Hoşgeldiniz  

Antalya’nın ‘Endüstri 4.0’ evrimi

admin | 04 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya, ‘Endüstri 4.0’da lider olma hedefine açtığı yeni inovasyon merkeziyle bir adım daha yaklaştı.

Geçtiğimiz aylarda hayata geçirilen ‘Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı’ kapsamında, Türk bilim insanlarının Türkiye’ye dönmelerini teşvik etmek için destek verileceği kamuoyuna duyurulmuştu.  Endüstri 4.0 alanında lider olma hedefiyle yola çıkan Antalya, bu konuda yaptığı çalışmalarla Türkiye ye örnek olmaya devam ediyor.

Tüm kesimleri etkileyecek
Geçtiğimiz Mart ayında Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun himayelerinde gerçekleşen ‘Antalya 4.0 Projesi’nin açılış toplantısı yapılmıştı. “Antalya Geleceğini Konuşuyor” sloganıyla yapılan toplantıda konuşan Vali Karaloğlu, “Antalya Ticaret ve Sanayi Odamız bugün çok doğru bir şey yaparak 4,0’ı sadece sanayi ve üretimde değil, hayatımızın her alanında ticarette, turizmde, eğitimde, enerjide, akıllı kentlerde 4.0’ı konuşmak için toplantı tertip etti. Bunu kentin geleceği adına çok önemli buluyorum” açıklamasında bulunurken Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise “Antalya, Türkiye de akıllı şehir projelerinde en hızlı ilerleyen şehirler arasındadır” diyerek konuyla ilgili üstlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade etmişti. ATSO Başkanı Davut Çetin ise programda yaptığı konuşmada Endüstri 4.0’ın çağının taksi şoföründen, kasaba, kafe işletmecisinden, banka memuruna, öğretmenden, mimar ve müteahhide kadar herkesi etkileyecek bir dönüşüm olduğunun altını çizmişti.

Antalya öncü şehir
ATSO Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuyu tekrar gündeme getiren Vali Karaloğlu şehrimizin Türkiye’yi sanayi ve ticaret konusunda hedeflerine taşıyacak önemli bir kent olduğunu vurgulayarak “Antalya bir turizm şehridir ve ana karakteri budur. Sanayisini planlarken ileri teknoloji ürünler üretildiği, kenti yazılım üssüne dönüştürecek çalışmaların yapılması gerekir. Antalya’daki eko sistemin yazılım, siber güvenlik ve yapay zekâ konusunda çok uygun ortamlar oluşturduğunu düşünüyorum. Bu alanlarda çalışmamız yoksa ülkemizin tam bağımsız olması mümkün değil. Antalya, eko sistemiyle Türkiye’ye öncülük edecek şehirlerden birisi olmalı. Antalya’nı bu konulara daha çok kafa yorması, zaman ayırması gerekir. Türkiye, artık eski Türkiye değil. Antalya, Türkiye’yi hedeflerine taşıyacak önemli bir kenttir” değerlendirmesinde bulunmuştu. Bu açıklamanın ardından Endüstri 4.0 ile ilgili kentteki en somut adım atıldı. 2018’in son ayında düzenlenen resmi açılış töreniyle İnovatso hizmete girdi.

Rekabette küresellik vurgusu
ATSO’nun Endüstri 4.0 konusundaki kararlığını İnovatso ile ortaya koyduğunu belirten ATSO Başkanı Çetin, “AR-GE faaliyetlerinde geri kaldığımızda yenilik ve patent alanında da geride kalıyoruz. 2016 yılında Avrupa Patent Ofisi’ne ülke olarak sadece 510 başvuru yapmışız. İsviçre ve Hollanda’nın her biri 7 bin başvuru yapmış. ABD patent ofisine 343 başvuru yapmışız. Çin’de bir üniversite ABD’ye bizim 5 katımız patent başvurusu yapmış. Antalya’nın nüfusu 2 buçuk milyondur; ama geçen yıl ki patent tescili sayımız 12’dir. Bu çağda rekabet ölçeği küreseldir. Gençlerimizi 1970’lerin dünyasından 2020’lere getirmek için çaba harcamalıyız. Gençlerimizi bilime yönlendirmeli, bilim müzeleri, bilim parkları kurmalı, günlük hayatımızda, televizyonlarımızda, medyamızda bilim ve yenilik kültürüne yer açmalıyız” şeklinde konuşmuştu. 2018’in ilk günlerinde Endüstri 4.0’ın dillenmeye başlandığı Antalya’da bu tarihe kadar yaşanan gelişmeler bu şekilde özetlenirken ilerleyen aylarda Endüstri 4.0 kapsamında şehir genelinde atılacak adımlar ve İnovatso’nun meyve verip-vermeyeceği hususları merak konusu olmayı sürdürecek.
Veli AKOĞLU- Ceylan YAŞAR

100 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.