Hoşgeldiniz  

ANSİAD’dan işbirliği vurgusu

admin | 24 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, “Ekonomimizi güçlendirmek için üniversite-sanayi işbirliği çok önemli bir husus” dedi.

ANSİAD 2019 yılı ikinci olağan toplantısını Akra Hotel’de gerçekleştirdi. ANSİAD Başkanı Sadi Kan ve dernek üyelerinin katıldığı toplantının konuşmacısı Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal oldu. Moderatörlüğünü ANSİAD üyesi Dr. Cemal Özkan’ın yaptığı programda, Prof. Dr. Ünal dinleyicilere ‘Üniversite ve Sanayi İş Birliği’ hakkındaki düşüncelerini aktardı.

Üniversite-sanayi işbirliği
Üniversitelerin iş hayatına yönelik projeler üretme konusunda etkin olduğu kentlerde hizmet sektörünün de aynı paralellikte gelişme gösterdiğini vurgulayan Prof. Dr. Ünal,  “Akdeniz Üniversitesi turizm ve tarımdan sonra şehrin en önemli üçüncü parçası durumunda. Ekonomimizi güçlendirmek için üniversite-sanayi işbirliği çok önemli bir husus ve bu işbirliği bir devlet politikası haline gelmeli. Bu husus doğrultusunda üniversitemizin stratejik planları bulunuyor. Üniversitelerde geliştirilen projeler maalesef ticari bir ürün haline dönüştürülemiyor. Bu sorunu aşmamız lazım. Üniversite olarak gerçekleştirdiğimiz projelerle sektörlerle hiç olmadığımız kadar yakın bir ilişki içindeyiz. Tüm bu olumlu gelişmelere karşın üniversite-sanayi işbirliği süreçlerinde alınacak uzun bir yolumuz var. Bugün ülkemiz ihracatının yalnızca yüzde 4’lük kısmını yüksek teknoloji ürünleri oluşturuyor. Gelişmiş ülkelerde bu oranın yüzde 20’ler seviyesinde olduğu düşünüldüğünde, yüksek teknolojili ürünlerin üretimini artırmak için üniversite-sanayi işbirliklerini artırma gerekliliği açıkça görülüyor. Üretim Reform Paketinin getirdiği fırsatlardan Üniversite TTO’larının şirketleşmesi fırsatı üniversitede üretilen yüksek teknolojinin sanayiciye ve sektörlere aktarımını daha kolay hale getirecek yapısal düzenlemeler içeriyor. Ancak bugün itibariyle verimli modellerin nasıl ortaya çıkarılabileceği tartışılmalı ve olgunlaştırılmasına ihtiyacımız var” dedi.

Yüksek potansiyel vurgusu
Üniversitenin Antalya iş hayatı için çok önemli olduğuna da değinen Prof. Dr. Ünal, “Gelişmiş hizmet ve sanayi sektörünün yanında, yüksek teknoloji üretimini yaratacak ekosistemin birlikte güçlendirilmesi gerekir. Akdeniz Üniversitesi büyük bir üniversite ve şehir için çok önemli bir noktada. Tabii Antalya tarım ve turizm alanında önde olduğu için, Anadolu’daki birçok şehre göre üniversitemiz önemli bir noktada. Akdeniz Üniversitesi’ne baktığımızda, 24 fakülte, 75 bin öğrenci, 7 enstütü, 3 yüksekokul ve 11 meslek yüksekokulumuz 2 bin 800’den fazla idari ve akademik personelimizle eğitim-öğretim veren önemli bir kurumuz. Antalya, nitelikli insan gücünün çekim merkezi haline geliyor. Bölgemiz bu anlamda çok yüksek bir potansiyeli içinde barındırıyor. Gelişmiş hizmet ve sanayi sektörü öğelerinin yanında, yüksek teknoloji üretimini yaratacak ekosistemi hep birlikte güçlendirmeliyiz. Özellikle son on yılda bu çabaların somut sonuçlarını hep birlikte gördük. Ülkemiz bugüne kadar yarattığı ekonomik değeri orta gelir seviyesine kadar taşıdı. Bunda inşaat, tarım, turizm gibi alanlar başta olmak üzere farklı sektörlerde gerçekleşen çarpıcı ekonomik büyümeler etkili oldu. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin dışında, “TUBİTAK-Teknoloji Transfer Ofisleri Destek Programları”, “TUBİTAK-TEYDEB”, “KOSGEB” Ar-Ge ve İnovasyon Destekleri, Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Destekleri gibi çeşitli enstrümanlarla bu politikaların uygulamaları zenginleştirildi” diye konuştu.

Teknokent atılımı
Antalya Teknokent’inin üniversite ve sanayi iş birliği noktasında önemli bir rol üstlendiğini de aktaran Prof. Dr. Ünal, “Akdeniz Üniversitesi’nin akademik bilgi birikimi ve ileri teknoloji kullanan firmaların inovatif fikirleriyle küresel rekabete kaynak oluşturmayı misyon edinen Antalya Teknokent, son dönemde önemli bir atılım gerçekleştirdi. Son bir yılda 35’inci sıradan 10’uncu sıraya yükselen Antalya Teknokent çok büyük bir yükseliş göstererek 2018 yılında Türkiye’deki tüm Teknokentler arasında yapılan değerlendirmede ‘En İyi Gelişme Gösteren Teknokent’ kategorisinde birinci oldu. Antalya Teknokent, sağladığı imkânlarla yeni dönemde genç girişimciler ve Akdeniz Üniversitesi’nden yeni mezun öğrencilerle daha güçlü hale gelecek. Teknokentimiz, yakın bir dönemde de bölgenin ekonomik gücüne önemli katkılar sağlayacak ve şehrimizi bir bilim merkezi haline getirecek Bilişim Vadisi projesine başlamış bulunuyor. 2023 vizyonu doğrultusunda, üniversite olarak teknoloji üretiminin, nitelikli patent sayılarının artırılması, ticarileştirme, nitelikli araştırmacıların yetiştirilmesi ve iş dünyasıyla Ar-Ge ve inovasyona yönelik işbirliği sayılarının arttırılması konularında önemli çalışmalar yürütüyoruz” ifadelerini kullandı. Toplantı, ANSİAD Başkanı Sadi Kan’ın Prof. Dr. Ünal’a plaket takdimiyle sona erdi.
Veli AKOĞLU

96 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.