Hoşgeldiniz  

ATSO 2019 beklenti ve piyasa anketi sonucu: “Müşteri yetersizliği “

admin | 01 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya Sanayi ve Ticaret Odası (ATSO) piyasa anketi sonuçlarını paylaştı. Anket değerlendirmesinde bulunan ATSO Başkanı Davut Çetin, 31 Mart seçimi öncesi esnaf ve vatandaşlar dövize yöneldi. Eylül’den bu yana yerlilerin mevduatı 150 milyar dolardan 169 milyar dolara yükseldi. Herkes Mart’tan sonra ne olacak kaygısıyla dövize doğru yöneliyor. Bütün piyasa şu anda 31 Mart’a kitlenmiş durumda. Dövizin 16 milyar artması da bunu gösteriyor” diye konuştu.

“Karamsarlığa kapılmamalıyız”

Oda çalışmaları ve 2018 yılına dair yapılan piyasa anket sonuçlarının değerlendirilmesi ile ilgili konuşan Çetin, “Cadde üstünde bulunan küçük esnaflar arasında düzenlediğimiz anket verilerine göre sonuçlar 2017 yılına göre kötü ancak karamsarlığa kapılmamak gerekiyor. Birinci önceliğimiz dünyayı takip edip Antalya’da bununla ilgili çalışmalar yapmalıyız” dedi.

“Antalya olarak birçok artılara sahibiz”

Ülke gündeminin siyaset olduğunu ancak siyaset kadar ekonominin de önemli olduğunun altını çizen Çetin, “Biz verileri izliyoruz, ama verileri izlemek yetmiyor. Ekonomide net öngörü yapabilmek için, para ve maliye politikalarında ne zaman hangi adımların atılacağını bilmek gerekiyor. Türkiye’de genellikle kısa vadeli öngörü yapabiliyoruz. Bu dönemde ekonomide beklentileri yönetmek çok önemli bir husustur. Türkiye’de bazen çok iyimser, bazen çok kötümser oluyoruz. Ekonomiye toz pembe bakmak da karanlık bakmak da doğru değildir. Ayrıca, makro ekonomide değişiklik büyük şirketleri daha fazla etkiler, KOBİ’lerin daha esnek olması gerekir. Hepimiz daha iyi hesap yapmayı, daha iyi önlem almayı öğrenmeliyiz. Oda olarak biz her zaman verileri paylaşarak hem ekonomi yönetimini hem üyelerimizi uyarmaya çaba harcıyoruz. Son dönemde bir karamsarlık havası var, elbette ekonomide sorun çok, ama biz Antalya olarak birçok artılara sahibiz, geleceğe güvenimizi kaybetmemeliyiz” şeklinde konuştu.

“Beklentiler olumlu değil”

Çetin, 2018 yılında yaşanan ekonomik daralmanın inşaat yatırımlarıyla başlayıp diğer sektörlerde yavaşlamasının kur şokundan sonra dördüncü çeyrekte başlayıp halen devam ettiğini söyledi. ATSO Başkanı Çetin, “henüz güven endekslerinde net bir düzelme yok, Şubat ayında hizmet sektöründe bir iyileşme oldu fakat inşaat ve perakende sektörlerin beklentileri halen olumlu değil. Bunun yanı sıra  Antalya’nın turizmde rekordan rekora koştuğuna ve 2019 yılındaki 15 milyonluk turist hedefinin Antalya ekonomisine katacağı olumlu katkıdan bahsetti.

“Türk tahvillerine yabancı sermaye gelmiyor”

Piyasa anket sonuçlarında yer alan kredi almakta zorlanan kesimin azaldığını söyleyen Çetin, “Son yıllarda ekonomide büyüme ve canlanma krediye çok bağımlı hale geldi. Eylül ayından bu yana krediler düştü, ekonomi yönetiminin kredi artışını teşvik ettiğini söylüyor. Kamu bankalarının imkanları zorluyor, ancak bu dönemde bu tür zorlamalar da yeterli değil. Mevduatlar çoğunlukla kısa vade ve döviz mevduatıdır. Bu nedenle kredi vermek için kaynak kısıtlı. Türkiye’de yıllardır büyümenin kaynağı kredi, onun kaynağı da dış borçtur. Yani bankalar döviz kredisi alıp, içeride kredi vermişlerdir. Şimdi hem döviz borçlanmasında sınırdayız hem de içeride krediler yapılandırıldığı için kredilerin geri dönüşü yavaşladı. Ayrıca geri ödenmeyen ve ertelenen krediler bankaları zorlamaktadır. Bu gelişmeler yabancı sermayeyi ürkütüyor. Son aylarda Türk tahvillerine yabancı sermaye gelmiyor” dedi.

 “Karamsarlığa yer olmaması lazım”

Bütün piyasanın 31 Mart’a kitlenmiş durumda olduğunu söyleyen Çetin, “16 milyar dövizin artması da bunu gösteriyor. Ekonomideki bu sorunu, üzerindeki bu baskıyı da bir an evvel kaldırmak lazım. Bu karamsarlığa hiç birimizin kapılmaması lazım. Aşağı yukarı Antalya 15 milyon turist ağırlayacak. 15 milyon turist ağırlayacak olan il böyle bir kentte, karamsarlığa ve ümitsizliğe kesinlikle yer olmaması lazım. Bizim bununla ilgili neler konuşmamız lazım. Bizim burada turizm girdilerini nasıl artıracağımız, nasıl çeşitlendireceğimizi konuşmamız lazım” ifadelerine yer verdi.

“Dijital dönüşüm yıkıcı geliyor”

Dijital dönüşümün çok yıkıcı geldiğine ve esnafın dijital dönüşüme ayak uydurması gerektiğine dikkat çeken Çetin, “Dijital dönüşümü ülkenin kaçınma lüksü yok. Buna hazırlıklı olmalıyız. Artık e-ticarete, e-ihracata ve e-satışlara çok ciddi zaman ayırmak ve bu konularda çalışmamız gerek. Bunla ilgili farkındalık çalışmalarını fazlasıyla yapıyoruz ve bu çalışmalara Türkiye’de başlayan ilk sanayi odasıyız. Bir tek mobil ATSO ayağımız kalmıştı. Onun da ihalesini yaptık. Birkaç ay sonra mobil ATSO olarak cepten de hizmet vermeye başlayacağız” dedi.

Anket sonuçları değerlendirmesi

Anket sonuçlarına göre en önemli sorun yüzde 27.08’la piyasadaki durgunluk ve müşteri yetersizliği seçeneği yer aldı. Onu yüzde 26.16 ile vergiler ve SGK primlerinin yüksekliği takip ederken, üçüncü sırada maliyetlerin yüksekliği yüzde 24.37 yer aldı. Diğer sorunlar ise, kira-hava parası maliyetlerinin yüksekliği yüzde 11.95, finansman-sermaye-krediye ulaşmada sorun yüzde 3.77 şeklinde sıralandı.

SGK ödemelerinde ‘sorun yaşıyorum’ diyenlerin oranı 2017 yılında yüzde 37 gerçekleşirken bu rakam 2018 yılında yüzde 54.95 olarak gerçekleşti. Aynı soruda ‘sorun yaşamıyorum’ diyenler 2017 yılında yüzde 63, 2018 yılında 45.03 olarak gerçekleşti. Maliyetlere bakıldığında ise 2017 yılında esnafların yüzde 65’i enflasyonun üstünde derken, 2018 yılında bu rakam yüzde 85.75’e çıktı.
Satış beklentisine ilişkin yüzde 20.72’lik kesim artacak, yüzde 21.83’ü aynı kalacak ve yüzde 57.45’i azalacak dedi. Türkiye ekonomisinin geleceğiyle ilgili soruya ise esnafların yüzde 16.37’si daha iyi olacak, yüzde 20.07’si aynı kalacak, yüzde 63.55’i de daha olumsuz olacak cevabını verdi.

Ankete katılan esnafların yüzde 80’ne yakını 2017-2018 yıllarında çalışan sayılarında değişiklik yaşamadığını söylerken, yüzde 20 ve üzerinde düşüş yaşadığını belirten esnafların oranı yüzde 18 oldu. Bir önceki yıla göre kredi kullanımında değişimine ilişkin soruya ise esnafların yüzde 28.31’i arttı, yüzde 15,17 aynı kaldı, yüzde 10,45 azaldı, yüzde 23.22’si kullanmıyorum dedi. Yüzde 22.85’i ise çeşitli sebeplerden ötürü kredi kullanamadığını söyledi. Kredi ödemelerinde 2018 yılında zorluk yaşayıp yaşamadıklarına ilişkin soruyaysa esnafların yüzde 47’si evet, yüzde 53’ü hayır cevabını verdi.

Gonca ÖZTÜRK

98 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.