Hoşgeldiniz  

Antalya’da Fetih Coşkusu Yaşanacak

admin | 03 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya Valiliği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 1- 5 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Antalya’nın Fethi’nin 812. yılı kutlamaları Selçuklu Sikkeleri sergisi açılışı ile başladı.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, kutlamaların 5 gün süreceğini ve içerik bakımından geçen seneye göre daha zengin bir program geçireceklerini vurguladı; Karaloğlu “ Kutlamalarımız bu sene daha coşkulu olacak. Selçuklu sikkelerinin ve mühürlerinin bulunduğu sergi ile açılan ve Türkiye’nin önemli tarihçilerinin sunumları ile devam edecek olan kutlamalarımız daha coşkulu geçecek. Tıpkı geçen sene olduğu gibi bu sene de tebliğler kitaplaştırılacak ve tarihe not düşülecek. Geçen seneki tebliğlerden çok güzel eserler meydana çıktı ve ilin valisi olarak bu eserlerden çok istifade ettim, yeni şeyler öğrendim” diye konuştu.

Bu seneki temanın “Antalya’ da Türk İslam medeniyetinin izleri” olduğuna dikkat çeken Karaloğlu; “Bu seneki tebliğlerden belki de hiçbirimizin şu ana kadar duymadığı şeyler öğreneceğimizi düşünüyorum. Antalya 812 yıldır Türk ve İslam toprağı. 812 yıldır bu şehirde bayrağımız ve sancağımız dalgalanıyor. Özgür ve hür bir şekilde yaşayabiliyoruz. Elbette ki bu şehri fetheden ve bize bu imkanları sağlayan Anadolu Selçuklu Sultanı Gıyaseddin Keyhüsrev ve onun değerli ordusunu minnetle yad etmemiz gerekir. Bu tarih şuurunu gençlerimize aktarmamız ve geleceğimizi de bu tarih şuuru üzerinden inşa etmemiz gerekiyor. Tüm bu çabalar tarihimize sahip çıkmak ve gençlerimize tarih şuuru vererek onları geleceğe hazırlamak içindir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

TARİHİMİZİ YAD EDECEĞİZ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel fetih coşkusunun her yıl artarak devam ettiğini aktardı. Türel; “5 gün boyunca yediden yetmişe tüm hemşerilerimizi coşkuyla kucaklayacak farklı etkinliklerimiz fetih coşkusuna renk katacak.  Bu yıl 2.sini düzenlediğimiz Uluslararası Antalya Kongresi Fetih Kutlama Programı’na ayrı bir değer sunacak olması önem arz ediyor. Düzenleyeceğimiz etkinliklerle tarihimizi bir kez daha yad edeceğiz” dedi.

TARİH VE BİLİNÇ VURGUSU

“Bir milletin bireylerini ortak bir bilinçle birbirine bağlayan tarih, aynı zamanda o milletin kimliğidir” diyen Türel sözlerine şu şekilde devam etti; “Tarihimizi iyi bilmek ve ona sahip çıkmak kimliğimize de sahip çıktığımızı gösterir. Kıymetli akademisyenlerimizin bildirileri ile bu yıl 2.sini düzenlediğimiz bu kongrede elde edilecek bilimsel veriler Antalya’ da kültür ve medeniyet unsurlarını güçlendirerek bu unsurları gelecek nesillere aktarma hedefimize bizleri daha da yakınlaştıracaktır. Geçmişimizi bilmeden bugün üzerinde yaşadığımız toprakların kıymetini anlamamız mümkün değildir. Bu nedenle Antalya’yı Türk vatanı yapan 2. Kılıç Arslan’ın oğlu Gıyaseddin Keyhüsrev’i ve torunu İzzettin Keykavus bu anlamlı günde yad ediyoruz. Onlar sadece bir şehri fethetmediler. Mekanla birlikte zamanı da fethettiler. “

Usta şair Yahya Kemal Beyatlı’nın dizelerini hatırlatan Türel; “Mekanı fethetmek marifettir ancak mekanla beraber zamanı da fethetmek bunun yüz misli değerindedir. Biz de bu sebeple fetihten bu yana büyük bir şuur ile varlığımızı sürdürebiliyorsak bunu bize kazandıranlara vefa borcumuzu ödemeliyiz. Biz hiçbir zaman varlığımızı, kültürümüzü ve en önemlisi bugünümüzü o şanlı ecdada borçlu olduğumuzu unutmadık unutmayacağız. Bu yıl 3. sünü kutlayacağımız fetih programı da bunun en büyük kanıtıdır. Bir millet gibi bir şehirde ancak ve ancak tarihi bilince sahipse güçlüdür. Geçmişten yola çıkarak bugünün değerlendirilmesi ve geleceğe yön verilmesi noktasında ise bilimsel çalışmalar son derece önemlidir. Bu yıl “Antalya’ da Türk İslam medeniyetinin izleri” teması ile düzenlenecek olan kongremizde Antalya’ da ki zengin Türk İslam izleri de ortaya çıkarılacaktır. Tarih boyunca pek çok kadim medeniyete ev sahipliği yapan şehrimiz 812 yıldan bu yana varlığını sürdürmektedir” dedi. Türel kongreden çıkacak sonuçların şehrin kültür ve sanat tarihi açısından da çok önemli olduğunu belirtti.

TOPRAKLAR GÖNÜLLERE KURULAN MEDENİYETLE FETHEDİLİR

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Mustafa Ünal ise fetih coşkusunu yaşadıklarını dile getirdi. Ünal; “Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Gıyaseddin Keyhüsrev ile başlayan ve daha nice Gıyaseddin’ler çıkaracak bu toprakların fethinin 812. yılını kutluyoruz. İnsanlar gibi şehirlerin de kaderleri vardır. Kadim bir Selçuklu şehri olan, toprağında köklü bir tarihi ve insanında derin bir medeniyetin izlerini taşıyan Antalya pek az şehre nasip olacak bir alınyazısı ile şereflenmiştir. Topraklara kanla alınır ancak gönüllere kurulan medeniyetle fethedilir. Ecdadımız Anadolu’yu yurt tutarken her bir köşesini inşa etmekle kalmamış; ilim, irfan, kültür, sanat ve medeniyetle de bu toprakları buluşturmuştur. Şehirlere kimlik kazandırmıştır. Bu kimliği koruyarak yarınlara aktarabilmek hayati öneme sahiptir. Özellikle gençlerin geçmişi hatırlaması ve Anadolu’yu kuran manevi ruhu tanıması bu ülkenin geleceğini de kuracaktır çünkü geçmişine sahip çıkamayan önce geleceğini kaybeder. Bu yıl 3. sünü kutladığımız Antalya’nın fethi şehrimizin ruhunu ve kimliğini taşıma adına önemli bir köprüdür. Akdeniz Üniversitesi olarak şehrin kalbinin attığı her yerde bizde varız. Bu şehrin bir parçası olmaktan mutluyuz” değerlendirmesinde bulundu.

ULUSLARARASI ANTALYA KONGRESİ

Açılış programında Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu’nun ‘Türkiye’de Şehir Tarihi Araştırmaları’ konulu konferansı da yapıldı. Türkiye’de Osmanlı tarihiyle ilgili ilk ciddi çalışmaların Turgut Özal zamanında başlatıldığını dile getiren Prof. Dr. Afyoncu, 100 milyon belgenin 50 milyonunun tasnif edildiğini, bu sayede Osmanlı arşivinin bugün dünyanın en iyi arşivlerinden biri olduğunu dile getirdi. Bu sayede yüzlerce Osmanlı tarihçisinin de yetiştiğini anlatan Prof. Dr. Afyoncu, Turgut Özal’ın Osmanlı arşivlerini açtırmasıyla Türkiye’de 1980’li yılların ikinci yarısından itibaren şehir tarihi araştırmalarında da patlama yaşandığını söyledi.

KUTLAMA PROGRAMI

Bu yılki kutlama programında 1-2 Mart tarihlerinde Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde ‘Antalya’da Türk İslam Medeniyetinin İzleri’ konulu 2’nci Uluslararası Antalya Kongresi, yurtiçi ve yurtdışından akademisyenlerin katılımıyla başladı. 2 Mart Cumartesi günü saat 14.00’te Antalya Spor Salonu’nda 2’nci Antalya 1207 Fetih Kupası Türk Okçuluk Yarışması yapılacak. 3 Mart Pazar günü saat 08.45’te 14’üncü Uluslararası Runatolia Fetih Koşusu, saat 14.00’te Sahil Antalya Yaşam Parkı’nda Fetih Yürüyüşü düzenlenecek. Ardından, ‘Solo Türk’ün’ özel gösterisi ve ‘Uğur Işılak’ konseri yapılacak. 4 Mart Pazartesi günü 09.00- 12.00 saatleri arasında Cumhuriyet Meydanı- Karaalioğlu Parkı arasında 1207 Fetih Koşusu yapılacak.

PANELLER DÜZENLENECEK

Fetih kutlamaları kapsamında 4 Mart Pazartesi günü AKM Perge Salonu’nda saat 13.30’te ‘İslami Sikke Temalı Pul Sergisi’ ve Türkiye’de ilk kez ‘Türkiye’de İslami Nümismatik Çalışmalar üzerine Tartışmalar ve Öneriler Paneli’ yapılacak. 5 Mart Salı günü saat 14.00’te AKM Aspendos Salonu’nda Antalya’nın Fethi konulu Milli Eğitim yarışma ödül töreni, saat 14.20’de Fetih 1207 (Teatral Gösteri) düzenlenecek. Kutlamalar Anka Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Çelik tarafından verilecek ‘Antalya’nın Fethi’ konulu konferans ile sona erecek.

Ceylan Yaşar

84 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.