Hoşgeldiniz  

Altın kazandırıyor

admin | 09 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Yatırımcısının yüzünü hiç olmadığı kadar güldüren altının yükselişi devam ediyor. 2019 yılında da yükselişini sürdüren altın hala en güvenli liman

Altın şu sıralar hiç olmadığı kadar değerli. Açıklanan rakamlara göre son on altı yılın en büyük getirisini gram altın sağlarken çeyrek altına da talep hiç olmadığı kadar attı.  2018 yılı ocak ayı itibariyle 268 liraya satılan çeyrek altın 2018 yılını 358 lirayla kapattı. Fiyatı yükselmeye devam eden çeyrek altın yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Şu an 375 liradan satışına devam edilen çeyrek altının daha da yükseleceği tahmin ediliyor.

Antalya Kuyumcular ve Esnaf Odası (AKESO) Başkanı Ali Çelik konuya dair sorularımızı cevaplayan Çelik 22 yıldır kuyumculuk sektörünün içinde. 11 senesini kendi kuyumcu dükkanında perakende sektörüyle geçirdiğini dile getiren Çelik yaklaşık olarak 7 senedir de toptan pırlanta mücevher işi yapıyor.

Her sektörün sorunları olduğunu açıklamalarına ekleyen Çelik: “Biz yönetime arkadaşların tavsiyesiyle talip olduk. Yaklaşık olarak bir senedir oda başkanlığını yapıyorum. Madem bu sektörün içerisindeyiz sektöre hizmet edelim dedik. Büyük ve yeni bir yapılanmayla sistemi yenilemeye çalışıyoruz. Elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çabalayacağız” dedi.

Şuan için odalarına kayıtlı 257 üyeleri bulunduğunu açıklamalarına ekleyen Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz ticaret sanayi odası ve kuyumcular odası olarak iki ayrı gruba ayrılıyoruz.  Şirket olanlar ticaret sanayi odasına, şahıs işletmesi olanlarsa bize yani kuyumcular odasına kayıtlı. Yaklaşık 350 tane de ticaret sanayi odasına kayıtlı üye var. Biz ayrım yapmaksızın bu 600 üyenin tamamına yardımcı olmaya çalışıyoruz onlara da aynı hizmeti sağlıyoruz. Zaten hizmeti veren daha çok bizim odamız. Üyelerimiz ticaret odasında pek muhatap bulamadıkları için tüm üyelerle ilgileniyoruz”.

ALTINA GÜVENİN

Sadece 2018 yılı için değil her zaman için en karlı yatırım aracının altın olduğunu ifade eden Çelik bu kar sebebiyle en çok tercih edilen yatırım türünün de yine altın olduğunu söyledi. Çelik: “Altın uzun vadede en çok kazandıran yatırım aracıdır. Onun bu değeri aslında tarihten gelir. Yaklaşık 1500-2000 senedir bir değer teşkil ediyor altın. O zamanlardan beri değerli ve doğal olarak ta bir yatırım aracı. Peygamber Efendimiz zamanından beri zekat ölçü birimi olması sebebiyle değerli ve bir birikim aracı aynı zamanda. Bugün ABD doları,  Euro ya da başka bir para birimi de bir yatırım olabilir ancak bunlar karşılığı olmayan bir kağıttan ibarettir. Aksine altın karşılığı olan bir madendir. Dolayısıyla da biz her zaman uzun vadede kar sağlayacak en doğru yatırım olarak altına güvenin deriz.

Tabi altında işçiliği olan ve işçiliği olmayan ürünler var. Yatırım araçlı olanları kuyumcularımız zaten vatandaşa öneriyorlar. Şunlardan alırsanız daha çok kar edersiniz, kaybınız olmaz veya daha az zararlı çıkarsınız diye tavsiyede bulunuyorlar. Vatandaşta ona göre seçiyor alacağını. Ama altın her zaman için güvenli.

Altının özellikle son bir yıl içerisindeki hızlı yükselişinin ardındaki sebepleri de açıklayan Çelik: “Uluslar arası fiyatlardan dolayı altının onsu yükselişe geçti. Tabi dolardaki yükseliş ve ülkemizde olan ekonomik sıkıntılarda bunda etkili oldu. Altın, ons ve dolarla birlikte çarpılarak hesaplanan bir yatırım aracı olduğu için hem onsun yükselmesi hem de doların yükselmesi altını etkiler. İkisi birlikte yükselirse altın daha da fazla yükselir. Artışın ana sebebi bu” dedi.

ALTIN YATIRIMCISINI KORUR

Özellikle dolar ve euro’ da ki artışla birlikte parasını dövize yatıranların çoğaldığını ancak altının sadık bir kitlesi olduğunu söyleyen Çelik: “Her zaman için altına yönelen bir kitle mevcut. Bu iş uzun vadede daha çok kar getirir. Örneğin bugün alıp yarın satalım dendiğinde alım satım arasındaki farklardan dolayı çok kar etmeyebilirsiniz. Ancak uzun vadede hep karlı çıkan taraf siz olursunuz. Bu yüzden altın kendi sadık yatırımcılarını korur” diyerek altının güvenli liman olduğunu vurgularken vatandaşların küçük rakamlardan başlayarak yatırımlarını artırabileceklerini sözlerine ekledi. Bunun için çeyrek altının ya da gram altının ideal bir yatırım aracı olacağını ifade etti.

Çeyrek altının fiyatındaki yüksek artış sebebiyle gram altına da talebin arttığını belirten Çelik Antalya da ise hem gram altının hem de çeyrek altının yatırımcısı olduğunu söyledi. Çeyrek altının vatandaşın gönlündeki yerinin her zaman için ayrı olduğunu ifade eden Çelik: “Çeyrek altın hem yatırım hem de takı aracı. Halkımız çeyrek altını düğün, doğum veya ev hediyesi olarak kullanabiliyor. Bu sebeple de çeyrek altın sirkülasyonu hep daha fazla. Ama gram altının satışlarında da son yıllarda artış var” dedi.

Çelik, altına olan talebin dönem dönem artıp azalmasından dolayı piyasada ara sıra çeyrek altın sıkıntısı çekilmesinin sebebini ise şöyle açıkladı: “Genelde düğün döneminin başladığı yaz aylarında ve altının hızlı yükselişlerinde oluyor bu durum. Tabi küçük yatırımcının en çok talep ettiği şey çeyrek altın. Dolayısıyla arzdan fazla talep olduğunda çeyrek altın az olduğu için fiyatlar biraz daha yükseliyor. Düğün sezonunun bitmesiyle birlikte fiyatlar düşüyor ve bu seferde bozduranlar çoğalıyor.  Altın artık düşüyor diyip satmak isteyenler veya düğünde toplanan altınları bozdurmak için gelenler oluyor. Dolayısıyla da dönem dönem artışlar ve düşüşler söz konusu oluyor.

Rekabet en büyük sorun

Kuyumcuların en büyük sorunlarından birinin rekabet olduğunu söyleyen Çelik : “Şuan özellikle işlerin azalmasından dolayı fiyat kırmalar ve başka kuyumcuların işini bozmalar meydana geliyor. Serbest piyasa şartlarından dolayı biz bunlara ne yazık ki kanunen müdahale edemiyoruz.  O yüzden kuyumcular ürünleri istedikleri fiyatlara satabiliyorlar. Biz sadece ekranlarda görülen tavsiye fiyatlarını belirleyebiliyoruz. İkinci olarak ekonomik tedbirlerden dolayı kredi kartına taksit olayının kalkması kuyumcuların satışlarında bir düşüş meydana getirdi ve bu onların işlerine fazlasıyla yansıdı.  Çünkü insanlar bir anda toplu para vermektense bu parayı parça parça ödeyerek yatırım yapmayı tercih ediyorlar. Taksitle altın alarak az da olsa yatırım yapabiliyorlardı ama şimdi böyle bir şansları olmadığı için altın da almıyorlar. Kuyumcular işte bu yüzden kredi kartına taksit olayının tekrar geri gelmesini istiyorlar.

Son olarak ta kuyumcuların çok tercih ettiği altın kredisi vardı. Şuan kredi faizlerinin aşırı yükselmesinden dolayı kredi çekme imkanları da olmuyor maalesef. Bu kuyumcularımız için büyük dezavantaj” dedi.

Yalçın KÜÇÜK / Ceylan YAŞAR

121 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.