Hoşgeldiniz  

AKS’ta bu hafta

admin | 28 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

AKS Öğrenme Yarıyıl Atölyeleri
Masal Atölyesi
29 – 31 Ocak, 2 Şubat 2019
14:30 – 16:30


Masal Atölyesi:
29, 31 Ocak, 2 Şubat 2019
14:30 – 16:30
Atölye yürütücüsü: Duygu Kıvırcık
Atölye ücreti: 25 TL (1 ders ücreti)

Çocukların duygu ve hayal dünyalarını geliştirmeyi, düşündüklerini farklı biçimlerde ifade etme ve soyutlama yeteneğini geliştirmeyi amaçlayan Masal Atölyesi’nde çocuklar masal anlatıcının teatral anlatımı ile masal dünyasına büyülü bir yolculuk yapacak, sonra masalı dinlerken zihinlerinde imgelenen şeyleri resmedecekler.

Duygu Kıvırcık: Anadolu Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme bölümünde okudu. Eğitimine Anadolu Üniversitesi Çocuk Gelişim Bölümü’nde devam etmektedir. Seiba Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi’nde tamamladığı Masal Anlatıcılığı Eğitimi’nden sonra Bahçeşehir Koleji Anaokulu, Cem Yuva, Bilge Kreş, Neşeli Ayaklar Kreş, ZigZag Kreş, Octopus Book Cafe, Nesin Sanat Cafe, Chi Book Cafe, Rotam Kids Oyun Evi gibi kreş, anaokulları ve çeşitli mekanlarda masal atölyeleri düzenledi. Muratpaşa Belediyesi’ne bağlı Ermenek ve Zeytinköy Eğitim ve Bilgi Merkezleri’nde, Muratpaşa Belediyesi Yaşlı Evi’nde ve Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesi’nde masal anlatımı üzerine çeşitli atölyeler gerçekleştirdi.

Kontenjan 10 kişiliktir, rezervasyon gereklidir.
Kayıt: 0 242 242 0 257

AKS Öğrenme Yarıyıl Atölyeleri
Şiir Atölyesi
30 Ocak, 1 – 3 Şubat 2019
14:30 – 16:30


Şiir Atölyesi:
30 Ocak, 1 Şubat, 3 Şubat 2019
14:30 – 16:30
Atölye yürütücüsü: Betül Tarıman
Atölye ücreti: 25 TL (1 ders ücreti)

Çocukların soyutlama yeteneğini ve estetik algılarını geliştirirken edebiyatla daha bilinçli tanışmaları ve zevk almalarını amaçlayan şiir atölyesi, şair, yazar ve öğretmen Betül Tarıman’ın yürütücülüğünde gerçekleşecek.

Betül Tarıman (1962, Edirne) Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünü bitirdi. İlk şiiri Kıyı dergisinde çıktı (1992). Şiirleri ve yazıları başta Varlık, Gösteri, Son Kişot, Yasakmeyve, Adam Sanat olmak üzere çeşitli dergilerde yayımlandı. “Kastamonu’da Kadınlar Edebiyatla Buluşuyor” adıyla mahalleli kadınlarla öykü, şiir atölyeleri yaptı. 2001 yılından bu yana verilmekte olan Rıfat Ilgaz şiir ödülünün kurucusu oldu. Toplu Fotoğraflar adlı bir dergi çıkardı. 6. Uluslararası Safranbolu Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde Tarihin Gölgesinde Bir Kent Masalı adlı belgesel film projesiyle ödül aldı. “Edebiyatımızda Oğuz Atay” konulu bir sempozyum düzenledi, I. Oğuz Atay Öykü Ödülü’nün gerçekleştirilmesine katkı sundu. 2005 Necatigil Şiir Ödülü’nü alan Tarıman’ın şiir, öykü, anlatı ve çok sayıda çocuk kitabı bulunmaktadır.

Kontenjan 10 kişiliktir, rezervasyon gereklidir.
Kayıt: 0 242 242 0 257

Felsefe Konuşmaları
2 Şubat 2019, Cumartesi – 16:00


Felsefe Konuşmalarında Yeni Dönem

Antalya Kültür Sanat’ın en beğenilen söyleşi dizilerinden biri olarak 2017 yılı başından bu yana devam eden “Felsefe Konuşmaları” üçüncü yılına yeni bir formatta başladı. Şimdiye kadar konferans ve soru-cevap ekseninde süregelen konuşma dizisi bundan böyle karşıt fikirleri de barındırabilen tartışma formatında gerçekleşiyor. Eskiden olduğu gibi yine her ayın ilk cumartesi günü gerçekleşen program, tartışmaların daha fazla zaman gerektirmesi nedeniyle 17:00 yerine 16:00’da başlıyor. Ayrıca, daha zengin bir tartışma ortamı yaratabilmek ve özellikle Antalya dışından konuk davet edebilmek için 2019 başından itibaren ücretli.

2 Şubat Cumartesi günü saat 16:00’da başlayacak 2019’daki ikinci buluşma “Yaşam ve Ölümün Anlamı Nedir? İnsan Olmak Ne Demektir?” başlığı altında gerçekleşecek. Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. A.Kadir Çüçen’in konuşmacı olarak katıldığı programın moderatörlüğünü Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Cihan Camcı üstlenecek.

Biletler 10 TL’dir, AKS gişelerinden ve biletantalya.com üzerinden temin edilebilir.

Prof. Dr. A. Kadir Çüçen: (1961, Erzurum) 1985 yılında Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin Felsefe Bölümü’nü bitirdikten sonra Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Amerika Birleşik Devletleri’nde tamamladı. Doktorasını Alman felsefeci Martin Heidegger’in varlık kuramı üzerinde yaptı. 1995’de yardımcı doçent, 1997’de doçent ve 2003’te profesör oldu. Mantık, Martin Heidegger: Varlık ve Zaman, Felsefeye Giriş, Bilgi Felsefesi, Klasik Mantık, Orta Çağ ve Rönesans’ta Felsefe, Varlık Felsefesi, Bilim Felsefesine Giriş ve İnsan Hakları adlı kitapları olan Prof.Dr. Kadir Çüçen, Varoluş Filozofları, Yaşam ve Ölüm Felsefesi ve Felsefe Tarihi I, II ve III kitaplarının da editörüdür. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda bildiri sunmuş ve uluslararsı dergilerde makaleleri yayınlanmıştır. 1999 yaz dönemi TÜBA burslusu olarak ABD’nin Duquesne Üniversitesi’nde Teknoloji Felsefesi üzerine araştırma yapan ve Erasmus programı kapsamında Bulgaristan, Slovenya, Slovakya, Polonya ve Hırvatistan’ın çeşitli üniversitelerinde ders veren Çüçen, 2008-2009 arasında “Kültürlerarası Diyalog ve Eğitim” başlıklı Avrupa Birliği projesini yürütmüş; 2012 yılı yaz döneminde YÖK burslusu olarak University of Kentucky’de araştırma yapmış ve nihayet Şubat – Ağustos 2017 arasında Tübitak Doktora Sonrası Araştırma bursu kapsamında yine Amerika Birleşik Devletleri Duquesne Üniversitesi’nde ölüm felsefesi üzerine çalıştı. Halen Uludağ Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Felsefe Bölümü’nde öğretim üyesidir.

Doç.Dr. M. Cihan Camcı: Doktorasını, TÜBA Bütünleşik Doktora Bursu’yla Essex Üniversitesi ve ODTÜ’de tamamlayan, Doç. Dr. Cihan Camcı, Akdeniz Üniversitesi Felsefe bölümünde çalışmaktadır. Başlıca çalışma alanları dil felsefesi ve pragmatizm, fenomenoloji ve varoluşçuluk, sanat felsefesi, özellikle sinema ve edebiyat eleştirisi, kimlik olan Camcı’nın, pek çok yayınlanmış ulusal ve uluslararası kitap bölümü, ulusal basında yayınlanmış yorum yazıları, makalesi ve Heidegger üzerine bir kitabı vardır.

AKS’ta Güncel sergi:
“Zamanın Sessiz Tanıkları – Merey Koleksiyonu’ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre – Otoportre” 

6 Ekim 2018 – 17 Şubat 2019

153 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.