Hoşgeldiniz  

ANFAŞ’ta çifte fuar

admin | 17 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

ANFAŞ – Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş. tarafından organize edilen ANFAŞ Hotel Equipment – 30.Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ile ANFAŞ Food Product – 26.Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı eş zamanlı olarak Antalya Expo Center’da kapılarını açtı.

Turizm ve gıda sektörünün tüm paydaşlarını tek çatı altında bir araya getiren iki organizasyonun açılış törenine Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili İsmail Afşar, ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Antalya Kültür Ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, Türkiye Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Açıköz, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, ilçe belediye başkanları, oda ve borsa başkanları ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Vali Karaloğlu: “Turizm sektörünün büyümesi ekonomimizin büyümesi demektir”

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 2018’i Antalya ve Türkiye olarak turizm sektöründe rekorlarla kapattıklarını ve 2019’a da büyük ümit ve heyecanla girdiklerinin altını çizdi.

Vali Karaloğlu, “Bugün 2019’un Antalya’da sektörle ilgili ilk fuarının açılışındayız. Bu fuarlar sektörün gelişmesi ve büyümesinde yeniliklerin yaygınlaşması konusunda çok önemli fuarlar. Bu fuarlara sektörler bugüne kadar önemli destekler verdi. Arkadaşlar pastayı daha çok büyütmek istiyorsak bu fuar olayına daha çok destek vermek durumundayız. ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı ile konuşurken hala Antalya’da bile sektörle içli dışlı olmasına rağmen bazı firmalarımızın destek vermediklerini duyduğum için üzüldüğümü ifade ederim. Daha önceki fuarlarda da söylediğim gibi,  sektörde işimizi büyütmek istiyorsak yerli fuar markalarımızla büyümek zorundayız. İşimiz büyüsün ama biz yerli fuar markalarını büyütmeyelim gibi bir düşünce mümkün olamaz. Yaptığımız işin pazarlanması uluslar arası arenaya çıkarılmasının en önemli aracı fuarlardır. Antalya’da da bugün içinde bulunduğumuz önemli bir fuar merkezimiz var. Turizm sektörü hepinizin bildiği gibi 60 sektöre destek veren ekonomiyi tabana yayan çok önemli bir sektör. Turizm sektörü sadece otelcinin, tur operatörünün ya da seyahat acentesinin para kazandığı bir sektör değil. Serasında domates üreten de biber üreten de, besicilik yapan da yumurta üreten de turizm sektöründen payına düşeni alıyor. Onun için turizm sektörünün büyümesi ekonomimizin büyümesi açısından çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

“70 milyon turist ve 70 milyar dolar gelir hayal değil”

“Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2023 hedefini revize etti. Bu revize ile birlikte hedefimiz 70 milyon turist 70 milyar dolar gelir olarak belirlendi” diyen Vali Karaloğlu, “Hem Antalya hem de Türkiye’nin bunu başarma potansiyeli var. Biz 2023 de bu rakamlara ulaşabiliriz ancak bunun için çalışmamız ve iş birliği yapmamız gerekiyor. Sektör içinden ve dışından turizmle ilgi olan herkesin işbirliği içinde çalışırsa başarabileceğini 2 buçuk yıllık Antalya Valiliği görevimde çok net gördüğümü belirmek isterim. Eğer aynı hedefe kilitlenirsek güçlerimizi birleştirirsek 70 milyon turist ve 70 milyar dolar gelir hayal değil. Bunu Türkiye başarabilir. Antalya’da bugüne kadar olduğu gibi Türkiye’nin bu hedefine en güçlü desteği veren il olacaktır. Bu iki fuarında sektör açısından önemli olduğunu ifade ederken bu fuarın düzenlenmesinde desteği olan herkese teşekkür ediyorum. Bol kazançlı yeni rekorların kırıldığı bir yıl diliyorum” şeklinde konuştu.

Bıdı: “Türkiye’nin en büyük Horeca buluşması”
Konuşmasına tüm katılımcı ve ziyaretçilere başarılı ve kazançlı bir fuar dileyerek başlayan ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, “Eş zamanlı başlayan organizasyonlar Türkiye’nin en büyük Horeca (Hotel Restoran Cafe) buluşmasıdır. Bugün 30’uncu Hotel Equipment ve 26’ıncı Food Product fuarlarımızı 40 bin metrekarelik kapalı alanımızda eş zamanlı olarak açılışını gerçekleştiriyoruz. Eş zamanlı olarak önemli bir başarı yakalayan fuarlarımız, hotel restoran ve kafe sektörünün Türkiye’deki en büyük buluşmasıdır” şeklinde konuştu.

“432 firma 3 bin 500’ün üzerinde marka”
Fuarın katılımcı ve ziyaretçileri hakkında bilgi veren Bıdı, “Konaklama, ağırlama, gıda ve içecek sektöründen katılım gerçekleştiren toplam 432 firma, 3 bin 500’ün üzerinde markasıyla 4 gün boyunca ürünlerini sergileyecektir” ifadelerini kullandı.

“Yurt içinde 7 bölgeden ve yurt dışında 36 ülkeden 50 bin profesyonel ziyaretçi”
Özellikle yurt dışı pazarında çalışmaların yeni ihracat hedeflerine yönelik planlandığını söyleyen Bıdı,”Sektörün tüm profesyonellerinin akın ettiği fuarlarımıza bu yıl; yurt içinde 7 bölgeden, yurt dışında 36 ülkeden 50 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlamayı hedefliyoruz. Bu yıl T.C. Ticaret Bakanlığı, ATSO – Antalya Ticaret ve Sanayi Odası,  BAİB – Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri,  BAKA – Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, hedef ülkelerin ticaret odaları ve ticaret müşavirlikleri ve ANFAŞ’ın yurt dışı acenteleri aracılığıyla Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn,  Belarus, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri,  Bosna Hersek, Cezayir,  Çin, Fas, Filistin, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, Hong Kong, Irak, İran, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kosova, Libya, Lübnan, Lüksemburg, Makedonya, Mısır, Özbekistan, Rusya, Sırbistan, Sudan, Suriye, Tayvan, Ukrayna, Umman ve Ürdün olmak üzere 36 ülkeden binin üzerinde profesyonel ziyaretçi ve alım heyetlerini katılımcılarımızla bir araya getiriyoruz” dedi.

“ANFAŞ fuarları Türkiye’nin fuarlarıdır”
Fuarlarda turizmciler başta olmak üzere sektörün 2019 öncesi tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini söyleyen Bıdı, yurt dışından getirilecek alım heyetleri ve katılımcılar arasında ticaret köprüsü kurulacağını ifade etti. Bıdı sözlerini şöyle devam ettirdi: “36 ülkeden getireceğimiz alım heyetleriyle katılımcılarımız arasında en az 45 milyon dolarlık ticaret hacminin oluşmasını bekliyoruz. Bizler ANFAŞ olarak Türkiye fuarcılığını geliştirmeye, sektörün ihtiyaçlarını karşılamaya, kentimizin ekonomisini canlandırmaya bugün olduğu gibi devam edeceğiz. Her zaman söylediğimiz gibi ANFAŞ fuarları bizlerin değil, tüm Türkiye’nin fuarlarıdır. ANFAŞ fuarları kazandıkça Antalya;  Antalya kazandıkça ülkemiz kazanmaya devam edecektir.”

Kaplangı: “Antalya turizm endüstrisinin lokomotifi”

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı’nın ardından konuşma yapan TUSİD- Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Güçlü Kaplangı, “İşçisiyle iş ereniyle çalışanıyla sanayicisiyle ve aynı zamanda Sivil Toplum Örgütü üyeleri ile hepimizin el ele vererek zorlu dönemleri aştığı bir periyottan geçiyoruz. Bu anlamda turizm endüstrisi bizim çok önemli ve Akdeniz çanağında Antalya bu endüstrinin lokomotifi durumunda. Antalya’da yapılan bu fuarda Türk endüstriyel mutfak sanayicilerinin ve aynı zamanda gıda tedarikçilerinin bir araya geldiği en büyük bölgesel fuarlardan biri. Dolayısıyla biz Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri olarak yaklaşık 30 yıldır bu fuarın bir paydaşı olmaktan ve bu fuarla birlikte ANFAŞ’la hareket etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Her iki yılda bir İstanbul’da yaptığımız Hostech by Tusid dışında dünyada desteklediğimiz ve birlikte hareket ettiğimiz tek fuar ANFAŞ Otel Ekipmanları ve Gıda Ekipmanları Fuarı’dır. Bizim için önemi çok büyük çünkü biz bu fuarı stratejik işbirliklerimizle ilerde çok daha büyük başarılar elde edebileceğine inanıyoruz. İtalya’da, Fransa’da gerçekleşen fuarlar gibi başarılar elde edeceğine ve bu başarılara da el birliği ile ulaşabileceğimizi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Dünyanın her ülkesine ihracat yapıyoruz”

Kendileri için bu sektör ve bu sektörde içinde bulunan bölge olan Antalya’nın çok önemli olduğunun altını çizen Kaplangı, “Endüstriyel mutfak sektörünün doğuşu turizm endüstrisinin doğuşuyla paraleldir. Bu fuarın bizim gönlümüzde yeri çok ayrı. Bugün biz endüstriyel mutfak çamaşırhane servis ve ikram ekipmanları sanayicileri olarak yaklaşık bine yakın firmayı 60 bin istihdamı sağlayan bir sivil toplum kuruluşu olarak bu büyümemizin buradan doğduğuna inanıyor ve buradaki destekleri asla göz ardı etmiyoruz. Fuarda inotavif, tasarruflu, kullanım kolaylığı sağlayan, birçok alanda uluslar arası rekabet edecek sanayicilerimizin ürünleri mevcut. 20 yıldır bu fuara katılıyorum, 20 yıl önce sergilediğimiz ürünler ithal ürünler iken şimdi neredeyse hepsi yerli işçimizin ürettiği ürünler. Dolayısıyla bizim buraya gelmemizde sizlerin desteğinin oldukça fazla olduğunu düşünüyoruz. Sizlerin destekleri, yönlendirmeleri, eleştirileri ve yol göstermeleriyle biz bugün dünyanın her ülkesine ihracat yapıyor ve sektörümüzü başarıyla temsil ediyoruz” dedi.

Açıkgöz: “Önce can sonra canan”

Kaplangı’nın ardından kürsüye çıkan Türkiye Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Açıköz, uzun yıllardır fuara katıldıklarına dikkat çekerken, “Bizim için bu yılı diğerlerinden ayıran en büyük özellik biz Türkiye Aşçılar Federasyonu olarak bir sloganla yola çıkmış olmamızdır. Bilindiği üzere ülkemizde dövizle ilgili sıkıntılar yaşandı ve biz de bir karar aldık. Ülkemiz değerlerine sahip çıkmak adına ‘Yerliyse Yeriz’ dedik. Sanayiden gıda ürünlerine yerli üreticilere sanayimize de insanımıza da biz aşçılar olarak sahip çıkacağız. Ülkemizde bulunan yabancı yatırımcılar kusura bakmasın ne demişler ‘Önce can sonra canan.’ Biz Türkiye Aşçılar Federasyonu yani turizmin beyaz kelebekleri olarak küçük üreticilerden fabrikatörlere kendi ülkesinde yerli üretimini yapan insanımızın her zaman yanındayız” sözlerini kullandı.

Almanya Konsolosu Wessel: “Bıdı iki ülke arasında bir köprü”

Almanya Konsolosu Wolfgang Wessel, geçen sene organize edilen otelcilik konaklama ekipmanları fuarında 432 şirket ürünlerini sergileme imkânı bulduğuna değinirken, “Geçen yıl katılımcılardan Avrupa’yı temsilen Amerika ve İtalya’dan katılımcılarınız olmuş. Fuarın geçen yıl ki işlem hacmi takriben 45 milyon dolar düzeyinde gerçekleşmiş. ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı’ya 2018 yılı rakamlarını geride bırakacak şekilde bir işlem hacmi diliyorum. Ali Bıdı, hayatının bir kısmını Almanya’da geçiren birçok Türk vatandaşının olduğu gibi ülkelerimizin arasında kültür ve özellikle ekonomi alanında çok değerli bir köprü vazifesi görmektedir. Bıdı, 1971 yılında işçi olarak Almanya’ya gelmiştir ve akabinde şehirlerimizde metal sanayisinde meslek eğitimleri almıştır. Türkiye’ye dönünce kendisine geri dönüş desteği ile birlikte güneş enerjisi ve tesisatçılık konusunda eğitim imkânı tanınmıştır. Başarılı bir eğitim sonrasında 1981 yılında Ali Bıdı Antalya’ya gelip yatırımda bulunmuştur. Ben baktığım zaman iki ülke arasında köprü kuran değerli insan Ali Bıdı ile birlikte Antalya Almanya Konsolosluğu arasında gerçekleşen başarılı iş birliğini görüyorum. Kendisine hem bugün için hem de ANFAŞ yönetim kurulunda başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Aykut SÜLEK / Gonca ÖZTÜRK

129 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.