Hoşgeldiniz  

Alevilerden Ültimatom Gibi Açıklama

admin | 15 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği  ve  Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şubesi yaptıkları ortak açıklama ile adeta ültimatom verdi.

Özellikle CHP ile ilgili satırların dikkat çektiği bildiride şu ifadelere yer verildi:

31 Mart 2019 tarihinde, ülkemiz bir kez daha yerel seçim yapacak. Bu seçim, aylardır en temel gündem maddesi olarak biz Alevilerinde dahil olduğu; ezilen, yok sayılan ve tüm toplumsal katmanlar açısından da yeniden demokrasiye geçiş kapısının aralanması ile birlikte nefes alabilmemiz için yaşamsaldır.

Buna karşın; içinde bulunduğumuz seçim atmosferine dair gelişmeler, mevcut durumu değiştirmeye yönelik yeşeren, umudu besleyip büyütmek yerine; ona sekte vuran bir seyir izlemektedir.

Antalya bir turizm şehridir, Üniversite şehridir, işçi-emekçi şehridir, emekli şehridir, kültür-sanat şehridir.  Bu nedenle Antalya’yı yerel ve dar bölgeci bir anlayışla yönetmek mümkün değildir.  Antalya’yı bir demokrasi ve barış kenti olarak kalıcı kılmanın yolu, bu kentte yaşayan herkesin Antalyalı olduğu, bu kent üzerinde hakkı olduğu ve aynı zamanda bu kente karşı sorumluluklarının olduğu kabulünden geçer. Bu kritik süreçte, koşullar lehimize iken alınacak tersi bir sonucun sorumluluğu,  siyasi süreci belirleme yetkisini elinde bulunduran başta CHP olmak üzere diğer partilerin yetkili organlarında olacaktır.

Ancak; üzülerek görüyoruz ki, bu olumlu toplumsal koşulları, birliğe dönüştürme konusunda bir arpa boyu yol alınmamıştır. CHP Antalya il yönetimi dışa dönük, kapsayıcı, birleştirici siyaset diplomasisi işletmesi gerekirdi. Bunun yerine içe dönük, parti içi başkan adaylıkları ve meclis üyelikleri kavgasının tarafı olmuştur. Bu içe kapanma nedeniyle,  toplumsal kesimler ve kurumlarla diyalog kurmamıştır. CHP genel merkezi tarafından görevlendirilen Akdeniz Seçim Komisyonun programı ve tarihleri bizlere duyurulmamıştır. Kendi kanallarımızdan edindiğimiz bilgi ve girişimler sayesinde, görüşme gerçekleşmiştir.  Bu yüzden, Akdeniz Seçim Komisyonu raporu, kentin gerçeklerini yansıtmaktan uzak bir rapor olmuştur. Rapor da kimin belediye başkanı olması gerektiğine dair tespitlerin dışında, sağlıklı bir Antalya analizi yapılmamıştır. Ayrıca raporun sızdırılması ve Antalya basınında ‘flaş haber ‘ olarak günlerce yer alması da partiyi ve süreci yıpratmıştır.

2014 yerel seçilerini hatırlayacak olursak; azınlıkta kalan mevcut Büyükşehir meclisinin kısa sürede nasıl çoğunluğu sağladığı unutulmamalıdır. Belediyelerisadece başkandan ibaret görme anlayışından kaynaklanan, bu vahim tablodan ders çıkarılmalıdır.Belediye meclis üyelerinin sağlam siyasal duruşlarının olması, kent yönetimine katkı sunacak yeterli donanıma sahip olmaları gerekmektedir. Denenmiş, başarılı, sicili temiz tecrübeli belediye meclis üyeleri yeniden değerlendirilmelidir.

Parti içinde bireysel olarak siyaset yapan, alevi kimlikli insanların, hiçbir kurumsal bağ ve ilişkisi olmaksızın alevi temsiliyeti kontenjanından önümüze konması kabul edilemez. Bu her şeyden önce kurumsal yapılarımızı görmezden gelmek, yok saymaktır. Faydacı ve istismarcı siyaset anlayışın sonuçları ortadır. Bu sonuçların sabıkasının vebalini,  pişkince kurumlarımıza mal edilmeye çalışılması ise dramatik, aynı zamanda ironiktir. Tavrımız net ve kesin olacaktır.

Kimseden özel bir şey istemiyoruz; vereceğimiz emeğin, mücadelenin hakkını almak ve sözünü söylemek istiyoruz. Alevileri oy deposu olarak gören, Alevi kurumlarını arka bahçeleri sayanlar büyük bir yanılgı içindedirler.

Sonuç olarak sözde demokratik katılım ve birlikten yana gözükmek yetmez, bunun samimi ve pratik adımlarını atmak gerekir. Bunun yolu da eşitlikçi temsiliyet hakkından ve demokratik güçlerin birliğinden geçer

130 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.