira kazanamıyorsa kirasını, Bağ-Kur’unu, SSK’sını ödeyemez ve ayakta kalamaz. Devletin 882 liraya çıkardığı Bağ-Kur’un, 754 lira olan indirimli hali bile bizim için büyük bir rakam.

2018 yılının etkilerini 2019’da görmeye devam edecek miyiz?
 Evet, sektörde esnafımızın yüzde doksan dokuzu borçlu durumda, hal böyleyken bir sicil affı talebimiz mutlaka olacak. Sicil affına ihtiyacımız var çünkü sicili düzgün olan esnaf maalesef yok. Daha önce de bu sicil affı ile ilgili çalışmalar yapıldı ama bankalar hala kredi vermiyor. Açıklanan desteklere ulaşamıyoruz, yararlanamıyoruz.

Kredi şartlarının hafifletilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?
 Kredi şartlarında prosedür çok oldukça fazla evrak isteniyor. Bankalar verdikleri parayı mutlaka sağlama almak istiyor; ama sağlama almak istediği para için bir de devlet tarafından çok fazla prosedür uygulanıyor. Bir kredi alırken bile bunun belli bir kısmı kesiliyor. Esnafın cebine yine az para giriyor. Faizsiz krediler, bankalar aracılığıyla doğrudan esnafa verilirse bence çok daha başarılı olunur diye düşünüyorum.

Küçük ve orta ölçekli esnafın desteklenmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Günümüzde verilen desteklerin hepsi zaten büyük şirketlere göre veriliyor. Küçük esnafa, tabana maalesef inmiyor. Ben şunu söylüyorum; bizim Antalya’da bin 500’ün üzerinde esnafımız var. Geçtiğimiz yıllarda faizsiz krediler verildi ve bu krediyi alan esnafımız parmakla sayılacak kadar az; çünkü esnafımızın hem sicilinde sıkıntı oluyor hem de bu krediler büyük şirketlere veriliyor. Ne yazık ki berbere kadar inmiyor.

Berberlik hak ettiği değeri görüyor mu?
Her berber dükkânında ortalama 3 kişi çalışıyor. Bin 500 dükkân demek, 4 bin 500 kişinin ekmek kapısı demek. Aileleri de işin içine kattığımız zaman 10 bini geçiyor; ancak berberleri bütün siyasetçiler küçük görüyor. Oysaki siyasetin nabzı berber dükkânında atar. Buna rağmen berberler hak ettiği değeri göremiyor. Bir sürü arkadaşımız var 25 yılını doldurmuş olmasına rağmen Bağ-Kur’unu SSK’sını ödeyemediği için hala emekli olamıyor.  Biz küçük esnafız tehlikeli sınıfındayız bundan dolayı devletin bize günü gelenleri emekli etmesi lazım; çünkü 45 yaş üstü kişilerin berberlik yapması zor. Zanaatkârlık olan bu meslekte aynı eksen etrafında dönüp duruyorsun. Bizim mesleğimizde bir hareketlilik yok. Bu yüzden mutlaka bunlara kulak vermeliler.

Esnafın ayakta kalması için sizce devlet ne yapmalı?
Devlet, küçük esnafa yönelik Bağ-Kur ve elektrikte yüzde 50 indirim yapmalıdır. Mesela ilan-reklam vergileri, bunları küçük esnaftan almasın. Zaten ne kazanıyoruz ki ne vereceğiz. Yeni getirilen muhasebe yüküyle bir de muhasebeciler berberden aylık 100 lira para istiyor, devletin bu konuda da esnaf için bir indirim sağlaması gerekiyor. Bunun yanında bir de Suriyelilerle ilgili esnafımız büyük sıkıntıda. Bizim birçok bölgemizde pazar günleri dükkânlar kapalı ancak Suriyeliler pazar günleri de açıyor. Biz 10 liraya tıraş yapıyorsak onlar 5 liraya yapıyor ve esnafın bütün düzenini bozuyorlar. Onlar burayı başka bir cumhuriyet olarak görüyor. Bizim devletimizin kanunlarına, yasalarına uymuyorlar. Antalya’da 100’e yakın Suriyeli berber dükkânı var ve biz Antalya berbercileri olarak Suriyelilerden en çok etkilenen sektör olabiliriz. Biz bu dükkânların kapatılmasını istiyoruz. Berberlik yapmak istiyorlarsa gelsinler bizim yanımızda çalışsınlar. Yeni dükkân açmaları bize zarar veriyor. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşıyoruz ama her yere Arapça yazılar yazıyorlar. Antalya bir turizm kenti ve ben bu durumun Antalya’ya yakışmadığını düşünüyorum. Devletin Suriyelilerin işlettiği berber dükkanlarını denetleyerek kapatmalarını istiyoruz.

Asgari ücretle ilgili beklediğiniz destekleme nedir?
 Asgari ücretin artışıyla geçiş döneminde ve sıkıntılı geçeceği belli olan 2019 yılında bir yıl boyunca SSK’lar devlet tarafından karşılanabilir; çünkü bu yükün altından işverenlerin kalkabileceğini düşünmüyorum. Gönül ister ki tüm çalışanlarımıza daha yüksek ücretler ödeyebilelim; ancak şartlar ortada. Geçtiğimiz yıldan bu yana tüm sektörlerde yaşanan ekonomik daralma bizleri de olumsuz etkiledi. Tüm girdilerimi artarken gelirimiz sabit kaldı ve bu da esnafın zarar etmesi anlamına geliyor.

Sektöre eleman yetiştirilmesi için neler yapılmalı?
Daha önce İŞKUR’la bu konu hakkında konuştuk ancak İŞKUR’un bizim için yapabileceği pek bir şey yok; çünkü 35 40 yaşlarında birinin gelip berberliği öğrenme şansı yok. Eleman sıkıntımız var; ancak bizim bu sorunumuzun çözülmesi için berberlik yapacak kişinin ortaokul çağında yetiştirilmesi ve yönlendirilmesi gerekiyor. Eğitim sektöründe bizim sektörümüz için değişiklik yapılmalı. Kişi liseye başlamadan önce bu mesleği yapacaksa yönlendirilmelidir. Zaten bizim en büyük sıkıntımız liselerde kuaförlük bölümlerinin olması ancak berberlik bölümlerinin olmaması. Geçtiğimiz yıl Bursa’da berberlik bölümü açıldı, istediğimiz bu Türkiye geneline yayılması yönünde. Bu şekilde olsun ki bizim çocuklarımız haftanın 3 günü okuluna 2 günü bize gelip staj yapsın işi öğrensinler.
Veli AKOĞLU/Gonca ÖZTÜRK

132 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.