Hoşgeldiniz  

AKS’ta bu hafta

admin | 09 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Koyu Yeşil Belgesel Gösterimleri
Taştaki Sır / Patara Antik Kenti

10 Ocak 2019, Perşembe – 19:00

Koyu Yeşil – Belgesel Gösterimleri Antalya Kültür Sanat’ta devam ediyor!

Doğadabuan işbirliğiyle her ayın ikinci perşembesi AKS oditoryumunda gerçekleşen kültüre, çevreye ve kültürel çevreye dair belgesel gösterimlerden oluşan etkinlik dizisi bu sene “Arkeoloji Belgeselleri” üst başlığıyla gerçekleşiyor. Etkinlik serisinin dördüncü programında Türkiye’nin ilk popüler arkeoloji programı olan “Taştaki Sır” belgesel serisinin Patara Antik Kenti bölümü izleyicilerle buluşacak. Gösterimin ardından Patara Kazıları Başkanı, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi olan Prof. Dr. Havva İşkan ile bir söyleşi gerçekleşecek.

Taştaki Sır 2008 yılının Temmuz ayından Eylül ayına kadar 10 bölüm halinde CNN Türk’te gösterildi. CNN Türk içyapımı olan “Taştaki Sır”, yaz sezonu boyunca her hafta yayınlandığında arkeoloji ve gezi meraklılarının beklediği bir program haline geldi. Arkeoloji ve Sanat Tarihi mezunu, yazar Emine Çaykara’nın hazırlayıp sunduğu programda, bu topraklarda ortaya çıkan uygarlıkların, insanın taşlara bıraktığı izler anlatılmaya çalışılıyor. Arkeolojik kazı alanlarını gezen Çaykara, eski insanların yaşamını anlatırken Anadolu’da bizden önce yaşayanların kültürlerini, inanışlarını, yaşam şekillerini anlatırken, arkeologlarla röportajlara da yer veriyor.

10 Ocak 2019 Perşembe akşamı saat 19:00’da Antalya Kültür Sanat oditoryumunda gösterilecek “Taştaki Sır – Patara Antik Kenti” belgeseline katılım ücretsizdir.

Koyu Yeşil – Belgesel Gösterimleri
Taştaki Sır – Patara Antik Kenti belgesel gösterimi
10 Ocak 2019, Perşembe – 19:00
Antalya Kültür Sanat Oditoryumu

Havva İşkan: Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi olan Prof. Dr. Havva İşkan Işık Kütahya’da doğdu. İlk, Orta ve Lise eğitimini gördüğü ve kültürünü taşıdığı Germiyanoğulları başkentinden 1974 yılında yüksek öğrenimini yapmak üzere ayrıldı. Çavdarhisar/Aizanoi harabelerini tanıması ile başlayan “ARKEOLOJİ” tutkusu, onu önce İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne, sonra da Almanya’nın Marburg kentindeki Philipps Üniversitesi’ne yönlendirdi ve orada başarıyla doktorasını tamamladı. Öğrendiklerini ülkesi yararına kullanmak istediği için doktora sonrasında geri döndü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde göreve başladı. 1990 yılında Antalya Akdeniz Üniversitesi’ndeki Arkeoloji Bölümü’nün üç kurucu öğretim üyesinden biri oldu. Akademik yaşamını ve kapsamlı yayın çalışmalarını halen bu Üniversitenin çatısı altında sürdürmeye devam etmektedir. Çok sayıda lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi yetiştirmiştir. Üniversite bünyesinde zaman içindeki farklı idari görevleri yanında ulusal ve uluslararası akademik üyelikleri bulunan ve sivil toplum örgütleri içinde yer alarak çalışmayı vazgeçilmez bir yurttaşlık görevi olarak niteleyen Prof. Dr. Havva İşkan Işık, kültür ve tabiat varlıklarımızın mutlak korumasına yönelik eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları için çok yoğun bir çaba vermektedir. Uzun yıllar boyunca da, Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu üyeliği ve başkanlığı yapmıştır. “Yılın Kadını”, “Yılın Kadın Akademisyeni” ve “Uluslararası Rotary Üstün Meslek İnsanı” gibi çok sayıda ödül almıştır. Prof. Dr. Jale İnan’ın öğrencisi olarak Lyrbe antik kentinde başlayan kazı yolculuğunun asıl durağı ise, 1988 yılından bu yana çalıştığı Patara olmuştur; 2009 yılından itibaren Patara Kazıları’nın başkanlığını yürütmektedir.

Çocuk oyunu
Hamsi Balığı Pirana’ya Karşı – Şimal Çocuk Tiyatrosu
12 Ocak 2018, Cumartesi
Birinci Seans: 11:00 – 11:30
İkinci Seans: 13:00 – 13:30


ÇOCUK OYUNU: HAMSİ BALIĞI PİRANA’YA KARŞI
Dramaturg Hüseyin Erdoğan’ın kaleme aldığı, Tiyatro Oyuncusu Hüseyin Atav’ın yönettiği “Hamsi Balığı Pirana’ya Karşı” çocuk oyunu, küçücük bir balık olan Hamsi’nin çıktığı deniz yolculuğundaki maceralarını anlatır. Hasta olan annesini iyileştirecek olan Sihirli Çiçek’i aramak için çıktığı yolculukta kurduğu dostluklar, Sihirli Çiçek’e ulaşmak için vahşi balık Pirana ile yaptığı mücadele ve bu mücadeleyi arkadaşlarının yardımıyla kazanmasını anlatan oyun, dostluk, dayanışma, kararlı ve umutlu olmanın önemini eğlendirerek sahneler. Black light (kara ışık) tekniği ile sahnelenen oyun çocukların hayal dünyalarını zenginleştirdiği kadar dinamik kurgusu ve müzikleriyle keyifli vakit geçirmelerini sağlar.

“Hamsi Balığı Pirana’ya Karşı”
Şimal Çocuk Tiyatrosu (Black Light Gösterisi)
Süre: 30 dakika
12 Ocak 2018, Cumartesi
Birinci Seans: 11:00 – 11:30
İkinci Seans: 13:00 – 13:30

Biletler 15 TL’dir, AKS gişelerinden ve biletantalya.com adresinden temin edilebilir.

Özel Belgesel Gösterimi
Sabah Yıldızı Sabahattin Ali
12 Ocak 2019, Cumartesi – 16:00

Türk edebiyat tarihinin en önemli isimlerinden Sabahattin Ali’nin yaşam öyküsü ve trajik ölümünü konu edinen belgeselde Sabahattin Ali’nin edebiyatçı kimliği ve fikir dünyası onu faili meçhul ölüme götüren dönemin sosyo-politik dinamikleri ışığında irdeleniyor.

1907 yılında Bulgaristan’da doğan, Maarif Vekâleti bursuyla Almanya’da eğitim alan ve dönüşünde yurdun pek çok yerinde Almanca öğretmenliği yapan Sabahattin Ali’nin izini süren belgeselin çekimleri Bulgaristan, Türkiye ve Almanya’da, yazarın bulunduğu kentlerde yapıldı. 2 yıllık bir çalışmanın ürünü olan belgesel 2011 yılında Kültür Bakanlığı tarafından desteklendi. Yapımcı yönetmenliğini Metin Avdaç’ın, öykü yazarlığını Aslı Avcu’nun, kurgusunu Thomas Balkenhol’ün yaptığı belgesel vizyona 2012 yılında girdi.

12 Ocak 2019 Cumartesi günü saat 16:00’da Antalya Kültür Sanat oditoryumunda gerçekleşecek gösterimi, yönetmen Metin Avdaç’ın katılacağı söyleşi izleyecek.

Özel Belgesel Gösterimi: Sabah Yıldızı Sabahattin Ali
12 Ocak 2019, Cumartesi – 16:00
AKS Oditoryum
Biletler 20 TL’dir. AKS gişelerinden ve biletantalya.com üzerinden temin edilebilir.

Özel Gösterim
Kar Zamanı
13 Ocak 2019 – Saat 16:00

Antalya’nın yetiştirdiği sinemacılardan Cevahir Çokbilir’in yapımcı, yönetmen ve senaristliğini üstlendiği bol ödüllü kısa film Kar Zamanı’nın Antalya özel gösterimi 13 Ocak 2019 Pazar günü saat 16:00’da Antalya Kültür Sanat’ta gerçekleşecek. Gösterimden sonra yönetmen ve oyuncuların katılımıyla bir söyleşi de yapılacak.

2014 yapımı Nar Zamanı’nın devamı niteliğindeki film, 12 Eylül 1980 sabahı oğlu, kızı ve kocası farklı sebeplerle evden ayrılan ve evinde hasta kızıyla yalnız kalan Hatice’nin kocası ve çocuklarını beklemesinin hikâyesini anlatır. Kanada Bağımsız Kısa Film Ödülleri’nde 2018 Haziran ayı “En İyi Senaryo”, “En İyi Erkek Yönetmen”, “En İyi Kurgu” ve “En İyi Özgün Öykü” ödüllerini, yine Kanada Kısa Film Festivali’nde 2018 Başarı Ödülü ile Avrupa Sinema Ödülleri’nde En İyi Avrupa Filmi ödülünü kazanan Kar Zamanı pek çok uluslararası festivalin resmi seçkilerinde yer alarak gösterime girdi.

Kar Zamanı, 20’
Yapım, Yönetim, Senaryo: Cevahir Çokbilir
13 Ocak 2019 – Saat 16:00
AKS Oditoryum

Cevahir Çokbilir: 1988 Gaziantep doğumlu. İlkokul ve liseyi Antalya’da tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Tv ve Sinema bölümü mezunu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Film Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans yaptı.
2012 yapımı Maşuk filmi bir çok ulusal ve uluslararası festivalde gösterildi. 2014 yapımı Nar Zamanı bir çok ödül aldı.

Kar Zamanı gösterimine katılım ücretsizdir.

AKS Öğrenme – Çocuk Atölyeleri
Doğadan Portrem (4 – 6 Yaş)
13 Ocak 2019, Pazar
11:00 – 13:00 


“Zamanın Sessiz Tanıkları – Merey Koleksiyonu’ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre – Otoportre” sergi gezisinin ardından atölyede keçeli kalemlerle portre çalışması yapıyor; çizdiğimiz portrelere yaprak, çiçek, ağaç dalı gibi doğal malzemeler ekleyerek ile kendi doğadan portrelerimizi yaratıyoruz.

Doğadan Portrem (4-6 yaş)
13 Ocak 2019, Pazar / 11:00 – 13:00
Atölye yürütücüsü: Ceren Büyükgebiz
Atölye ücreti: 20 TL

Katılım 10 kişi ile sınırlıdır ve rezervasyon gereklidir.
Rezervasyon: 0 242 242 0 257

AKS Öğrenme – Çocuk Atölyeleri
Sergideki Dedektif (7 – 12 Yaş)
13 Ocak 2019, Pazar
14:30 – 16:30

“Zamanın Sessiz Tanıkları – Merey Koleksiyonu’ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre – Otoportre” sergisini gezerken eserlerde birbirinden farklı ve aynı olan nesneleri buluyor, sergi gezisinin ardından bulduğumuz farklılıklar ve aynılıklarla birlikte kendi portremizi yaratıyoruz.

Sergideki Dedektif (7-12 yaş)
13 Ocak 2019 / 14:30 – 16:30
Atölye yürütücüsü: Ceren Büyükgebiz
Atölye ücreti: 25 TL

Katılım 10 kişi ile sınırlıdır ve rezervasyon gereklidir.
Rezervasyon: 0 242 242 0 257

AKS’ta Güncel sergi:
“Zamanın Sessiz Tanıkları – Merey Koleksiyonu’ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre – Otoportre” 

6 Ekim 2018 – 17 Şubat 2019

AKS’ta Kaleiçi Evi Güncel sergi:

Antalya AKEV Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İletişim Tasarımı 1. Sınıf öğrencilerinin eserlerinin sergileneceği Temel Tasarım Sergisi AKS Kaleiçi Evi’nde 5 Ocak 2019 Cumartesi akşamı saat 18:00’da sanatseverler ile buluşacak. Sergide öğrencilerin bir dönem boyunca yaptıkları temel tasarım öğelerinden nokta, çizgi ve üç boyutlu renk düzenleme çalışmaları yer alacak. Sergi 12 Ocak 2019 tarihine kadar AKS Kaleiçi Evi’nde görülebilir.

119 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.