Hoşgeldiniz  

Asansör yönetmeliği sil baştan

admin | 08 Nisan 2019 | Tüm Manşetler A- A+

Makina Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, ‘Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği’nin yürürlüğe girdiğini açıkladı.

Binlerce vatandaşı ve yüzlerce apartman yöneticisini ilgilendiren önemli açıklama Makina Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu’ndan geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği’nin yürürlüğe girdiğini kamuoyuyla paylaşan Başkan Hamamcıoğlu, “Yönetmelik insanların, insan ve yüklerin veya sadece yüklerin taşınmasında kullanılan asansörlerin, insan can ve mal güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde kullanımlarını sağlamak ve çevreyi korumak üzere tescili, işletilmesi, bakımı, garanti ve satış sonrası hizmetleriyle hizmet denetimi ve mevcut asansörlerin iyileştirilmesiyle ilgili uyulması gereken kuralları belirleyecek” dedi.

Firmaların sorumlulukları
Yeni yönetmelikle birlikte asansörü monte eden, yetkili servis ve bina yöneticilerinin bir takım sorumlulukların altına eline koyması gerektiğini aktaran Hamamcıoğlu, “Asansörü monte eden kişi ya da kurum, piyasaya arz ettiği her tip ve özellikteki asansör için yedek aksam ve parçayı yönetmeliğe göre en az üç yıl süreyle temin etmekle yükümlü olacak. Bakım esnasında, bakım ve onarım işlerinden kaynaklı nedenlerle gerek teknik bakım ve onarım personelinin gerekse bakımla ilgisi bulunmayan kişi veya kişilerin yaralanmasına veya ölümüne neden olabilecek ihmallere dair sorumluluk, bina sorumlusunun bakım sözleşmesi imzaladığı asansör monte eden veya onun yetkili servise ait olacak. Ayrıca bina sorumlusu tarafından bakım sözleşmesi yapılan asansörü monte eden veya onun yetkili servisi dışındaki üçüncü kişiler asansöre müdahale edemeyecek.Asansör monte eden tarafından piyasaya arz edilen her asansör, piyasaya arz edildiği tarih itibarıyla en az üç yıl süre ile garanti altına alınacak. Garanti süresince değiştirilen parçalar da 2 yıl süre ile garanti altında bulunacak. Garanti süresi dahilindetamir süreci 15 günü aşamayacak” diye konuştu.

Bina yöneticilerinin sorumlulukları
Yeni yönetmelikle bina yöneticilerine de bazı sorumluluklar yüklendiği bilgisini paylaşan Hamamcıoğlu, “Asansörlü binada yönetici olan kişiler asansörün bakımını yaptırmak ve bakım ücretini ödemekle yükümlü.Yönetmelikte binalarda engellilerin kullanabileceği asansörün sürekli aktif halde tutulması zorunlu. Yönetici, asansörde sorun tespit ettiğinde asansörün kullanılmasını engelleyecek ve güvenlik tedbirlerini almak zorunda. Yönetmeliğe aykırı hareket eden yetkili servis, bina sorumlusu veya kat malikleri 1705 sayılı Kanunun 6’ncı maddesine göre 5 yüz ile 20 bin Türk Lirası arasında idarî para cezası verilecek. Fakat bina sorumlusuna veya kat maliklerine geçici 1’inci maddede belirtilen tescil işlemini yaptırmadığından dolayı idari para cezası uygulanmayacak.Para cezaları kesildikleri tarihten itibaren 1 ay içinde ödenmesi gerekli” ifadelerini kullandı.

Kırmızı etiket vurgusu
Hamamcıoğlu, “Asansörlerin bakımı için sözleşme imzalanacak ve asansörün kimlik numarası ve açık adresi sözleşmeye eklenecek.Bakımın kapsamıysa yağlama-temizleme, kontroller, kurtarma çalışmaları, ayarlama işlemleri, kullanım ve yıpranma sonucu gerçekleşmesi muhtemel onarım vedeğişimleri kapsıyor. Bundan sonra kırmızı etiketli asansörler hizmet veremeyecek. Periyodik kontrol neticesinde güvensiz olan ve kırmızı renkli bilgi etiketi alan asansöre bakım hizmeti sunulmayacak. Güvensiz olma durumundan, kusurlu duruma geçen ve periyodik kontrol tarihi başlangıç kabul edilerek 120 gün içerisinde hafif kusurlu veya kusursuz hale getirilmeyen asansöre de söz konusu sürenin sona erdiği zaman itibarıyla bakım hizmeti sunulması yasaklandı. Asansör monte eden veya onun yetkili servisi bu süreler zarfında bina sorumlusundan aylık bakım ücreti talep etmesi mümkün değil” dedi.
Veli AKOĞLU

77 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.