Hoşgeldiniz  

Aman dikkat!

admin | 07 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Kış aylarının gelmesiyle birlikte gribal enfeksiyon vakaları da artmaya başladı.Uzmanlarsa sokaktaki her on kişinin yarısından fazlasını etkisi altına alan grip ve soğuk algınlıklarına karşı vatandaşları uyardı.

Soğuk kış aylarının kapıyı çalması pek çok kişinin grip ve soğuk algınlığı şikâyetiyle hastanelerin ve eczanelerin yolunu tutmasına yol açıyor. Mevsimsel değişimlerle birlikte hava sıcaklığındaki ani değişimler hastalıkların en temel sebebini oluştururken uzmanlar vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı ve öksürük gibi belirtilerle kendini belli eden gribal enfeksiyonlara karşı uyarılarda bulunan uzmanlar en sık yapılan hatalardan bir tanesinin hemen antibiyotik kullanma eğilimi olduğunu söylerken önemli bir enfeksiyon olmadığı sürece antibiyotik kullanımına gerek olmadığının altını çiziyorlar. Uzmanlar, doktor tavsiyesi ya da doktor reçetesi dışında antibiyotik kullanılmaması tavsiye ederken dikkatli ve özenli davranmanın iyileşme sürecini hızlandırdığının da altı çiziyorlar

Küçük önlemler alın
Vücudun bu dönemde hassaslaşarak hastalıklara karşı daha dirençsiz oluşu hastalığa yakalanmayı kolaylaştırıyor. Bu süreçte alınacak küçük önlemlerle hastalığın önüne geçmekte mümkün. Soğuk havalarda vücudu sıcak tutmak ve bunun için de kalın ve sıkı bir şekilde giyinmek alınacak önlemlerden ilkini oluşturuyor. En çok risk altında bulunan çocuklara da ekstra dikkat edilmesi gerekiyor.

Yeterli ve dengeli beslenme
Uzmanların mevsimin getirdiği hastalıklardan korunma noktasındaki bir başka önerisi de yeterli ve dengeli beslenme oldu. Uzmanlar yeterli ve dengeli beslenmenin önemini vurgularken meyve ve sebze tüketiminin artırılmasını tavsiye ediyor.  Protein, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan turunçgillerin bu süreçte bolca tüketilmesi vücudun ihtiyacı olan direnci kazanmasına da yardımcı oluyor. Antioksidan özelliği gösteren A ve C vitaminleri vücut direncini artırırken enfeksiyonlara yakalanma riskini de azaltıyor. Taze mevsim salatalarının ve taze sıkılmış meyve sularının C vitamini kaybını önlemek için hazırladıktan kısa bir süre sonra tüketilmesi önerilirken elmadan, nara, kividen, brokoliye, havuçtan kerevize pek çok sebze ve meyve tüketilmesi de vücudun iyileşme sürecini hızlandırıyor.

Kapalı ortam uyarısı
Gribe karşı korunmanın en etkili yollarından birinin aşı olduğunu söyleyen uzmanlar, enfeksiyon dönemlerinde sıvı tüketimine dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Özellikle su içme ihtiyacının azaldığı enfeksiyon dönemlerinde günde 8-10 bardak ılık su içmek vücut açısından faydalı. Hastaların bu süreçte bol bol istirahat etmesi ve bulundukları ortamı havalandırmaları oldukça önemli. Özellikle kapalı ve havasız ortamlardan kaçınmak gerekiyor. Kış aylarında havaların soğuk olması sebebiyle tercih edilen AVM’ler ve kafeler risk taşıyan bölgelerin başında yer alıyor. Bu ortamların hem kalabalık hem de havasız oluşu hastalığın kolayca bulaşmasına ve yayılmasına da davetiye çıkarıyor. Böyle ortamlardan kaçınmak, elleri sürekli yıkamak ve vücut temizliğine dikkat etmek gerekiyor. Eğer grip veya soğuk algınlığı geçiriyorsanız toplum içerisinde bulunmamaya özen göstererek evde istirahat etmek çok daha sağlıklı bir çözüm olacaktır.  Uzun süre geçmeyen gripse yeni hastalıklara kapı aralıyor. Bakteriyel enfeksiyonlara ve sinüzite çevrilen grip ve soğuk algınlıklarını geçirmek için doktor tavsiyesine başvurmak ve ilaçları düzenli bir şekilde kullanmak gerekiyor.
İslam ÇELİK / Ceylan YAŞAR

137 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.