Hoşgeldiniz  

AÜ bilimsel kriterlere uygun olmayan akademik faaliyetleri dikkate almayacak

admin | 02 Nisan 2019 | Tüm Manşetler A- A+

Akdeniz Üniversitesi, 6 Şubat 2019 tarihinde oybirliği ile almış olduğu Senato kararına göre bilimsel kriterlere uygun olmayan akademik faaliyetleri akademik atama ve yükseltmelerde, görev uzatmalarında, kongre vb. etkinliklere katılımda dikkate almayacak.

Konuyla ilgili olarak Akdeniz Üniversitesi Araştırmaları Geliştirme Kurulu’nun (ARGEK) Üniversitenin tüm birimlerinde bulunan Araştırmaları Geliştirme Komisyonları (AGEK) tarafından farkındalık oluşturma ve bilgi paylaşımı etkinlikleri yürütülüyor.

Bu kapsamda Hemşirelik Fakültesi AGEK tarafından ‘Predatör Akademik Faaliyetler’ konulu konferans düzenlendi. Konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Gürpınar, Hemşirelik Fakültesi  Dekanı  Prof. Dr. Sebahat Gözüm, Hemşirelik Fakültesi AGEK Başkanı Prof. Dr. Emine Efe ve Hemşirelik Fakültesi öğretim üyeleri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Gürpınar, konunun Akdeniz Üniversitesi,  yükseköğretim sistemi ve ülke için önemini vurgulayarak bilimsel kriterlere uygun olmayan akademik faaliyetleri akademik atama ve yükseltmelerde geçerli olmayacağını ifade etti. Gürpınar, bu sebeple konuyla ilgili tüm birimlerde bilgilendirme  toplantısı ve konferanslar düzenlediklerini belirtti.

‘Predatör Akademik Faaliyetler’ konferans konuşmacısı ARGEK üyesi Prof. Dr. Burhan  Özkan ise;  bilimsel olmayan yağmacı ve avcı  olarak nitelenen akademik faaliyetlerin neler özellikleri ve nasıl anlaşılacağını ve  bu faaliyetlerin  bilim camiasına vermiş olduğu olumsuz etkileri ile bilimsel olmayan bu tip faaliyetlerin nasıl önlenebileceği konusunda kapsamlı bir sunuş gerçekleştirdi.

68 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.