Hoşgeldiniz  

Antalya’da büyük değişim

admin | 02 Nisan 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Cumhur ve Millet ittifaklarının yarıştığı 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde Antalya’da sandıktan çıkan taraf Millet İttifakı oldu.

Antalya’da 1 milyon 708 bin 975 seçmen 5 bin 437 sandıkta oy kullandı. Kullanılan oy sayısı 1 milyon 448 bin 415 olurken geçerli oy sayısı 1 milyon 404 bin 543 olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde olduğu gibi Antalya’da da büyük çekişmeye sahne olan yerel seçimlerde Büyükşehir yarışında ipi göğüsleyen isim CHP’li Muhittin Böcek oldu. Seçim sonuçlarının ardından gözler Böcek’e çevrildi. İkinci Akaydın dönemini tekrar yaşamak istemeyen seçmen, Böcek ve diğer ilçe belediyelerinin yapacağı hizmetleri merakla bekliyor.

İttifakların aldığı ilçeler
Yerel seçimlerde Millet İttifakı batıda Demre, Elmalı, Finike, Kumluca; merkezde Konyaaltı, Döşemealtı, Muratpaşa; doğuda Manavgat, İbradı, Gazipaşa’da sandıktan zaferle ayrıldı. Cumhur İttifakı batıda Kaş ve Korkuteli; merkezde Kepez ve Aksu; doğuda Serik, Akseki, Gündoğmuş ve Alanya’da sandıktan ilk çıkan isim oldu. DSP ise Kemer Belediyesini alarak büyük bir sürprize imza attı. Büyükşehir Belediyesi yarışında da kazanan taraf Millet ittifakı oldu. Toplamda Millet İttifakı Büyükşehir ve 10 ilçe, Cumhur İttifakı 8 ilçe, DSP ise bir ilçede seçimin kazananları oldu.

Büyükşehir el değiştirdi
Büyükşehir Belediyesi için yarışan isimler Saadet Partisi-Ali Aktaş, Bağımsız Türkiye Partisi-Nazım Şahin, Türkiye Komünist Partisi-Sevinç Sertbarut, Vatan Partisi-Bülent Okay, Cumhuriyet Halk Partisi-Muhittin Böcek, Adalet ve Kalkınma Partisi-Menderes Mehmet Tevfik Türel, Demokrat Parti-Dolunay Yelda Doğan, Demokratik Sol Parti-Mustafa Reşat Oktay oldu. CHP’li Böcek ve AK Partili Türel arasında büyük çekişmeye sahne olan Büyükşehir Belediye yarışında, 711 bin 75 oy alarak yüzde 50,63’lik dilime ulaşan Böcek, 649 bin 820 oy alarak yüzde 46,27’lik dilime ulaşan rakibi Türel’i geride bıraktı.

Merkezde değişiklik yok
Konyaaltı, Muratpaşa, Kepez, Döşemealtı ve Aksu gibi merkez ilçelerdeyse yerel seçimler sonucunda bir değişiklik olmadı. CHP’nin elinde olan Konyaaltı Beledeyesi’nde Muhittin Böcek yerine aday gösterilen Semih Esen, bölgesindeki oyların yüzde 66,85’ini alırken Muratpaşa’da Ümit Uysal yüzde 64,88’lik oy oranıyla ikinci dönemine merhaba dedi. Kepez’de Ak Partili Hakan Tütüncü, CHP’li Murat Dinç yüzde 44,66’lık oy oranında kalınca yüzde 50,41’lik oy dilimiyle koltuğunu korudu. Döşemealtı’nda uzun süre önde giden AK Partili Emre Afacan, son sandıklarda çıkan oylarla rakibi CHP’li Turgay Genç’e 105 oy farkla kaybetti. Aksu’da ise Halil Şahin yüzde 37,25’lik oy oranıyla ikinci kez başkanlık görevine getirildi.

Batı ilçeler
Kaş ilçesinde Cumhur İttifakı’nın adayı Mutlu Ulutaş, Millet İttifakı adayı Hayri Süt’ü yüzde 42,95’lik oy oranıyla geride bıraktı. Demre’deyse Millet İttifakı adayı Okan Kocakaya, Cumhur İttifakı adayı Süleyman Topçu’yu yüzde 54,43’lük oyla yarışın dışına itti. Finike ve Kumluca’da Millet İttifakı adayları Mustafa Geyikçi ile Mustafa Köleoğlu seçimden zaferle ayrıldı. Elmalı’da İYİ Partili Halil Öztürk yüzde 52,85’lik oy oranıyla ipi en önde göğüsleyen isim olurken Korkuteli’nde MHP’li Ömer Niyazi İşlek yüzde 35,94 ile sandıktan ilk çıkan isim olmayı başardı. Batı ilçelerdeki en büyük sürprizse Kemer’de yaşandı. İlçede AK Parti ve CHP arasında geçmesi beklenen seçime Demokratik Sol Parti’nin adayı Necati Topaloğlu yüzde 39,73 oy alarak son noktayı koydu.

Doğu ilçeler
Serik ilçesinde AK Partili Enver Aputkan yüzde 37,46 ile Akseki’de İbrahim Özkan yüzde 52,84 ile Gündoğmuş’ta Mehmet Özeren yüzde 60,18 ile sandıktan çıkan isimler oldu. Alanya’da MHP’li Adem Murat Yücel yüzde 57,61 ile seçimden zaferle ayrılırken Gazipaşa’da CHP’li Mehmet Ali Yılmaz yüzde 54,76 ile İbradı’da Serkan Küçükkuru yüzde 49,36 ile Manavgat’ta Şükrü Sözen yüzde 51,73’lük oy oranlarıyla seçimin kazananı oldular.
Veli AKOĞLU

118 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.