Hoşgeldiniz  

Antalya’dan Avrupa’ya uzanan köprü

admin | 25 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Attalia Global Tercüme ve Yabancılar Danışmalık şirketi sahibi Halime Özen Erbaş, Avrupa ülkelerinde Türk lobisi oluşturma hedefinde olduklarını dile getirdi.

1969 yılında Burdur’un Bucak ilçesinde dünyaya gelen Halime Özen Erbaş, işçi bir ailenin çocuğu olarak 8 yaşında Almanya’ya gitti. 10 yıllık Almanya serüveninin ardından Türkiye’ye dönen Erbaş, uzun yıllar turizm sektöründe çalıştıktan sonra, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden tercüman olarak emekli oldu. Emekliliğinin ardından gerek yurtiçi gerek yurtdışındaki birikimlerini kamu yararına kullanmaya karar veren Erbaş, Antalya KOSKEB İl Müdürlüğü’ne ‘Girişimci Kadın’ olarak başvuruda bulundu ve aldığı destekle Attalia Global Tercüme ve Yabancılar Danışmalık şirketini kurdu. Erbaş, yaklaşık 1 yıl önce girişimci olarak kurduğu şirketle Avrupa iş dünyasında Türk lobisi oluşturmayı kendisine hedef edindi. Yıllardır Avrupa ülkelerindeki sektörlerde, Türk vatandaşlarının en alt kademede yer aldıklarına değinen Erbaş, amaçlarının mevcut tabloyu tam tersine çevirmek olduğunu vurguladı.

Hedef Türk lobisi
Türk vatandaşlarının Avrupa iş hayatında söz sahibi olması için yoğun gayret gösterdiklerini aktaran Erbaş, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ‘Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı’nı alanlarında uzman üst düzey araştırmacıların ülkemize dönmesi hedefiyle devreye soktu. Bizlerde burada ülkemiz adına güzel bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Avrupa ülkelerinde bugüne kadar vatandaşlarımız işçi statüsünde çalıştı. Bizim buradaki hedefimizse Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımız için bu tabloyu tam tersine çevirmek. Tabloyu terse çevirdiğimiz zaman Avrupa ülkelerinde çalışan vatandaşlarımız iş hayatının tabanında değil, tepesinde yer alacaklar ve haliyle bulundukları ülkelerde söz sahibi olacaklar. Bunun sonucunda da AB’ye bağlı ülkelerde Türk lobisi oluşacak” dedi.

‘Mavi Kart’ uygulaması
Şubat’ın ilk haftalarında konuyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenleyeceklerini de ifade eden Erbaş, “9 Şubat’ta ‘Almanya Mavi Kart Uygulaması’na yönelik bir toplantı gerçekleştireceğiz. Kaleiçi’nde yer alan Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenleyeceğimiz toplantı saat 12.00’de başlayacak. ‘Almanya Mavi Kart’ uygulaması Amerika’daki ‘Green Card’ uygulamasının bir benzeri. Almanya’da şu an ciddi derecede mavi ve beyaz yakalı dediğimiz personel gereksinimi var. Bu ülkenin sanayisi çok yoğun olduğu için ciddi anlamda personel ihtiyacı bulunuyor. Özellikle sağlık ve bilişim sektörlerine yönelik Almanya’nın ciddi talepleri bulunmakta” diye konuştu.

Yoğun talep var
‘Mavi Kart’ konusunda yoğun talep aldıklarını da vurgulayan Erbaş, “Antalya genelinde yoğun bir talep var. Özellikle meslek lisesi kökenli olan üniversite mezunları ‘Mavi Kart’ uygulamasına yoğun talep gösteriyorlar. Türkiye’de iş bulma açısından ciddi sıkıntılar yaşanıyor ve maalesef Antalya sanayisi fazla gelişmiş bir yapıya sahip değil. Kentimizdeki mevcut iş ağı kapsamında çok iyi üniversiteleri bitiren mühendisler iş bulabilirken bu üniversitelerin dışında kalan mezunlar işsiz kalıyor. Bize başvuruda bulunanların yaş aralığı 20-50 arasında değişiyor ve genelde iş hayatlarında istikrar olmadığını belirtiyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

AB ülkelerinde geçerli
‘Mavi Kart’ uygulamasının avantajları üzerinde de duran Erbaş, “Türkiye’de 50 yaş emekli yaşı diye tabir edilir; ancak Almanya’da 45-50 yaş aralığı insanların altın çağı olarak kabul edilir. İnsanların bilgisinden ve tecrübesinden en iyi şekilde yararlanabilecek bir dönem olarak kabul edilir. 45 yaşında bir baba, eşi ve çocuklarıyla Almanya’ya gittiğinde eşine de çalışma izni verilir ve çocukları da Almanya hükümetinin kendi vatandaşlarına tanıdığı tüm sosyal haklardan yararlanabilir. Ayrıca dil öğrenen kişiler orada daimi oturma izni alabilme hakkına da sahip oluyorlar. ‘Mavi Kart’ sadece Almanya’nın programı değildir, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. ‘Mavi Kart’ programına Almanya’da dahil olan ve yeterli dili öğrenen kişiler daha sonra istediği Avrupa Birliği ülkesine geçiş sağlayabilir” dedi.
Veli AKOĞLU

105 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.