Hoşgeldiniz  

Bucak: “Esnaf ekonomik darboğazda”

admin | 13 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya Oto Tamirciler Odası Başkanı Mehmet Bucak, açıklanan destek paketlerinin küçük ve orta ölçekli esnafa ulaşmadığını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz yılın saatlerinde yaptığı açıklamada enflasyonla topyekun mücadele kapsamında sıfır araçlarda yapılan ÖTV indiriminin bu yılın ilk 3 ayında da süreceğini açıkladı. Ayrıca hükümet tarafından atılan yeni adımlarla 350 bin esnafın kredi kullanması ile sigorta teşviki uygulaması kapsamında 500 kişinin üzerinde sigortalı çalıştıran iş yerleri için puan desteğinin devam etmesinin kararlaştırıldığı kamuoyuyla paylaşıldı. Küçük ve orta ölçekli esnafsa ekonomiyi ayakta tutmak için atılan adımların kendilerine uğramamasından yana dert yandı.

Enflasyon düşürülemiyor
Geçtiğimiz yıl
sektörün maddi olarak büyük sıkıntı yaşadığını aktaran Oto Tamirciler Odası Başkanı Mehmet Bucak, turizmdeki artışa rağmen sektörün bu hareketliliğin dışında kaldığını, bu tabloya döviz kurundaki yükselmenin de eklenmesiyle esnafın ekonomik darboğaza girdiğini ifade etti. Döviz kurundaki düşüşe rağmen enflasyonun aşağı seviyelere çekilemediğini de belirten Başkan Bucak, sanayi esnafının kira, eleman aylıkları ve vergileri gibi giderlerini ödemek için 24 saat çalışmasının dahi yeterli gelmeyeceğini vurguladı.

ÖTV indirimi sanayiyi vurdu
Gerçekleştirilen ÖTV indiriminin sıfır araç piyasasına ciddi hareket kazandırırken ikinci el piyasası tamamıyla durdurduğunu söyleyen Bucak, sıfır araç bakımlarının garanti kapsamında bu araçları satan firmalar tarafından yapıldığını, bu nedenden dolayı da sanayideki sektör esnafının işlerinin durma noktasına geldiğini belirtti. ÖTV indirimi kapsamında satın alınan araçların garanti süresinin 2 yıl olduğunu hatırlatan Bucak, bu araçların mevcut garanti süresince sanayiye gelmediği gibi firmalarca uzatılan garanti sürelerinin de eklenmesiyle esnafın 4 yıl boyunca bu araçları sanayi sitelerinde göremeyeceğini savundu. Sanayideki esnafın da iş yapabilmesi için ikinci el araç alım-satım sektörünün mutlaka hareketlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Bucak, küçük ve orta ölçekli esnafın kepenk indirmemesi için yetkililerin ivedilikle bir takım projeler üretmesi gerektiğini vurguladı.

Destek ihtiyacı tavan yaptı

Geçtiğimiz yıl iş yapamayan sektörde bu yıl kepenk indirmelerin baş göstereceği uyarasında bulunan Bucak, devletin sektöre yönelik bir takım ekonomik paketleri hayata geçirmesi gerektiğinin altını çizdi. Acil olarak SSK ve Bağ-Kur primleri konusunda süspanseye gidilmesi gerektiğini ifade eden Bucak, asgari ücretteki artışın esnafın kaldıracağı bir yük olmadığını belirtti. Yeni yıla ilişkin açıklanan teşviklerin küçük ve orta ölçekli esnafa ulaşmamasından yakınan Bucak, sektör esnafının tamamına yakınının borç batağı içinde olduğunu, bu nedenle esnafın finansmana ulaşım konusunda yaşadığı sıkıntıların aşılması gerektiğini dile getirdi. 2018’de esnafın sendeleyerek ayakta kaldığını aktaran Bucak, esnafın bu yıl ayakta kalmaya gücünün kalmadığını, bu nedenle 2019’da küçük ve orta ölçekli esnafın ayakta kalmasına yönelik ciddi ve ulaşılabilir adımlar atılmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Veli AKOĞLU

105 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.