Hoşgeldiniz  

Avukatlar kazan kaldırdı

admin | 25 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

24 Ocak Tehlike Altındaki Avukatlar Günü nedeniyle Antalya Adliyesi’ne bağlı çalışan avukatlar adliye bahçesinden ‘Avukatlardan Elinizi Çekin’ yazılı pankartla çıkarak adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Avukat Baran Taşar, Tehlike Altındaki Avukat Günü’nün bütün dünyada taciz edilen, susturulan, baskı altında tutulan, tehdit edilen, zulüm gören, işkence gören avukatlara dikkat çekildiği gün olduğunu belirtirken, “Bütün bu baskıların yanında cinayetler ve kaybetmeler de ne yazık ki sıra dışı değildir. Avukatları hedef alan bütün bu öfkenin tek nedeni, bu avukatların en çok ihtiyaç duyuldukları yerlerde işlerini yapmaları ve mesleki yükümlülüklerini yerine getirmeleridir” dedi.

Taşar, “Uluslararası Tehlike Altındaki Avukatlar Günü, bir yandan avukatlık mesleğinin birçok ülkede katledilmek de dâhil birçok riski içererek ifa edildiğine dikkat çekmeyi hedeflerken, diğer yandan her yıl avukatların mesleklerini icra etmeleri nedeniyle temel haklarının ciddi bir biçimde ihlal edildiği bir ülkeye özel olarak odaklanarak bu durumun teşhirini hedeflemektedir” şeklinde konuştu.

Av.Baran Taşar, suçlamalara maruz kalan diğer avukatların da bir kısmının cezaevinde ve yine tutuklu olarak yargılanmakta olduğunu, serbest bırakılmış olanların büyük bir kısmı için ise adli kontrol kapsamında yurtdışına çıkış yasağı ve polis karakolunda imza verme yükümlülüğü getirildiğini söyledi.

Taşar, “Bu durum 2018 yılında olağanüstü halin kaldırılması ile herhangi bir düzelme göstermemiştir. Aksine avukatları hedef alan kitlesel siyasi davalar aynı şekilde devam etmektedir. Bugün için hazırlanan “Temel Rapor” kapsamında, sadece mesleklerini ifa ettikleri için yargılanan avukatlarla ilgili örnekler irdelenebilir. Gelinen noktada, Birleşmiş Milletler Avukatların Rolüne İlişkin Temel İlkelerinin 18. Maddesinin bizzat savcılar ve hâkimler tarafından kalıcı olarak ihlal edildiği açıktır. ‘Avukatlar görevlerini icra etmeleri nedeniyle müvekkilleriyle veya müvekkillerinin davalarıyla özdeşleştirilemezler’ şeklinde olan düzenlemelerinin hatırlatılması gerekmektedir. Neredeyse her hafta, özellikle İstanbul’da avukatlara yönelik en azından bir dava görülmektedir. Bu olgu bağlamında bugün hala özgür olan avukatların da, mesleklerini ani bir tutuklanma riski altında icra ettikleri ileri sürülebilir. Yine bu durumun kendisinin savunma hakkı üzerinde doğrudan etkisi olduğu da açıktır” ifadelerine yer verdi.

Gonca ÖZTÜRK

104 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.