Hoşgeldiniz  

AR-GE’yi keşfettik…

Yalçın KÜÇÜK | 20 Ocak 2019 | Köşe Yazıları


Yalçın KÜÇÜK
ykucuk_5@hotmail.com

 

Ar-Ge harcamaları ülkemizin son yıllarda bu alanda yükselen trendinin en açık göstergelerinden bir tanesidir.

Türkiye’de Ar-Ge harcamaları son 10 yılda Yaklaşık 4 katlık bir artış ile ortalama 30 milyar TL’yi bulmaktadır.

Ar-ge harcamalarının odağında Ar-Ge ve tasarım merkezleri teşvikini görüyorum.

Ülkemizde şu anda yaklaşık 1000 küsür adet Ar-Ge merkezi ve yaklaşık 300 civarında tasarım merkezi bulunmaktadır.

Ar-Ge ve tasarım merkezi şirketlerinin kilogram ihracatına baktığımızda Ar-Ge ve tasarım merkezi olmayan şirketlerin kilogram ihracatının Çok Ötesinde olduğunu görüyoruz.

Bu durum da bize Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde verilen mali teşviklerden ziyade bu teşviklerin firmaya kattığı kültür ve firmaları disipline edici etkisinin ne denli önemli olduğunu gösteriyor.

Mevzuat ile gelen yani 5746 sayılı araştırma geliştirme ve tasarım faaliyetlerinin desteklenmesi hakkındaki kanun noktasında gelen mali teşviklerin dışında ülkemizde son dönemde giderek artan nakit hibe sağlayan teşviklerde son derece revaçtadır.

Bir şirket dinamo etkisi yapmak suretiyle Ar-Ge ve tasarım merkezi olduktan sonra nakit hibe sağlayan diğer Ar-Ge teşviklerinden de bir nevi fiili durumun getirdiği mecburiyetler sebebiyle faydalanmaktadır.

Çünkü Ar-Ge veya tasarım merkezi olan bir şirket Ar-Ge yaptığını bir şekilde ispat etmek zorundadır.

Bu ispatın en önemli unsurlarından bir tanesi de nakit hibe sağlayan Ar-Ge projelerine başvuru yapabilme kapasitesi ve yeteneğidir.

Yani A-Ge merkezi olan bir şirketin ortaya koyması gereken çıktılar arasında nakit sağlayan Ar-Ge programlarına başvurması gibi bir beklenti de var.

Bu beklenti şirketin normalde yapmayacağı veya düşünmediği bazı işleri gündemine almasını projelendirmesini ve böylece proje yeteneği kazanmasını sağlamaktadır.

Çıktı üretme zorunluluğu aslında firmayı Ar-Ge rayına yöneltmekte ve böylece bu rayda sürdürülebilir bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır.

Ülkemizde son yıllarda büyük önem kazanan ve firmaların gündemine girmeyi başaran Ar-Ge teşviklerinin maddi çıkarlarının ve sağladığı faydalarının yanı sıra şirketlerin Ar-Ge noktasında dökümantasyon personel noktasında kalifikasyon ve benzeri becerilerini geliştirmeleri açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum.

140 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.