Hoşgeldiniz  

Antalya tropikal iklime geçiyor

admin | 31 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Birleşmiş Milletler Afet Riski Azaltma Ofisi (UNISDR) tarafından Afetlerin Epidemiyolojisi Araştırma Merkezince (CRED) kaydedilen 281 doğal afetin analiziyle hazırlanan 2018 afet raporuna göre, geçen yıl dünyada 10 bin 733 kişinin hayatını kaybederken,  afetlerden etkilenen kişi sayısı 61 milyon 700 binden fazla olarak kaydedildi.

Rapora ilişkin açıklama yapan Afet Riskini Azaltma Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Mami Mizutori,
“Dünyanın hiçbir bölümü geçen yıl yaşanan aşırı hava olaylarının etkisinden kaçınamadı. İncelenen seller, kuraklıklar, fırtınalar ve orman yangınları dünya genelinde 57 milyon 300 bin kişiyi etkiledi ve doğal afetlerin neden olduğu kayıpları azaltmak istiyorsak afet riskini nasıl yöneteceğimizi iyi bilmemiz gerektiğinin bir kez daha altını çizdi” dedi.

Rapora verilerinden yola çıkarak geçen yıl yaşanan doğal afetlerden en fazla etkilenen ülkeler, Hindistan, Filipinler ve Çin olurken, doğal afetler nedeniyle en fazla can kaybının yaşandığı ülkeler Endonezya, Hindistan ve Guatemala oldu.

Dünyada durum nasıl?
Geçtiğimiz yıl içerisinde sel felaketlerinden, Hindistan’ın Kerala kentindeki 23 milyon kişi dâhil 35 milyon 400 bin kişi etkilenirken, başta Hindistan, Japonya, Nijerya ve Kuzey Kore olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan sellerde 2 bin 859 kişinin öldüğü kaydedildi. Fırtına sebebiyle ise geçen yıl 12 milyon 800 bin kişiyi etkilerken, bin 593 kişinin hayatını kaybetti.

Türkiye’de durum nasıl?
Raporda yer almamasına karşın Türkiye de tropikal iklime geçiş söz konusu. Uzmanların her geçen gün uyarılarına konu olan Türkiye’nin turizm ve tarım kenti Antalya’da ise hortum ve fırtına meydana geliyor. Vatandaşın, çiftçinin ve turizmcinin korku ve endişelerine sebep olan doğal afetler ciddi maddi hasar ve can kaybına neden oluyor.

Antalya küresel ısınmanın etkisinde

İklim dengesini bozan küresel ısınma insanlar tarafından atmosfere salınan gazların neden olduğu düşünülen sera etkisinin sonucunda, dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artışa sebep oluyor. Bundan dolayı insanların bu konuda daha da bilinçlenerek daha kötü felaketlere maruz kalmamaları söyleniyor.

Uzmanların uyarılarda bulunduğu Antalya ilinde, çevre düzenlemesinin ve konut alt yapılarının sağlam olması gerektiği söyleniyor. Olası bir felakette daha fazla can kaybı ve maddi hasar olmaması adına gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

Küresel ısınma etkisiyle Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nin incisi Antalya’da Akdeniz iklimi yok olmaya başlıyor. Fırtına ve hortum ile birlikte yoğun yağış görülen Antalya’da büyük bir sel felaketinin bile olabileceği öngörülüyor.

Fırtınaların afetleri tetiklediği, rüzgâr hızının artmasıyla çatıların uçtuğu, ağaçların devrildiği kentte yaşam bir hayli zorlaşıyor. Üreticinin de tüketicinin de hayat şartlarını zorlaştıran felaket, Akdeniz ikliminin tüm dengesini bozdu.

Gonca ÖZTÜRK

113 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.