Hoşgeldiniz  

Beklenen değişiklik gerçekleşti

admin | 25 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya Elektronikçiler Odası Başkanı Metin Süngü, kredi kartıyla gerçekleştirilen televizyon alımlarında arttırılan taksit sayısının piyasalara olumlu yansıdığını söyledi.

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımlarında kullandırılan kredilerin vadesine ilişkin yönetmelikte yapılan değişikliğin ardından bir yönetmelik değişikliği de televizyon alımlarında yaşandı. Ocak ayının ilk haftasında gerçekleşen gelişme sonucunda, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımlarıyla nakit çekimlerinde, taksitlendirme sürecinin Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın görüşü alınarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na (BDDK) devredilmesi kararlaştırıldı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikle birlikte kredi kartıyla gerçekleştirilecek televizyon alımlarındaki taksit sayısında artışa gidildi.

Taksit sayısı arttı
Geçtiğimiz yıl gidilen yönetmelik değişikliği sonucunda tablet, bilgisayar alımlarında kullandırılan kredi vadelerinin 6 ayı, 3 bin 500 TL’ye kadar olan cep telefonu alımlarındaki kredi vadelerinin 12 ayı, 3 bin 500 TL’nin üzerindeki cep telefonu alımlarındaysa kredi vadelerinin 6 ayı aşamayacağını hatırlatan Elektronikçiler Odası Başkanı Metin Süngü, kredi kartlarıyla televizyon alımlarında yönetmelik değişikliğiyle ilgili, “Yeni yönetmelikle taksit sınırları ve yasakları aynı şekilde belirlendi. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek televizyon alımlarındaysa fiyatı 3 bin liraya kadar olan ürünlerin alımlarında 3 ay olan taksit sınırı 9 aya çıkarıldı” açıklamasında bulundu.

Satış grafikleri yükselecek
Yeni yönetmelikle birlikte firmalarında mevcut şartlarını yenilediğini aktaran Başkan Süngü, “2018’de dövizde yaşanan artış elektronik ürünlerin satışına olumsuz yansıdı. Şu an için sektörün beklediği desteklerden birisi de kredi kartıyla yapılan alışverişlerde taksit sayısının arttırılmasıydı ve oda olarak bu konunun kapsam alanının genişletilmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Geçmişte yapılan değişikliliklerin üstüne bir yenisini de televizyonda ekledik. Bu açıdan baktığımızda firmalar yeni yönetmeliği son derece olumlu karşıladılar ve şu an kampanyalarını yeni yönetmeliğe göre revize ediyorlar. Kredi kartıyla yapılan alışverişlerde taksit sayısının arttırılmasıyla cep telefonunda olduğu gibi televizyonda da satış grafiklerini yüzde 40’lara varan oranda arttıracaktır diye umut ediyoruz. Ekonomik açıdan zorlu bir yılı geride bıraktık ve bu yıl, sektör esnafımızın bu tarz desteklemelere ihtiyacı olduğunu her platformda dile getiriyoruz. Yetkililerin sesimize kulak vermesi çok güzel. Umarım bu tarz esnaf desteklemeleriyle esnaflarımız 2018’in olumsuz tablosunu bu yıl hafızalardan silecek” dedi.
Veli AKOĞLU

100 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.