Hoşgeldiniz  

AKS’ta bu hafta

admin | 03 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

Film Gösterimi ve Panel: Umutlu Bir Hikaye – Jale İncekol

Kadınlar Günü kapsamında ATSO AB Bilgi Merkezi, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu ve Antalya Kültür Sanat işbirliğinde düzenlenen Umutlu Bir Hikaye film gösterimi 8 Mart 2019 Cuma günü saat 15:00’da Antalya Kültür Sanat’ta yapılacak. Gösterimin ardından filmin yapımcısı ve yönetmeni Jale İncekol ile TOBB Antalya Kadın girişimciler Kurulu temsilcisi Serap Kocaoğlu’nun konuşmacısı olduğu bir söyleşi gerçekleşecek.

8 Mart haftası için kurgulanan “AB Projelerinde Kadınlar – Yaratan Üreten Güçlü Bireyler” fotoğraf sergisi ise 8 – 15 Mart 2019 tarihleri arasında Antalya Kültür Sanat’ta ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Jale İncekol: 1970 İstanbul doğumlu. Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan 1990 yılında mezun oldu. 2003 yılında televizyon dizilerinde yönetmenlik yapmaya başladı. Son üç yıldır bağımsız belgesel filmler çekiyor. Yardımcı Yönetmenliğini yaptığı televizyon dizilerinden bazıları :

Tele Flaş (Kanal 6, 1992)
Yaz Evi (TRT, 1993)
Mahallenin Muhtarları
(ATV, 1994/1998)
Fanatik (Kanal D, 1999)
Yılan Hikayesi ( Kanal D, 2000)
Evdeki Yabancı (Kanal D, 2001/2002)
Bayanlar Baylar (Kanal D, 2002)

Yönetmenliğini yaptığı televizyon dizileri :

Zalim (Star TV, 2003)
Senden Başka ( ATV, 2007)
Kavak Yelleri ( Kanal D, 2006-2010)
Yağmurdan Kaçarken ( ATV, 2013)

Yapımcılığını ve Yönetmenliğini yaptığı belgeseller :
Müzikli Bir Hikaye (2017)
Umutlu Bir Hikaye (2018)
Bu İşte Bir Umut Var (Proje aşamasında 2019)
Neşeli Bir Hikaye (Proje aşamasında 2019)

Bilge ve Öğrencisi / Belgesel Gösterimi ve Söyleşi
Antalya Kültür Sanat’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlediği bu etkinlik, kadın ve toplumsal cinsiyet sorunsalına Türk Sineması’nın en üretken kadın yönetmeni Bilge Olgaç üzerinden odaklanmayı amaçlıyor.

Akdeniz Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Emine Uçar İlbuğa ve Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Gönül Demez’in toplumsal cinsiyet ve sinemada kadın olmak konusunda gerçekleştirecekleri söyleşiyi Bilge Olgaç’ın filmlerinden kısa kesitlerle anlatıldığı bir sunum izleyecek. Daha sonra yönetmenliğini Bilge Olgaç’ın asistanı Belmin Söylemez’in yaptığı “Bilge ve Öğrencisi” adlı belgeselin gösterileceği program tartışma bölümüyle sona erecek.

BİLGE VE ÖĞRENCİSİ – Bir Reji Asistanının Günlüğü, 22’, 2018
Bir genç kadının, yönetmen Bilge Olgaç’ın asistanı olarak sinemaya adım atmasının ve onunla geçirdiği iki yılın öyküsü. Yönetmen Belmin Söylemez, sinemamızın en üretken kadın yönetmeni Bilge Olgaç’tan öğrendiklerini bir günlük şeklinde aktarırken bir yandan da 80’lerin sonunda Türkiye’de bir filmin nasıl yapıldığına dair gözlemler sunuyor. Zorlu set ortamlarından pelikül üzerinde yapılan kurguya, Olgaç’ın dünyasını ve Türkiye sinemasının bir dönemini Söylemez’in gözünden keşfediyoruz. ‘Bilge ve Öğrencisi’ 1994’te kaybettiğimiz Bilge Olgaç’ın anısını saygıyla yaşatmak isteyen bir kısa belgesel.

Prof. Dr. Emine Uçar İlbuğa: Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü, Sinema Ana Bilim Dalı öğretim üyesi. Çalışmalarını ağırlıklı olarak sinema/bellek, sinema/göç, sinema/toplumsal değişme konularında yürütmektedir.

Prof. Dr. Gönül Demez: Akdeniz Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim üyesi. Çalışmalarını gündelik hayat ve beden sosyolojisi alanlarında yürütmektedir.

Gösterim ve söyleşiye katılım ücretsizdir.

96 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.