Hoşgeldiniz  

ATSO öğrencileri göz doldurdu

admin | 04 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

ATSO Güzel Sanatlar Lisesi Resim Öğretmeni Tuncer Çetinkaya sergi de öğrencilerin büyük emekleri olduğunu vurguladı. Çetinkaya; “ATSO Güzel Sanatlar Lisesi ilimizde orta öğretim düzeyinde eğitim veren tek kurumdur. Her yıl 30 müzik ve 30 resim öğrencisi alıyoruz.  Öğrencilerimiz genelde desen, yağlı boya, grafik tasarım, dijital grafik ve heykel gibi dersler alıyorlar. Her yıl da düzenli olarak çalışmalarını çeşitli yerlerde sergiliyorlar. Bu etkinlik dolayısıyla müzik öğrencilerimiz küçük bir müzik dinletisi hazırlarken biz de öğrencilerimizin son çalışmalarından derlediğimiz yaklaşık 40 civarında eseri sergilemeyi uygun gördük” diye konuştu.

ATSO Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Öğretmeni Bilal Eren ise ATSO’nun sponsorluğundan memnun olduklarını dile getirdi. Lise bünyesinde resim ve müzik alanında faaliyet gösterdiklerini belirten Eren; “Müzik alanında gerek öğretmenler gerek öğrenciler olarak pek çok etkinlikte görev alıyoruz. Antalya’nın müzikal yükünü biraz da biz çekmiş oluyoruz.  Bu sene “7 toyda türküm çalınır” isimli bir festival de gerçekleştireceğiz. Türkiye’nin 7 ayrı bölgesinden güzel sanat liseleri festivalimize katılım gösterecek. Festival kapsamında her bölgenin en az birer türküsü yapacağımız konserlerde seslendirilecek. 6-8 Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenecek festivalimiz tüm halkımıza da açık olacak” dedi.

ATSO Güzel Sanatlar Lisesi’nde öğrenimine devam eden ve 12. Sınıf öğrencisi olan Belgin Kaya da temel sanat, desen ve iki boyutlu resim dersleri ile kendilerini geliştirdiklerini belirtti. Kaya derslerin içeriklerinden de şöyle bahsetti; “İki boyutlu derslerimizde daha çok renkleri ve objeyi tanıma konusunda eğitim alırken, temel sanatta ise sanatın inceliklerini öğreniyoruz. Desen de ise canlı model ve objelerden desenler çıkarıyoruz. Bunun dışında evde kendimiz de çalışmalar yapıyoruz.

Genel olarak 18 saat branş dersi gördüklerini söyleyen 11. sınıf öğrencisi Eylül Ceren Kığılı, sene boyunca ortaya çıkardıkları eserleri her yıl sonunda sergilediklerini de kaydetti. Kığılı; “Bu 18 saat içerisinde heykel, desen, grafik, İslam sanatı tarihi ve minyatür dersleri alıyoruz. Bunların yanı sıra diğer liselerle ortak olarak Türk edebiyatı, ingilizce ve tarih dersleri de görüyoruz ancak genelde branşımıza ağırlık veriyoruz. Derslerimizde genelde özgün eserler yapıyoruz. Bunun dışında yağlı boya ile reprödüksiyon(taklit çalışması) yapıyoruz. Bu çalışmaları ise ilk etapta elimiz alışsın ve daha sonra kendi tekniğimizi geliştirerek ilerleyelim diye yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ceylan YAŞAR

91 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.