Hoşgeldiniz  

AÜ, saygınlığını yapılan itibar araştırmalarıyla tescilledi

admin | 16 Ocak 2019 | Yerel Haberler A- A+

 

Son yıllarda elde ettiği başarılarla gündemde olan Akdeniz Üniversitesi, saygın bir kurum olduğunu yapılan itibar araştırmalarıyla da tescilledi.

Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Fatma Yiğit Açıkgöz’ün İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çiğdem Karakaya danışmanlığında hazırladığı “Akademik Örgütlerde İtibar Algısı: Akdeniz Üniversitesi’nin İç ve Dış Paydaşları Üzerine Bir Araştırma” başlıklı çalışmanın sonucuna göre Akdeniz Üniversitesi’nin tüm paydaşları nezdinde olumlu bir itibara sahip olduğu tespit edildi.

Akdeniz Üniversitesi’nin itibarının eşzamanlı olarak farklı paydaş gruplarının gözünden değerlendirildiği çalışma kapsamında; %37,8’ini öğrencilerin, %14,3’ü idari personelin, %10,7’sini akademik personelin, %37,2’sini ise dış paydaşların oluşturduğu 1034 kişiyle anket yapıldı.

Araştırmada iç ve dış paydaşlara Akdeniz Üniversitesi’nin toplumla ilişkileri, öğrencileri ve çalışanlara sunduğu imkânlar, yönetim anlayışı gibi çeşitli başlıklarda sorular yöneltildiğini söyleyen Öğr. Gör. Fatma Yiğit Açıkgöz, “Araştırmanın sonucuna göre tüm paydaşların Akdeniz Üniversitesi ile ilgili olumlu bir algıya sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Tüm paydaş görüşleri değerlendirildiğinde dış paydaşların üniversiteye yönelik olumlu algılarının diğer tüm paydaşlara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu da dış paydaşların gözünde Akdeniz Üniversitesi’nin olumlu bir imajının olduğunu göstermektedir.” dedi.

Paydaş görüşlerinin kurumun güçlü ve zayıf yönlerinin tespit edilmesinde büyük öneme sahip olduğunu ve bu tespitinde ancak düzenli yapılan itibar araştırmaları ile mümkün olduğunu belirten Açıkgöz, “Bir kurumun itibarı, kurumun tüm paydaşlarının kolektif değerlendirmesiyle oluşur. Bu nedenle Üniversitenin paydaşları içerisinde yer alan; akademik ve idari çalışanlar, öğrenciler ve bunun yanında yakın ilişki içerisinde olunan dış paydaşlar ile görüşmeler yaptık.  Araştırma sonuçları her bir paydaş grubu üzerinden değerlendirildiğinde akademik personel; Akdeniz Üniversitesi’nin büyüme potansiyelinin yüksek olduğu ve Akdeniz Üniversitesi’nin bir eğitim kurumu olarak sorumluluklarını yerine getirdiği konusunda hemfikirdir. Araştırmanın en önemli verilerinden biri de idari personelin Akdeniz Üniversitesi’nin çalışma koşullarından memnun olduklarını ve bu kurumu çalışmak için tercih etmiş olmaktan mutlu olduklarını belirtmeleridir. Öğrencilerin itibara yönelik önermelere ilişkin görüşlerinin ortalamasına bakıldığında ise, Akdeniz Üniversitesi’nin bir eğitim kurumu olarak sorumluluklarını yerine getirdiği ve Akdeniz Üniversitesi yönetiminin gelecekle ilgili açık bir vizyona sahip olduğu şeklindedir.” dedi.

Bir kurumun imajının belirlenmesinde dış paydaşların görüşlerinin önemli bir rolü olduğunu aktaran Açıkgöz; “Araştırma sonuçlarına göre dış paydaşlar, Akdeniz Üniversitesi’nin toplumla iyi ilişkiler kurduğunu ifade etmişlerdir. Bu da Akdeniz Üniversitesi’nin kamuoyu nezdinde olumlu bir imaja ve itibara sahip olduğunu göstermektedir. Olumlu bir itibara sahip olan yükseköğretim kurumları da, nitelikli ve yetenekli akademisyenler ile başarılı idari personelleri kendisine çekecektir. Yetenekli ve nitelikli akademisyenlerin varlığı ise öğrenciler açısından bir cazibe merkezi haline gelecek ve bu etkenler başarılı öğrencileri üniversiteye getirecektir.” diye konuştu.

123 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.