Hoşgeldiniz  

ANFAŞ rekor istiyor

admin | 09 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

ANFAŞ Hotel Equipment 30’uncu Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ile ANFAŞ Food Product 26’ncı Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı tanıtım toplantısında konuşan ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, fuarlarla kentin ticari hacmini arttırmayı hedeflediklerin vurguladı.

Ocak’ta kapılarını açacak olan 30’uncu ANFAŞ Hotel Equipment ve ANFAŞ Food Product 26’ncı Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı tanıtım toplantısı gerçekleşti. Expo Center’da düzenlenen toplantıya ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı İbrahim Evrim, Antalya Kültür ve Turizm İl Müdür Yardımcısı İlknur Selçuk Köker, Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bahar, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Antalya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Alaaddin Özyürek, TMMOB İçmimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Kaymak,  Antalya Sanayici İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Kan,  AESOB Genel Sekreteri Mehmet Işıldağ, Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ülkay Atmaca, Antalya Gastronomi Eğitimcileri Birliği Derneği Başkanı Mustafa Erol, Türkiye Otel Satınalma Yöneticileri Derneği Başkanı Bülent Bilgiç, Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği Başkanı Hamza Yalçın, TMMOB Antalya İçmimarlar Odası Başkanı İlker Biner, Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi Ve Dekorasyonu Derneği Onursal Başkanı Hakan Yeni ve TUROYD Akdeniz BYK Başkanı Halil Duru katıldı. Toplantıda konuşan ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, toplamda 432 katılımcıyı, yurt içinde 81 ilden, yurt dışında 36 ülkeden 50 binin üzerinde profesyonel ziyaretçiyle buluşturarak 45 milyon dolarlık ticaret hacmi yaratmayı hedeflediklerini ifade etti.

Türkiye’nin en büyüğü
Eş zamanlı açılacak fuarlar hakkında katılımcılara bilgi veren Başkan Bıdı, “ANFAŞ ekibi olarak kendi alanlarında Türkiye’nin markası olan iki fuarımızı başarılı bir şekilde açmaya hazırlanıyoruz. Geçtiğimiz yıl sektörün talebi doğrultusunda ilk defa eş zamanlı gerçekleştirdiğimiz fuarlarımızı bu yıl da tek çatı altında gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 40 bin metrekarelik kapalı alanımızın tamamında açacağımız 30.Hotel Equipment ve 26.Food Product fuarları, bugün Türkiye’nin en büyük HORECA (Hotel, Restoran, Cafe) buluşması olma özelliği taşımaktadır. Fuarlarımız sayesinde konaklama, ağırlama, gıda ve içecek sektörünün tüm paydaşları, tek çatı altında buluşarak iş potansiyelini ikiye katlama fırsatı yakalayacak” dedi.

Tek çatı vurgusu
Bıdı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bildiğiniz üzere bu yıl turizmde rekorlara ev sahipliği yaptığımız bir yıl oldu. 2019 turizminin temellerinin atılacağı fuarlarımıza katılımcı firmalardan yoğun bir ilgi gördük.  Fuarlarımızda sektörde kendini kanıtlamış, ihracatta önemli başarılara imza atmış otel ekipmanları ve gıda sektörünün önde gelen firmalarına ev sahipliği yapıyoruz. Bu yıl, iki fuarımızda  toplam 432 firma, 3 bin 500’ün üzerinde  markasını sergileyecek. Yurt içi katılımcılarımızın yanı sıra bu yıl Amerika Birleşik Devletleri, Cezayir, Çin, Danimarka, Fas, Filistin, Hindistan, İsrail, İtalya, Lübnan, Nijerya, Suudi Arabistan, Ukrayna ve Ürdün’den olmak üzere toplam 14 ülkeden katılımcıyı, ziyaretçilerimizle bir araya getireceğiz.”

Geniş ticaret hacmi
Fuarların yeni pazarlar oluşturulması konusunda da önemli olduğunu aktaran Bıdı, “Ekibimiz, yurt dışından yeni hedef pazarlara yönelik önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Yurt dışı alım heyetlerimiz ve katılımcılarımız arasında düzenlenecek B2B görüşmelerinde toplam 45 milyon dolarlık bir ticaret hacmi bekliyoruz.  Bu yıl T.C. Ticaret Bakanlığı, ATSO -Antalya Ticaret ve Sanayi Odası,  BAİB-Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri,  BAKA-Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, hedef ülkelerin ticaret odaları ve ticaret müşavirlikleri ve ANFAŞ’ın yurt dışı acenteleri aracılığıyla Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn,  Belarus, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri,  Bosna Hersek, Cezayir,  Çin, Fas, Filistin, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, Hong Kong, Irak, İran, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kosova, Libya, Lübnan, Lüksemburg, Makedonya, Mısır, Özbekistan, Rusya, Sırbistan, Sudan, Suriye, Tayvan, Ukrayna, Umman ve Ürdün olmak üzere 36 ülkeden binin üzerinde profesyonel ziyaretçi ve alım heyetlerini katılımcılarımızla bir araya getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

50 bin profesyonel ziyaretçi
Düzenlenecek fuarların hedeflediği ziyaretçi sayılarıyla da ilgili değerlendirmelerde bulunan Bıdı, “Eş zamanlı organizasyon sayesinde iki fuarın ziyaretçi kitlesini tek çatı altında buluşturuyoruz. Katılımcılarımız;  ANFAŞ’ın ziyaretçi çalışmaları sonucu yurt içinde 81 ilden otel yatırımcıları, otel yöneticileri, satın alma müdürleri,  spa merkezleri, iç mimarlar, müteahhitler, kamu yetkilileri, şef ve aşçılar, zincir market yetkilileri, kafe ve restoran sahipleri, gıda toptancıları, perakendeciler, öğretmen evleri, polis evleri, askeriye, resmi kurum ve sosyal tesis işletmeleriyle bir araya gelecek. Bu yıl yurt içi ve yurt dışından toplam 50.000 profesyonel ziyaretçiyi fuarımızda ağırlamayı hedefliyoruz” dedi.

Turizm gelirlerinde artış
Ekonomik gelirlerin artması konusunda fuarların çok önemli olduğunu da aktaran Bıdı, “2018 yılının ardından 200’e yakın turistik tesis, renovasyon kararı aldı. ANFAŞ olarak ülkemizin dört bir yanından satınalma kuruluşlarıyla önemli iş birlikteliklerine imza attık. Otel, restoran, hastane ve kamu kurumlarından misafir edeceğimiz satınalma müdürleri ve yöneticileri,  otel ekipmanları ve gıda sektöründeki katılımcılarımızdan iş birliktelikleri gerçekleştirecek. Bu yıl, renovasyon yapacak otellerin satınalma müdürleri ve yöneticilerini fuarlarımızda ağırlayarak tüm ihtiyaçlarını karşılamaları için dev bir ticaret platformu sunacağız. Fuarlarımız, Türkiye turizminin renovasyonlarına yön vererek 2019’daki turizm gelirlerinde yeni rekorlara imza atılmasına imkan sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Katılımcılardan birlik vurgusu
Toplantıda konuşan bir diğer isimse BAİB Başkanı Hakkı Bahar oldu. Turizm sektörünün diğer yan sektörlerle birlikte ele alınması gerektiğini aktaran BAİB Başkanı Bahar, “Fuarların birleşmesi bizce de güzel olmuş. Turizm sektörü bölgemiz için çok önemli. Milyonları ağırladığımız sektöre sadece oteller olarak bakarsak büyük bir yanılgıya düşeriz. Sektörü tek başına okumaktan ziyade birleşik sektörlerle birlikte ihracatımızı yapıyoruz. 25 sektörün tamamını 3 ilde temsil ediyoruz” dedi.  ANSİAD Başkanı Sadi Kan ise “ANFAŞ çalışmaları içinde hep bulunduk ve bulunuyoruz. ANFAŞ’ın Antalya ve ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyoruz. 13 milyarın üzerinde cirosu olan şirketler grubunun ANFAŞ’ın yanında olduğunu özellikle belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu. ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege ise yaptığı konuşmada “Yeni dönemde Ali Bıdı ve ekibinin yaptığı çalışmaların ANFAŞ’a yeni bir vizyon katacağını düşünüyorum. Bizler de kentimizde var olan fuar merkezinin etkinlik ve faaliyetlerinden dolayı gurur duyuyoruz. 20-22 Şubat’ta İstanbul’da düzenlenecek uluslararası bir fuarda Antalya’yı tanıtacağız. Burada şehrimizin potansiyelini öne çıkarmak için çalışmalar yapacağız ve bu alanda ANFAŞ’ın desteğini almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu fuarlarla iç içe olan 64 sektörün potansiyelini de çok iyi ifade ediyoruz” ifadelerini kullandı. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık ise “Turizm olması gereken yola doğru yol alıyor. Türkiye turizmdeki gücünü çok hızlı bir geri dönüşle ispat etti. 2023 yılında muhtemelen 60-70 milyon rakamına ulaşacak. Dünyanın en önemli destinasyonlarından biri olacak. Yan sanayilerin hepsi bu sektörle birlikte gelişecektir. Bu tür organizasyonları tüm bileşenler adına sonuna kadar desteklemeliyiz” dedi.
Veli AKOĞLU-Gonca ÖZTÜRK

100 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.