Hoşgeldiniz  

Çavdar’dan mükelleflere uyarı

admin | 24 Nisan 2019 | Tüm Manşetler A- A+

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMO) Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, bu yıl devreye girmesi planlanan e-Beyan sisteminin 2020’nin ilk ayında hayata geçeceğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl hayata geçirilmesi planlanan Elektronik defter uygulamaları, Gelir İdaresi Başkanlığınca (GİB) yapılan değişiklikle önümüzdeki yıla ertelendi. Hazırlanacak yeni taslağın işlerlik kazanmasıyla elektronik defter ve belge uygulamasında dağınık yapıdaki 19 ayrı tebliğin tek metinde toplanması hedefleniyor.

Taslak hazır
Mükelleflere 1 Ocak 2020’ye kadar e-Fatura ve e-Defter uygulamasına geçiş zorunluluğu getirilmesinin öngörüldüğüne işaret eden ASMO Başkanı Çavdar, “GİB tarafından elektronik defter ve belge uygulamalarına ilişkin genel tebliğlerin birleştirilmesi amacıyla ‘Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğ Taslağı’ hazırlandı. Taslakla bugüne kadar yayınlanmış 19 genel tebliğin yerine tek bir tebliğin uygulaması hedefleniyor. Tebliğ taslağıyla yürürlükte bulunan e-defter ve belge uygulamalarının kapsamının genişletilmesi amacıyla yeni dahil olacak mükellef gruplarının belirlenmesi, mükelleflerden gelen talepler doğrultusunda e-Dekont, e-Sigorta Poliçesi, e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi, e-Döviz Alım-Satım Belgesi, e-Gider Pusulası gibi belgelerin dahil edilmesi, elektronik defter ve belge uygulamalarına ilişkin mevzuatta sadeleştirme ve basitliğin sağlanması amaçlanıyor” dedi.

2020’de başlayacak
7061 sayılı kanunla yapılan düzenlemelerle de faaliyet alanlarımıza yönelik olumlu gelişmelerin yaşandığını da aktaran Çavdar, “Bir çok alanda faturaların 1 Ocak 2020’den itibaren zorunlu olarak e-fatura şeklinde düzenlenmesi planlanıyor. Taslakla 2014 veya müteakip yıllar cirosu 5 milyon lirayı aşan mükelleflere 1 Ocak 2020’ye kadar e-Fatura ve e-Defter uygulamasına geçiş zorunluluğu getiriliyor. Akaryakıtlarla ilgili olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan lisans alan mükellefler, gümrük beyannameli mal ihracı yapanlar, yolcu beraberi eşya ihracı yapanlar, e-Ticaret aracı hizmet sağlayıcıları, internet reklamcılığı hizmet aracılarıyla internet ortamında ilan yayınlayan mükellefler de 1 Ocak 2020’den itibaren elektronik ortamda olacak ve faturalarını, e-fatura olarak düzenleyecekler” diye konuştu.
Veli AKOĞLU

41 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.