Hoşgeldiniz  

Antalya çocuklarla yeşeriyor

admin | 28 Şubat 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya’da şu sıralar tüm Türkiye için örnek teşkil edecek bir proje yürütülüyor. Antalya Valiliği himayelerinde devam eden ve Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü(BATEM) ile Antalya İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nün desteklediği ‘Yeşeren Çocuklar Projesi’yle Antalya çocuklarla yeniden can buluyor.

Projenin ortaya çıkış öyküsü projenin oldukça güzel amaçlara hizmet ettiğini kanıtlıyor. 2018 yılının ilk ayından itibaren uygulamaya konulan çalışma programı çerçevesinde her ay bir değerlendirme toplantısı gerçekleştiriliyor. Geçmiş bir ayın değerlendirildiği ve gelecek bir ayın planlamasının yapıldığı bu toplantılarda 10 şube müdürü bir araya gelerek güçlü bir işbirliği oluşturuyor.

Amaç tarımı sevdirmek
Proje, Türkiye’de tarımın başkenti olarak anılan Antalya’daki çocukların, küçük yaşta tarım sektörünü tanımalarının çok önemli olduğu hesaba katılarak ilerliyor. Çocukların küçük yaşta tarım sektörünü tanıyıp sevmeleri halinde bu sektöre gönül verecekleri düşünülüyor; çünkü yüreğine toprak ve tarım sevgisi yerleşen bir çocuğun büyüdüğünde de tarımın ilerlemesi ve gelişmesi için ter dökeceği biliniyor. Günümüzde ailesiyle ve çevresiyle kolay iletişim kurabilen ve hayal kurma kabiliyetleri sınırsız çocukların sayısının giderek azaldığı aşikâr. Günümüz çocuklarının aileleriyle daha iyi iletişim kurmalarını sağlamak ve teknolojik aletlere bağımlılığını azaltmak için sosyalleşmenin önemi büyük. Bunu yapmak için de beton yığınları arasında doğadan uzakta büyüyen çocukları toprak ve doğayla buluşturmak gerekiyor. Bu tablo dikkate alınarak hazırlanan ‘Yeşeren Çocuklar Projesi’ mevcut olumsuz durumu olumlu bir hale dönüştürmeyi hedefliyor.

Çocuklar işin merkezinde
“Tarım yeni bekçilerine veya hizmetkârlarına teslim edilerek ayakta tutulur” düşüncesiyle hareket edilen projeyle mevcut tarımsal yapının gelecek nesillere aktarılması planlanıyor. Bu noktadaysa hem ülkenin hem de sektörün geleceğinin emanet edileceği çocuklar, işin merkezine alınıyor. Proje kapsamında Antalya ili içerisinde bulunan Muratpaşa, Konyaaltı ve Kepez gibi ilçelerde ilk ve orta öğretimi süren çocuklar eğitime alınıyor. EXPO 2016 Antalya’ya düzenlenen gezilerle doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırılan çocuklar bu sayede toprağı, tarımı ve gıdayı tanıyor. Tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi edinen çocuklar, iyi tarımın nasıl gerçekleştiği konusunda bilinçlendiriliyor. 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı’nda başlayan ‘Yeşeren Çocuklar Projesi’ ile 30’dan fazla okuldaki yaklaşık bin öğrenciye eğitim verilmesi planlanıyor. Proje kapsamında şu ana kadar 22 okulda 600’ den fazla öğrenciyle buluşuldu. Proje çerçevesinde, her hafta İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen okulun öğrencileri eğitime alınıyor. Tarım İl Müdürlüğü tarafından çocuklar EXPO ve BATEM’de konuk ediliyor. Buralarda bilgilendirilen çocuklara ayrıca öğrendiklerini uygulamalı olarak gerçekleştirme fırsatı sunuluyor. Çıplak ellerle toprağa dokunan çocuklar, kendilerine verilen fideleri toprağa ekiyor. Öte yandan çocuklara BATEM ve Tarım İl Müdürlüğü tarafından eğitimler veriliyor. Farklı birimlerden gelen profesyonel eğitimcilerin katıldığı oturumlarda, çocuklara organik tarım ve iyi tarım uygulamaları öğretilirken bitkilerin sulanması ve gübrelenmesiyle ilgili bilgiler de veriliyor. Projenin son etabındaysa Expo’ da oluşturulan ‘Yeşeren Çocuklar Tepesi’ne gidilerek fidan dikimi gerçekleştiriliyor. Projeye katılan çocukların diktikleri fidanların bakımını üstlenmesi ve fidanları sahiplenmeleri istenerek kendilerini projenin bir parçası gibi hissetmeleri sağlanıyor. Çocukların eğitim sırasındaki merakı ve heyecanı da projenin ne kadar doğru bir yolda ilerlediğini kanıtlıyor. Proje bir tarım kentinde yaşadığı halde, tarım ve toprakla ilgili yeterli bilgiye sahip olmayan çocuklar yetiştirdiğimiz gerçeğini yüzümüze vururken çocukların tarımla ve toprakla olan bağlarının da giderek zayıfladığını gözler önüne seriyor.
Ceylan YAŞAR

106 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.